WINTER-OLYMPIADE 1936 mat te Garmisch-Partenkirchen Kathe dBrandel-Elschner In het land der Olympische Winterspelen. Het Zug- voor de skiloopers een waar eldorado. Garmisch is gereed. Kiekje van den SO J1. hoogen springt oren. Hier komen de skispringers in duizeling wekkende snelheid naar beneden om dan een sprong van 80 tot 90 M. in het dal te maken. EEN keer in een mensehenleeftijd ge niet een land de eer, strijdperk der Olym pische Spelen te zijn.Binnen twee maanden reeds, van 6 tot 16 Februari 1936, komt te Garmiscli-Partenkirchen aan den voet der Zugspitze de jeugd der geheele wereld bijeen. Met de wedstrijden in de sneeuw en op het ijs, de IVe Olympische Winter spelen, wordt 't Olympiade jaar 1936 ingeleid. De beste sportslieden ter wereld verzamelen zich hier om de Olympische eer deelachtig te worden27 landen zenden hun ver tegenwoordigers. Hoog bo ven het dal zal in de nabij heid van de springschans, evenals in het Berlijnsche stadion, het Olympische vuur ontstoken worden. De Olympische Winterspelen, waarvan de eerste in 1924 te Chamonix, die van 1928 te St. Moritz en die van 1932 te Lake Placid gehouden werden, kunnen op een groote ontwikkeling bogen. Niet slechts dat de wintersport zich in nooit gedachte mate ontwikkelde, ook zuidelijke landen Australië, Griekenland, Italië, Spanje en Turkije beschikken thans over uitmuntende skiloopers en schaatsen rijders. In het programma der Olympische Spelen van 1908 te Londen werd voor het eerst een tak van winter sport opgenomen, en wel kunstrijden. Zeven landen namen hieraan deel Argentinië, Duitschland, Engeland, Oostenrijk, Rusland. Zweden en de Een nationale Beiersehe wintersport. Eisschies- sen", dat veel overeenkomst vertoont met het Engelsehe „Curling"zal tijdens de Olympische Winterspelen door de Beieren worden gedemonstreerd. Vereenigde Staten. De Scandinaviërs hielden zich nog afzijdig. Eerst in 1920, te Antwerpen, kwam een andere sport hierbij en wel ijshockey. Tien lan den namen aan de wed strijden deel. Aan de VUIe Olympi sche Zomerspelen te Parijs ging voor de eerste maal als voorspel een uitgebrei der wuTitersporttourriooi te Chamonix vooraf, dat met 418 deelnemers,behoorend tot 16 naties, zooveel succes had, dat het Inter nationale Olympische Comité dit touraooi de Ie Olympisehe Winterspelen noemde en besloot, in de toekomst regelmatig in het Olympiade-jaar ook wed strijden in de takken van wintersport te doen houden. Bij de He Olympische Winterspelen te St. Moritz verschenen 940 deelnemers, behoorend tot 25 naties. Te Lake Placid, bij de Ille Spelen, waren het 427 mededingers uit 17 landen. Schaatsenrijden (hard- en kunstrijden), skiloopen, ijshockey en bob slee-rennen waren de takken van sport, waarbij het skiloopen verdeeld was in 50 K.M.-dnurloop, 18 K.M.- vèrloop en springen. De IVe Olympische Winterspelen te Garmisch- Partenkirchen hebben een sterk uitgebreid pro-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 22