Schimmen spel De elf je» wensehen de prinses geluk met haar gevonden ei. Achter de coulissen van het schimmentooneel. Uit het schimmenspel: "De geschiedenis van het gou den ei de booze toovenaar gebiedt de prinses op zoek te gaan naar het gouden ei. VORM en beweging zijn de eigenlijke middelen van het schimmenspel, het spel met licht en schaduw, dat de voorlooper was van too verlan taarn en cinema. Het is eeuwenoud en China wordt als het land van oorsprong genoemd. In de ge schiedkundige annalen van het Hemelsche Rijk wordt het onder den naam van Ying Hi genoemd. Vandaar dat men ook wel spreekt over Chineesche schimmen. Uit China kwamen de beweegbare poppen waarschijn lijk naar Java, waar ze reeds sedert de elfde eeuw be kend zijn, en waar ze den naam van Wajangpoppen' dragen. Vanuit Oost-Azië drong het schimmenspel eerst veel later door tot in -het Westen. De bloeitijd ervan valt in de negentiende eeuw, de eeuw der roman tiek. Doch ondanks de snelle opkomst van de film ver heugt het artistieke schimmenspel, dat ruimte laat aan onze verbeelding en als kunstvorm van hoogere stan ding is dan de gewone rolprenten, welke men door gaans te zien krijgt, zich toch nog wel in de belangstel ling van velen. Zij worden aangetrokken door het sprookjesachtige der figuren en het sterk tot de ver beelding sprekende spel van licht en schaduwHet ge sproken woord komt slechts op de tweede plaats, wan neer toelichting bij het projecteeren van minder be kende voorstellingen uit de sprookjeswereld, geschie denis of heldenepos, voor klein en groot onontbeerlijk is. Maar meestal is het schaduwbeeld zich zelf genoeg en verzwakt het gesproken woord slechts de werking van het vertoonde. S. Gezeten op het wonderrad gaat de prinses op zoek naar hei ei. üe prinses bij de waternimfen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 11