soja-boonen worden in een enorme strooien mand gestort en vandaar uit in zakken geschept. Uit de olie der soja boon vervaardigt men margarinecelluloid en zelfs springstoffen. De hierboven afge beelde vaten staan gereed om naar het buitenland geëxporteerd te worden. Het in cultuur gebrachte gebied van Mandsjoerije wordt thans voor drie ln een reusachtig laboratorium van den Zuid Matrdsjoerijsehen spoorweg bestudeereu kwart met. soja-boonen bebouwd. Japansche landbouwdeskundigen de bodemgesteldheid van het pas veroverde grondgebied leze 1; «den wor- erbou d en de op i 8t aange- oogst kan soms lezen wij in de kranten, hoe duizenden Chineezen door nijpend voedselgebrek den hongerdood sterven en geheele streken door zulke rampen ontvolkt worden. Gedurende den laatsten tijd heeft echter de soja boon, vooral in Japan en Mandsjoerije, aan belang rijkheid gewonnen en is zelfs aardig op weg zich een tweede plaats te veroveren op het menu van den Japanner. De roep dezer peulvrucht is intusschen reeds doorgedrongen naar Duitschland en Amerika, waar men zich thans met ijver op den bouw heeft toegelegd. Het is nog maar kort geleden sedert de soja boon door de Japanners in Amerika en Europa werd geïntroduceerd, want vóór den Russisch - Japanschen oorlog was ze in deze landen slechts in beperkte kringen bekend. Nadat Mandsjoerije door de Japanners eenige jaren geleden tot onafhankelijken staat werd geproclameerd, hebben de voortvarende zonen van Nippon zich met vuur op het moeilijke probleem der voedselvoorziening geworpen en wor den tegenwoordig onder hun leiding groote uit gestrektheden grond ontgonnen en voor den bouw der soja boon gereed gemaakt. De populariteit van de soja boon is in Japan, China en Korea thans zoo toegenomen, dat men er geen maaltijd kan bestellen of het sap van de soja boon wordt er op de een of andere wijze in verwerkt. Mandsjoerije produceert nu ongeveer 70 van den totalen wereldoogst Japan is de grootste consument en afnemer (de soja boon wordt ook als mest gebruikt voor de rijstvelden), direct daarop gevolgd door Duitschland. Wat men uit soja-boonen al niet vervaardigen kan, grenst aan 't ongeloofelijke. We noemen slechts eenige artikelen margarine, vernis, celluloid, film, toiletzeep etc. middeiennood in den wereldoorlog werd de soja-boon in Duitschland veelvuldig gegeten en het ziet er naar uit, dat ze zich niet gemakkelijk van de plaats zal laten dringen, die ze sindsdien in Europa verworven heeft. Men mag eerder verwachten, dat ze in de toekomst nog meer aan bekendheid zal winnen tot zelfs explosie-stoffen aan toe De voedings waarde der soja boon is bijzonder hoog een pond sojameel heeft dezelfde voedingskracht als een pond vleesch plus een kwart pond tarwe meel. En daarbij mogen we niet vergeten dat het soja-mee aanmerkelijk goedkooper is. Tijdens den levens

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 21