ZINDELIJK.... ZUINIG EN VOEDZAAM KOKEN Wat eten we? DIT opschrift zal menigeen onwillekeurig doen vragen wat daarmee bedoeld wordt. Ik wil maar meteen met de deur in huis vallen, wat in dit geval is met het fornuis en wel met het electrisch fornuis, in de keuken. Hierover ga ik u vertellen, omdat het electrisch koken geheel vol doet aan het opschrift, terwijl het juist nu midden in de belangstelling van de huisvrouw staat, zoodra zij er iets van gehoord of gezien heeft. Vooral dit laatste is afdoende, want wie op een kookdemon stratie is geweest of bij een kennis zoo heeft zien koken, die laat deze kookwijze niet meer los. Als zij dan bedenkt, hoeveel moeite en zorgen thuis de etenbereiding van haar vergt, hoe zij voortdurend moet opletten of de vlam niet. te hoog of te laag is,- of de gerechten niet aanbranden, dat zij de vlainmen- fornuizen of stellen altijd zorgvuldig moet reinigen, poetsen of potlooden, dat de pannen van binnen aangezet en van buiten zwartig zijn, waardoor het vatenWasschen een naar werk is, zoodat zij eiken dag er weer tegen opziet, dat de pannen door de verterende vlam en door het schuren zoo slijten, dan denkt zij aan Mar, die met dit alles niets meer te maken heeft, want het electrisch koken veroor zaakt al deze ongerieven niet. Daarbij komt nog, dat elk vlammenvuur verbrandingsgassen ver spreidt en bovendien soms walm en roet. Tijdens het etenkoken moet men dan ook voor een goede lucht- ververscliing zorgen, want die gassen kunnen na- deelig op onze longen inwerken. Elke week moet de keuken duchtig gezeepsopt, want elke vlam veroorzaakt een vettigen aanslag op alle gereed schappen, die wij in de keuken opgehangen hebben. De ramen worden dof, als wij ze niet geregeld schoon maken de gordijntjes er-voor moeten vaak in de tobbe, want na enkele maanden zijn ze groezelig. Hoe kan het ook anders, wanneer wij dagelijks ondervinden, dat de keuken onder het koken vochtig wordt, dus ook de gordijnen, terwijl tegelijkertijd de vlam gassen afscheidt, al zijn die niet zichtbaar. Reeds deze beide genoemde factoren, die bij het electrisch koken uitgesloten zijn, maken dat deze methode een grooten voorsprong kreeg boven het koken op vlammenvuur. Hygiëne en tijdbesparing zijn werkelijkheden, die elke huisvrouw met beide handen aangrijpt, om in haar huishouding toe te passen. Niemand laat zich een vooruitgang ont nemen. Heel jammer, dat het publiek meent, dat het electrisch koken te duur is. Men denkt dan hierbij altijd aan den hoogen prijs, dien men voor het licht betaalt. Vanzelfsprekend zon die prijs te hoog zijn voor het koken. Daarvoor echter hebben de Maat schappijen het vastrecht in het leven geroepen, waar de prijs buiten de vastrecht-som steeds varieert tusschen 3 en 5 cent per kWh. Deze vastrecht-som wordt berekend naar het lichtverbruik in afgeloopen jaren, zoodat de liehtrekening nagenoeg dezelfde blijft. Maar alle stroom, die daarboven wordt ge bruikt, is tegen dien lagen prijs. Daardoor en dooi de kookmethode, waar ik dadelijk over zal spreken, is het electrisch koken inderdaad niet duur. Overi gens moest eigenlijk niemand ingaan op het oordeel van „MEN", zonder zichzelf te overtuigen Dank zij die nieuwe tarieven voor het huishoude lijk gebruik, nagenoeg overal in ons land toegepast, heeft het electrisch koken zich zeer snel verspreid. Omdat in de praktijk is gebleken, dat het niet duur is, wordt het gedaan in gezinnen met kleine inko mens, niet alleen in óns land, maar over de geheele wereld. De kosten van aanschaffing zijn niet hooger dan van een prima vlammenfornuis en daar er geen slijtage is door afwezigheid der verterende vlam, behoeft men niet na eenigen tijd nieuwe pannen of kookstellen te koopen. Door de brandstof besparing heeft men de kosten van aanschaffing in korten tijd uitgespaard en dan staat de installatie geheel afgeschreven en nog als nieuw eruitziend in de keuken. Dit is uitgesloten met elk ander kook- toestel, waar de voortdurende slijtage vernieuwing vergt. In het kort wil ik nu beschrijven, hoe men elec trisch kookt. Op bijgaande afbeelding ziet u, dat bovenop, in plaats van kookgaten, dichte, vlakke platen zijn aangebracht. Dit zijn de kookplaten, in drie verschillende maten. Daaronder de schake laars met 5 standen: hoogste.... laagste; twee middenstanden en 0 (dat is stroomloos). Daaronder de oven. Alle gerechten, behalve de meelspijzen, worden met ten hoogste 1/8 L. water op den hoog- sten stand aan de kook gebracht. Denkt u een maal van bloemkoolaardappelen, varkenslapjes en rijst toe. De rijst wordt even onder water opgezet op de middelste plaat op hoogst.en stand. Als er waterdamp uitkomt, schuiven wij de bloemkool eronder (zonder deksel). Als daar stoom uitkomt, schuiven wij de aardappelen weer daaronder en schakelen op 1 gedurende 10 minuten, wanneer uit de aardappelpan wederom stoom ontsnapt. Na 10 minuten op 0 geschakeld, gedurende uur, en de drie. gerechten worden gaar op één warmtebron. Het vleesch wordt op de kleinste plaat op hoogsten stand met de boter of het vet bruin gebraden en gedurende uur °P 1 gestoofd, waarna op 0 wordt geschakeld. Het stroomverbruik van dezen maaltijd kost tegen het 5 cent-tarief 2% cent. Dit tarief is het hoogste en komt nog slechts op enkele plaatsen voor. Deze maaltijd, voor 5 personen gerekend, zou op vlammenvuur meer kosten. N. SCHUTTE. Maandag Witteboonensoep. Zuurkool met krabbetjes. Fruit. Dinsdag Runderbiefstuk met spruitjes. Flensjestaart met rietperenmoes. Woensdag Boerenkool met rookworst. Appelmoes. Donderdag Varkenscarbonaden met capu- cijnere. Sinaasappelvla. Vrijdag Gebakken spiering met roode kool. Drie in de pan. Zaterdag Kalfsgehakt met savoyekool. Parelgort. Zondag Pouletsoep. Gekookte ossetong met zure saus en macaroni. Bitterkoekjesvla.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 36