MENSCHEN van 18 karaat PRIMO Camera en nog een paar eksempels van zijn soort uitgezonderd, kan men gerost aan nemen, dat het zoogenaamde reuzenras van dit ondermaansche verdwenen is. Cyklopen zijn er al lang niet meer en Goliath en Samson hebben we hier ook nooit meer ontmoet. Zij allen behooren tot het verleden. En toch wisten de reuzen een plaatsken in onze verbeelding te veroveren. Hoe gaarne luisterden wij naar de avonturen van klein Duimpje en den menscheneter. Ja, ééns geloofden wij, dat er menschen bestonden, die laarzen aan trokken, waarmede ze zeven mijlen per stap konden afleggen. Eens geloofden wij, dat er mensehen be stonden gedrochten of welke geweldige wezens dan ook, die een halve beek noodig hadden om hun dorst te stillen, die een boom ten halve afknaagden om hun honger tot bedaTen te brengen. Herinner u de historie van Klein Duimpje, her inner u de geschiedenis van Druoon Antigoon en van Brabo, herinner n zooveel andere vertelsels, waarin het een gaan en komen was van reuzen, draken en menscheneters. Moeder dischte ze u op, of vader, of een ongetrouwde nonkel. Ongetrouwde nonkels blinken immers uit in dit soort vertellingen. Maar hoe dan ook ons werd verhaald van gewelde naars en krachtpatsers en men wist ons zoo te boeien en mee te sleepen, dat wij langen tijd geloof hechtten aan die griezelige histories. Meer nog wij gingen er zelf onze verbeelding mee voeden. We begonnen zelf te improviseeren en de handigsten en fantasierijksten onder ons vergastten, op hun beurt, kameraadjes en makkertjes op vage, doch reuzenrijke verhalen. Zoo bleven dan de reuzen in ons voortleven en zelfs later, toen wij kennis maakten met den Ridder van de Droevige Figuur, den zoo nobelen Spanjaard Dit is de athleet Marino, die vier menschen op twee tandevrs in de hoogte tilt. Jack Rolleano trekt een volgeladen autotje neet zijn tamien vooruit. Dit kracht- De Amerikaan Frank Richard heejt een gewehlig ontwikkelde en ges^rierde staaltje werd destijds door den bekerulen athleet Joe Breitbart op de leien buik hij kan er kanonkogels in opvangen, te Antwerpen gedemonstreerd De Samson van deze eeuw laat twee paardenkrachten tegen zich samenspannen -echter, hij weet ze te bedwingen Don Quichote, en toen ons door het lezen van zijn avonturen andermaal bleek, dat er toovenaars en andere machtigen bestonden, bleven wij het geloof daarin ten zeerste toegedaan. Maar, met den ouder dom komen de gebreken, nietwaar Met den ouder dom verdwijnt het heilig enthousiasme, verdwijnt de kinderlijke oprechtheid en de kinderlijke goed- geloovigbeid, en alzoo drong het dan op een goeden dag tot ons door, dat het maar allemaal praat voor den vaak was geweestlegenden en verdichtsels: er bestonden geen reuzen, enmoesten zij ooit bestaan hebben, dan werden zij slechts van de andere menschen onderscheiden door hun grootere li chaamskracht, misschien ook wel, omdat ze gewoon lijk een tikje grooter waren dan de anderen. En zoo is dat heden ten dage nog. Er zijn geen reuzen, maar er zijn nog menschen met reuzenkracht. Ga eens op de foor kijken, zie eens goed rond u heen, loop een Variété-theater binnen en hier en daar zult gij een krachtmensch zien werken. Zij hebben allen hun specialiteit de eene bezit al zijn kracht in z'n „forschbollen", een andere heeft een geweldig gespierden buik, zoodat hij er kanon kogels kan in opvangen, weer een andere munt uit in het optillen van gewichtenenz. enz. Zoo komt ge tot de conclusie, dat het ras der Samsons nog niet uitgestorven is. Reuzen kan men zeniet noemen, maar van 18 karaat zijn ze zeker.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 11