VIER JAAR VAN ONAFGEBROKEN SEA AP! Een Amerikaansch meisje is niet meer ontwaakt sinds 15 Februari 1932 Ze lieten hem drinken en nóg 'ns drinken, totdat hij in diepen slaap viel. van de tram zelfs vijf minuten met haar bezig om haar te doen ontwaken. Den volgenden morgen moest haar moeder een langdurigen strijd voeren, maar eindelijk slaagde ze er dan toch in, haai dochter duidelijk te maken, dat liet hoog tijd was om op te staan. Het meisje richtte zich half op, stamelde, dat het toch niets gaf en viel in de kussens terug. Met een diepen zucht sloot ze de oogcn en een oogenhlik later klonk het fluisterend van haar lippen „Geef me een kus, moe." Dit waren de. laatste verstaanbare woorden, die ze sprak. Het was, alsof het meisje had gevoeld, dat ze voor langen tijd uit het aardsche leven zou verdwijnen, misschien wel voor altijd. Haar slaap ging spoedig over in een diepe bewusteloosheid, als van een patiënt, die op de operatie-tafel onder narcose is gebracht. lies werd geprobeerd om haar weer wakker te krijgen. De radio werd keihard aangezet, men schreeuwde luidkeels, dat het huis in brand stond, maar niets hielp. Patricia bleef slapen Verpleegsters werden met de verzorging van het meisje belast en de familie riep de hulp in van Dr. Traut, die van het weinige, dat over de slaapziekte bekend is, een grondige studie heeft gemaakt. Hij stelde wetenschappelijk vast, dat liet meisje noch op geluid, noch op prikkelende middelen, als bijv. caffeine, reageerde. Wanneer Patricia aan haar lot was overgelaten, dan zou ze spoedig zijn over leden door gebrek aan eten en drinken. Aanvankelijk moest ze, evenals hongerstakers, worden gevoed door een buis in haar neus, maar later werd er een mogelijkheid gevonden om den slokdarm van liet bewustelooze meisje te laten werken, wanneer er voedsel in haar mond werd gebracht. Nadat Dr. Trant alles had geprobeerd, berichtte hij het geval aan de Amerikaansche Vereeniging voor Medici. Deze stelde alle laboratoria van de wereld op de hoogte, in de hoop, dat een of andere geleerde een geneesmiddel kende, waardoor Patricia, Maguire uit haar slaaptoestand kon ontwaken. Dr. Traut heeft ondertusschen in de afgeloopen drie jaar niets onbeproefd gelaten. Haar vader beperkte zich niet alleen tot het betalen van de ontstellend hooge onkosten, die de vreeselijke ziekte van zijn dochter meebracht, maar was bovendien onmiddellijk bereid het uoodige bloed af te staan voor transfusie. De ouders leven dag in dag uit in onzekerheid over de ge volgen, die de slaaptoe stand van hun dochter nog kan hebben, maar ondervinden tevens het twijfelachtig genoegen, voortdurend in het cen trum der belangstelling te staan. Tj~Vn der laatste midde- len, dat door de dok toren werd toegepast, is een apparaat, waarmede men kunstmatig koorts kan opwekken. De wer king van dit medische instrument, dat den wetenschappelijken naam van „hy perpy rexator' draagt, heeft inderdaad eenig resultaat gehad. Door de kimstinatig op gewekte koorts hoopte men de bacillen te doo- den of wel de buiten func tie gestelde hersencellen weer op gang te krijgen. De eerste aanwijzin gen, dat iemand uit een bewusteloosheid ont waakt, zijn kreunen en krampachtige bewegin gen. En aangezien Patri cia vooral na de behan deling met het „koorts apparaat" deze teekenen IN tropische streken, maar vooral in Centraal- Afrika. maakt de gevreesde slaapziekte nog talrijke slachtoffers. Ze wordt veroorzaakt door den steek van de Tsetse-\ lieg, die de bacillen op den mensch overbrengt. De verschijn selen beginnen met koorts en slaperigheid en meestal is na eenige maanden de dood liet einde. De slaaptoestand, waarin de steno-typiste uit Chicago, miss Patricia Maguire, nu reeds ruim 3% jaar verkeert, heeft een geheel andere oorzaak en wordt door de wetenschap aangeduid als „encephalitus lethargica" - een hersenont steking, die een totale, gevoellooze bewusteloos heid ten gevolge heeft. Haar ziekte verschijnsel zal wel grondig afwijken van de 20-jarige rust. die de bijna legendarische figuur Rip vair Winkle zich in de tweede helft der achttiende eeuw heeft gegund. Volgens de over levering zou deze afstammeling der Nederlanders, die langs de Hudson in Amerika het gebergte introkken, het bijna niet meer bij zijn vitterige vrouw hebben kunnen uithouden. Vandaar dat hij besloot er eens een dag tusschen uit te gaan. Hij verdwaalde in het ge bergte en had een zonder linge ontmoeting. Hij ont dekte daar namelijk de verblijfplaats van de eer ste Hollandsche voortrek kers en moet dezen zelfs in levenden lijve hebben aanschouwd. Ze lieten hem drinken en nóg eens drinken, totdat hij in diepen slaap viel. Bij zijn ontwaken dacht hij na tuurlijk niet anders, of het was de volgende och tend en hij haastte zich naar het dorp terug, in de veronderstelling, dat, vrouw en kinderen vol ongerustheid op hem za ten te wachten. Wel viel het hem op, dat de om geving was veranderd en hij zelf een langen, witten baard droeg, maar overi gens kreeg hij geen enkel vermoeden. In het dorp was echter óók alles ver anderd. Niemand kende hij meer zijn huis stond onbewoond en was ver vallen vrouw en kin deren waren verdwenen De rustige herberg, waar voor hij dikwijls met vrienden zat te praten, had een totale gedaante verwisseling ondergaan. Niemand kende hem Zijn bewering, (lat hij Rip van Winkle heette, werd met gelach beantwoord. Totdat er een jonge vrouw naderbij kwam, met een kind op den arm. Deze ontmoeting bracht de ontknooping. De jonge vrouw bleek een dochter van Rip van Winkle te zijn. Het weerzien was vreugdevol en van haar hoorde hij, dat zijn vrouw reeds jaren terug overleed. Eerst toen drong het volledig tot hem door, dat er een periode van twin tig jaar achter hem lag, die hij op onverklaarbare manier slapende moest hebben doorgebracht. Het „moderne" geval met Patricia Maguire speelde zich heel anders af. Twee weken voordat de sensationeele ontvoering van Lindbergh's baby plaats vond, viel Patricia Maguire, na 's morgens even wakker te zijn geweest, in slaap en sindsdien is zij niet meer ontwaakt. Reeds eenige weken achtereen had liet liaar moeder de grootste moeite gekost om het meisje uit bed te krijgen en te zorgen, dat ze nog tijdig op kantoor kwam. 's Avonds, na haar dagtaak, keerde ze doodvermoeid terug en viel uitgeput op een divan neer. En liet had heel wat voeten in de aarde om haar tegen etenstijd weer wakker te krijgen. Op den laatsten dag. dat ze nog werkte, was een conducteur bij het eindpunt

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 12