HET IS HEELEMAAL NIET MOEI Slipover in den kabelsteek Blauwe heeren- slipover 36 J JAK EK en breien is aan de orde van den dag. Sommigen Jj spreken zelfs van de heerschende brei-woede! Hoe hel zij, het is een feit, dat nagenoeg in alle huishou dens naarstiglijk wordt gebreid. In zeven van de tien gevallen beteekent een eigengemaakt cadeautje tegenwoordig dan ook een gebreid cadeautje.' Soms is het een pannelap, soms eierhoedjes of een thee- of koffiemuts of een sjaal of een sofakussen. Maar soms is het een grooter werkstuk, een trui of slipover, waar meer geoefende 'breisters zich aan wagen. Het is voor haar, dat wij vandaag twee mooie slipovers afbeelden en voor degenen-, die liever een klein werkje hebben, zetten wij er een paar slaapsokken bij. Be slipovers zien er een beetje moeilijk uit, vooral die eene met dien mooien kabelsteek, maar laten wij het u maar dadelijk verklappen er is heusch niets aan Met vreezen en beven zijn wij er zelf onlangs aan begonnen, maar het ging zoo gauw, en dat schijnbaar zoo ingewikkelde draaiommetje, dat zoo echt iets alleen-maar-voor-heel-knappe- breisters lijkt, is zoo simpel, dat het af was, voor wij het wisten. Komt, dames, zelfgemaakte slipovers kosten altijd nog maar een derde of een vierde van den winkelprijs, aan den slag en veel succes VOORPAND. Opzetten 84 steken. Men heeft ongeveer 250 gram wol noodig. Grootte 1214 jaar. De boord wordt ongeveer 8 cM. hoog gebreid, 1 recht, 1 averecht. Ie toer 15 steken recht 4 averecht 10 recht 4 averecht 17 recht, 4 averecht 10 recht 4 aver. 15 recht. 2e toer De rechte steken averecht overbreien en de averechte recht. Zoo breit men 5 toeren hoog. 6e toer 15 recht 4 averecht de vijf eerste steken van de volgende 10 rechte op een hulppen schuiven, eerst de laatste vijf steken (van die tien) breien en daarna de op een hulppen geschovene. 17 recht 4 averecht hetzelfde herhalen als bij de vorige 10 rechte steken 4 averecht 15 recht. Men heeft nu een halven kabel. De volgende kabels breit men 10 toeren hoog, al- orens de steken wisseling toe te passen. Zoo breit men door tot het breiwerk ongeveer 22 cM. hoog is, men heeft dan 4 kabel. Aan iederen kant van het breiwerk kant men nu 5 steken ineens af voor het armsgat en vervolgens hij vier opeenvolgende pennen aan iederen kant telkens nog 1 steek, zoodat men in het geheel aan iederen kant 9 steken afkant. Hierna deelt men het werk in tweeën en breit ver volgens eerst het rechter - en dan het linkervoorpand af, terwijl men om de twee toeren twee steken samen- breit voor de halsopening. (In totaalaan eiken kant 11 st. minderen voor den hals.) Men breit tot het armsgat ongeveer 'n hoogte heeft van 20 cM. Daarna kant men het voorpand af. De rug. Opzetten 84 steken. De boord wordt gelijk gebreid aan den boord van het voorpand, terwijl de rug en het armsgat even- zoo gebreid worden als het voorpand. Het geheele rugpand is vanaf den boord gemeten ongeveer 36 cM. hoog. Als men den laatsten slinger 7 toeren hoog gebreid heeft, kant men in het midden 18 steken af, waarna men vervolgens bij vier opeenvolgende toeren telkens 1 steek mindert aan den kant van de halsopening. Men breit nu de schouders na elkaar af. Voor iederen schouder zijn 15 steken overgebleven. Hierna wordt de slipover in elkaar gezet. Met een stel fijnere pennen worden de steken van de halsopening opgenomen en hierop breit men met 4 pennen een boordje 1 recht, 1 averecht, ongeveer 7 toeren hoog. De armsgaten orden ook met een boordje afge werkt. TAeze slaapsokken werden vervaardigd van roze koord wol in den Tunischen haaksteek op haak- naald No. 4%- We zetten 72 lossen op enkregen door de dikke haaknaald een soepelen lap, dien we 14 toe ren hoog namen. Op de beide uiteinden van dezen lap haakten we op 18 steken een stukje van 5 toeren boven op. We sloegen nu den lap weer dubbel (vouw vooraan den teen) en naaiden zool, achterzijde en bovenkant dicht. Den teen legden we in een driehoek terug op den voet en zetten dien daar vast. Een picotje bovenlangs en een koordje en klaar is de sok. De Tunische haaksteek met den werkdraad uit iederen opzetsteek een lus halen. Alle lussen op de pen laten en bij den teruggaanden toer een voor een afwerken. IERVOOR is ongeveer 250 gram wol noodig (middelsoort). Men breit op een opzetsel van 130 steken. De boord wordt 2 recht, 2 averecht gebreid, onge veer 8 cM. hoog. Ie toer 13 recht I averecht herhalen vanaf 3e toer: 11 recht'; ,1 averecht; 1 recht; 1 averechtherh. vanaf 5e toer: 9 recht; 1 averecht; 3 recht- 1 ave recht; herh. vanaf 7e toer 7 recht 1 averecht 5 recht 1 ave recht herh. vanaf 9e toer 5 recht 1 averecht 7 recht 1 ave recht herh. vanaf 11e toer 3 recht 1 averecht 9 recht1 averecht herh. vanaf 13e toer: recht; 1 averecht; VI recht; 1 averecht herh. vanaf 15e toer 1 averecht 13 recht 1 averecht herhalen vanaf Men ziet, dat er van de kanten telkens 2 steken afgaan, die er in het midden bijkomen, tusschen de averechte steken inzoo ontstaan de ruiten. De teruggaande pennen worden allemaal averecht over- ge breid. Na den 15en toer wordt er precies hetzelfde ge breid den anderen kant op. zoodat er deze ruiten ontstaan Men breit zoo 4% ruit hoog, waarna men aan iederen kant 5 steken ineens afkant voor het armsgat en dan bij 4 opeenvolgende telkens bij iedere pen aan iederen kant nog 1 steek mindert, zoodat men in het geheel 9 steken mindert aan iederen kant. Daarna deelt men het werk in tweeën en breit eerst den rechterkant van het voorpand af. Door om de 3 pennen 2 steken samen te breien verkrijgt men de schuine halslijn. Men moet voor iederen schouder 40 steken overhouden, zoodat men dus aan iederen kant 16 steken moet minderen. Het linkervoorpand breit men tegenovergesteld gelijk af. Voor den rug zet men eveneens 130 steken op en breit dezen geheel als het voorpand. Als de rug 7 ruiten hoog is, kant men in het midden 24 steken ineens af voor de halsopening en dan bij 4 opeenvolgende pennen telkens aan iederen kant nog 1 steek. De aehterpandjes breit men ook na elkaar af. Hierna wordt de slipover in elkaar gezet. De lussen van de halsopening worden opgenomen en hierop breit men met een stel fijne pennen een boordje van 8 toeren hoog 2 recht 2 averecht. Midden voor maakt men om den toer een dubbele mindering, d.i. afhalen, 2 samenbreien, overhalen voor de punt van den hals. De armsgaten worden ook met een boordje van 8 toeren, 2 recht, 2 averecht, afgewerkt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36