WAAR HET VOORTDUREND Een bezoek aan de koude- keuken van de Amsterdamsche Kunstijsbaan Al dooit het elders lö graden, de Amsterdamsche kunstijsbaan, die het ongestoord winteren laatstelt hen, die de ijssport in het bloed hebben, in staat zich naar hartelust uit te leven. Het regelmatige lijnenspel van den condensor, u aar in dubbelwandige buizen het verdichte ammoniakgas door water gekoeld en daardoor vloeibaar wordt. Een der 90 P.K. compressoren, die het ammoniak gas, met behulp waarvan de benoodigde koude verwekt wordt, verdichten tot een druk van ongeveer 10 Kilo per vierkanten centimeter. De zuigzijde. waar het koude gas in de machine komt, is geheel met sneeuw, die door de vochtigheid der lucht gevormd wordt, bedekt, De thermometer aan de drukzijde rechts daarentegen toont den monteur, dat hier de temperatuur 83 graden Celsius is, wijl het verdichte gas door de samenpersing sterk verhit werd. TOT voor ongeveer een jaar rustte het fatum op ons Nederland, het land waar de kinde ren geboren worden met den schaa tsen kriebel reeds in de poezele kuitjes, dat telkenjare de dagen van ijsvreugde slechts luttele waren. Dat was een onhoudbare toestand voor ons ras-schaatsenrijders en eigenlijk iets ongehoords voor ons land, waar de laagste temperaturen, de felste koude, die ooit op onzen wereldbol waargenomen werden, voorkomen. Of noemt u het soms niets, dat we hier in Neder land vorstjes van een slordige tweelionderddrieën- zeventig graden Celsius onder nul registreerden Drieduizendste gedeelte van een graad slechts boven het absolute nulpunt van Keivin, dat immers de huiveringwekkende, alles verstarrende koude der wereldruimte is 1 Ja lezer, dergelijke vriestemperaturen kwamen in Nederland ongeveer een jaar geleden, en misschien nu nog wel, voor. En als u dit niet gelooft, dan beroep ik mij op Prof. I>r. W. J. de Haas en op Dr. E. C. Wiersma, die in het Kamerlingh-Onnes-laborato- rium te Leiden getuigen waren van dergelijke angst wekkend lage temperaturen, waarvan de genoemde heeren overigens ook de verwekkers waren. Maar, zooals gezegd, ondanks deze wereldkoude- reeords van ons land. kwakkelde geheel schaatsen rijdend Nederland voortdurend winter-in winter-uit, en was het reeds den koning te rijk. wanneer het eens een paar dagen achtereen op de gladde ijzers kon zwieren „schaverdijnen" noemen onze Vlaamsche broeders dat op de hun eigen klankrijke wijze. Welnu, die misère van ijsarme en zelfs ijslooze winters is thans reeds sedert een jaar voorbij. Althans wat Amsterdam betreft. En zou niet van Amsterdam de victorie mogen komen Waar is het anders onze hoofdstad voor Zoo zullen we het nu dus eens over de Amster damsche kunstijsbaan hebben, want, zelfs als u daar reeds geweest bent, achter de coulissen zult u er wel niet gekeken hebben, daar in de „keuken" van dat ijspretbedrijf. Toen we kwamen, hebl»en we de spiegelgladde ijsvlakte gezien, waar gewoon- en kunstgereden werd door een bonte schare ijssport-adepten; ijspret in de open lucht hij tien graden dooi J Maar we zijn er quasi- onverschillig aan voorbij gegaan. Wat wij wilden weten was hoe spelen ze 5 het klaar, daar buiten bij een temperatuur, die je in je winterjas doet puffen, J een ijsbaan te onderhouden, waarop de meestverwende „schaverdij ner" of dit goed Vlaamsch is, staat te bezien maar dan ook niet dat kan aanmerken Zoo zijn we dan gekomen in een hoog gebouw, het oude ketelhuis van de voormalige gasfabriek, waar machines nijdig huil drijfstangkoppen rond- meppen, waar vliegwielen spinnen en buizen aller wegen hun arabesken vlechten. Hier wordt gezorgd, dat buiten op eenige tientallen meters afstand ijs gefabriceerd en op vriestemperatuur gehouden wordt. Het eigenaardige van het geval is, dat, terwijl hier binnen de benoodigde koude verwekt wordt, daarbuiten het ijs wordt gemaakt. Dat komt, omdat het heele systeem berust op twee kringprocessen. Neen, schrik niet, lezer, het klinkt geleerd, doch het is alleszins begrijpelijk. Het eene kringproces, dat koude verwekt, geeft Hier bruist, de pekel, die haar reis door het buizen net van de betonplaat volbracht, weer inde pekettank terug. De ondergedompelde verdamper zal haar opnieuw op zes graden onder nul afkoelen, voordat de pompen haar weerde rondreis zullen doen maken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2