Bet huis te St. Helenawaarin Napoleon overleed. Be graftombe van Napoleon 1 in het Hotel des Invalides te Parijs, net stof felijk oversehot van den groetten keizer rust nu in zes doodkisten, een van blank ijzer, eert van ntahoniehout, een van lood, nog eert van lood de ruimte tussehen deze twee kisten is met zaagsel opgevuld), eert van ebbenhout (door Badouin vervaardigdett eert van eikenhout, welke de ebbenhouten kist moet besehermen. de laarzen uitataken, waarvan de naden gesprongen waren, zoodat men de teenen kon zien. Men ont dekte spoedig dat bet de zijden watten waren, met welke de kist, naar Oost-Indisch gebruik, gevoerd was terwijl die van het deksel op het lijk gezakt waren. De doctor Guillard rolde de zijden watten zorgvuldig op, en de groote man lag daar, volkomen behouden, kenbaar op het. eerste gezigt, gekleed in de volledige montering der jagers van de garde, welke hij in zijn leven zoo gaarne droeg. Het kwam verschillende aanwezigen voor als of zij het ligchaam door eenen digten sluijer zagen, vermoedelijk door de uitwerking der fijne stof, welke zich van de zijden watten aan het lijk had gehecht. Dit ver schijnsel was bijzonder op te merken aan het hoofd, van hetwelk ook de zijde het moeijelijkste weg te nemen was. Het ligchaam was volkomen zoo ge bleven als het in de kist gelegd werd. Het eeniger- mate opgebogen hoofd rustte op een kussen de huid van het hoofd was geel. hard, vast aan den schedel gedruktde oogappels hadden weinig van derzelver omvang verloren, terwijl men aan de geslotene oog leden nog de wenkbraanwen zag het neusbeen met de huid was volkomen behouden, en slechts de vleugels hadden een weinig geleden de zachte en buigzame wangen onderscheidden zich door hare witte kleur, doch de kin was blaanwachtig, daar de baard omtrent eene halve streep was aangegroeid. De kin zelve had nog geheel de aan het gelaat van den Keizer eigendommeKjke vorming. De eenigzins zamengekrompene en vertrokkene lippen, lieten de bovenste zeer witte snijtanden zien. Aan de handen was geene de minste verandering te bespeuren, en indien zij ook aan buigzaamheid verloren hadden, was nogtans derzelver kleur geheel zoo als gedurende het. leven, wat even eens gold van de teenen, welke, gelijk reeds is gezegd, uithoofde der gesprongene naden der laarzen, zigtbaar waren. Ook de door de kleederen bedekte ledematen schenen, over het Napoleon in z'n volle macht en glorie. zorgvuldigheid, luehtdigt gesloten. Den 18en Juli 1840 ver trok het fregat „La Belle Poule" met zijn kostbareD last naar het zonnige Frank rijk. De officieele begrafenis vond den 15en December te Parijs plaats, in tegen - woordigheid der koninklijke familie en van talrijke hoog geplaatste personen. Ein delijk, na negentien jaar, was Napoleon's liefste wensch, te midden van het Franse he volk te rusten, in vervulling gegaan! geheel, derzelver vorm behouden te hebben doctor Guillard drukte den regterarm, en be vond dien stevig, maar eenigzins in omvang verminderd. Borst en buik waren ingezakt. De montering had weinig van de friseh- lieid der groene en roode kleur verloren. De epauletten en de beide op de borst gehechte ordesteekenen waren zwart aangeslagen slechts de gouden kroon op het officiers kruis van het Legioen van eer had haren vollen glans behouden. Over de dij lag de bekende hoed van Napo leon, welke ook wel bewaard gebleven, maar plat zamengedrukt was. De zilveren vazen met het hart en de ingewanden van Napoleon, die tussehen de voeten geplaatst waren, konden niet naanwkeurig onderzocht worden. Zij hadden zich zoo sterk aan de aangrenzende deelen gehecht, dat de Fransche gevolmagtigde, graaf Rolian-Chabot,. niet toestond dezelve weg te nemen, om ze nader te onderzoeken. Zóó waren de stoffelijke overblijfsels van den magtigen Napoleonboren alle verwachting be houden, schijnbaar mummieachtig uitgedroogd. Daar men op St. Helena de noodige middelen tot volledige balseming niet heeft gehad, kon dit behoud enkel aan de vastheid der metselwerken van het graf, en de lnchtdigte slniting der doodkisten worden toegeschreven. Maar juist omdat, men van den toegang der lneht eene nadeelige uitwerking op het zoo goed bewaarde ligehaam vreesde, bleef de lijk kist slechts twee minuten open. De doctor Guillard bestreek de zijden watten met creosoot, en bedekte daarmede wederom den eeuwigen slaper. Vervolgens werden de onderscheiden kisten, met de grootste In tegenwoordigheid van een aantal hooge autoriteiten werd de kist door Remy Julien Guillard, den scheeps dokter van het fregat „La Belle Poule", geopend.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7