13 vertoont, meenen de doktoren, dat de kans op beterschap is toegenomen. Hoewel en hierover bestaat geen meeningsversehil de herstel periode lang, zeer lang zal duren. In den afgeloopen zomer kwamen deze teekenen herhaaldelijk voor en viel een dusdanige verandering te constateeren, dat oppervlakkig geoordeeld de bewusteloosheid zou zijn overgegaan in een diepen slaap. Van tijd tot tijd opende zij zelfs de oogen, maar helaas ze bleek niets te zien. Het was voor de moeder van Patricia, die, behalve in de eerste paar maanden, de verpleging van haar dochter op zich had genomen, een vreeselijke aanblik het meisje met de oogen te zien draaien, zonder dat er overigens eenige uitdrukking in lag. Men behoeft er zich dan ook niet over te verwon deren, dat de dame in deze drieënhalf jaar geheel grijs is géworden. Zoodra er aanwijzingen waren, dat de bewuste loosheid verminderde, bleef de moeder haar dochter dagenlang vragen een arm, of, als dit niet ging, alleen maar een vinger op te heffen. Het moet voor deze moeder een ontzaglijke teleurstelling zijn geweest, dat zij zelfs op zulke eenvoudige vragen geen teeken van leven kreeg. Maar ze hield vol. Ze schreef de woorden op papier en hield ze het meisje voor. Ook dit leverde geen resultaat op. Toen nam ze een lei, in de veronderstelling, dat witte letters, geschreven op een zwarten grond, wellicht meer indruk zouden maken. En inderdaad thans volgde er bij het meisje een lichte reactie. De moeder zag, hoe een van de oogen langzaam werd gesloten, in een bewuste of onbewuste poging om te voor komen, dat het beeld dubbel werd gezien. Door de lange periode van werkeloosheid staan ook de oog spieren niet meer onder controle, waardoor de beide oogen moeilijk op één en hetzelfde voorwerp gericht kunnen blijven. Zoodoende ziet de betreffende persoon de dingen dubbel. Bij Patricia Maguire bleef het hierbij ze volgde het verzoek van haar moeder niet op en evenmin verried ze, dat ze er iets van had begrepen. Ha een week echter hief ze zonder meer een vinger op en later als het haar tenminste niet te dikwijls werd gevraagd deed ze hetzelfde met haar rechter- of linkerarm, naar gelang van het verzoek. Maar van ontwaken was geen sprake. Het eenige wat men bereikte was het tweemaal opheffen van ecu hand en een zwak gefluister, als van een kind, dat in zijn slaap wordt gestoord. Hiermede moesten de experts zich voorloopig tevreden stellen. Het stemt echter hoopvol, dat deze geringe ver beteringen blijven aanhouden. Indien ze haar hand optilt en er wordt haar gevraagd deze omhoog te Rip van Winkle vindt na twintig jaren zijn dochter terug. vaststellen, dat haar moeder totaal is vergrijsd. Een achtjarig nichtje, waar ze dol op was, is in dien tijd opgegroeid tot een flink meisje van bijna twaalf jaar. Maar het meeste van al zal ze zich misschien verbazen over haar eigen persoon. Ze weegt namelijk vijfendertig pond zwaarder dan in 1932. /^•eheel alleen staat het geval van Patricia Maguire niet. Een zekere Victor S. Cleave, een Engelsehe spoorwegbeambte, heeft eens vier jaar achtereen geslapen en indien in deze'droevige omstandigheden van een record zou kunnen worden gesproken, dan heeft hij dit tot dusverre nog steeds op zijn naam, hoewel Patricia hem reeds bedenkelijk nadert. Met den Engelschman liet zich alles reeds vanaf het begin hoopvoller aanzien, omdat er geen sprake was van besmetting door slaapziekte bacillen. De doktoren constateerden een uitschakeling van het zenuwstelsel overeenkomstig de slaapversehijn- selen. die ieder mensch heeft. Alleen waren hier afwijkingen, die een onafgebroken slaap ten gevolge hadden. Deze man moet ontwaakt zijn in de overtuiging, dat het eerst, de volgende dag was. r\e schoone slaapster van Chicago, zooals Patricia Maguire in Amerika algemeen wordt genoemd, bevindt zich nu reeds vanaf 15 Februari 1932 in haar slaaptoestand. Tot dusverre zijn de eenige hoopvolle teekenen beperkt gebleven tot de zwakke aanduidingen, dat ze hoort, proeft en pijn voelt. De onvermoeide zorgen van de wetenschap en niet in de laatste plaats van haar ouders verdienen, menschelijkerwijs gesproken, beloond te worden met een volkomen herstel van dit meisje. Het zal voor allen een groote opluchting beteekenen, haar na een slaap van bijna vier jaar weer tot de werkelijkheid te zien terugkeeren. Misschien en hiervan zijn vooral de dokters overtuigd zal het geduld echter nog geruimen tijd op de proef worden gesteld. Patricia Maguire, de schoone slaap ster van Chicago. houden, dan doet ze dit, soms zelfs een minuut lang. Wanneer ze, met kussens in den rug, in een stoel wordt gezet, dan constateert men pogingen bij haar om het. hoofd rechtop te houden, in plaats van het willoos voorover te laten vallen. Ook schudt ze protesteerend, wanneer haar iets te eten wordt gegeven, waarvan ze niet houdt. Wellicht is een van de dui delijkste bewijzen voor den terug keer van het bewustzijn, dat het meisje kan tellen. Wanneer haar wordt gevraagd met de vingers aan te geven, hoe groot het gezin is van een bevriende familie, waar ze voor haar ziekte veel kwam, dan laat ze het juiste aantal zien. Als nóg sterker bewijs geldt 't volgendeals haar wordt gezegd, dat dit aantal is vermeerderd en men vraagt het haar eenige dagen later opnieuw, dan vergist ze zich niet, maar steekt het goede aan tal vingers omhoog. Hierdoor zou ze het bewijs leveren, dat ze niet alleen de symptomen terugkrijgt van redelijk denken, maar dat ook haar herinnering weer zou beginnen te functionneeren. Het zelfde wordt vastgesteld met heel eenvoudige sommen, die de kin deren in de eerste klas van de lagere school leeren. Zij weet ze op haar vingers t.e beantwoorden. Is het te verwonderen, dat, na deze verbetering in den toestand, de hoop bestaat op een terugkeer van de normale geestesgesteldheid? Mocht het gebeuren, dat Patri cia Maguire weer tot een volkomen gezonden toestand terugkeert, dan zal haar onmiddellijke omgeving het meisje wel eenige reden tot verbazing geven. Ze zal moeten

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 13