Moeder verzorgt de jongste, terwijl de twee groote meisjes zich wiet een spelletje en een babbeltje onledig houden. OOM is een heel onaanzienlijk plaats je ergens in Vlaanderenland. Het plaatsje was echter nog onaanzien lijker eenige eeuwen geleden, toen de Span jaarden bezig waren, zich in deze noorde lijke gewesten een naam van twijfelachtige historische waarde te maken. Qp een goeden dag kregen de schepenen en bur gemeester bericht, dat de Spaansche hertog die en die Boom had uitverkozen om op zijn doorreis even op verhaal te komen. De bevolking stond op het punt een groot jaarlijksch feest te houden en oogenblikkelijk verkeerde iedereen in een staat van groote neerslachtigheid. Men her innerde zich nog de minder aangename kennis making met die Spaansche jongens van eenige jaren terug, toen het zoo „Spaansch" toeging en ze alles buitmaakten wat ze maar te pakken konden krijgen. Terecht vreesde men een herha ling van die schurkenstreken en men zon op list om aan het gevaar te ontkomen. Ten slotte vond men er iets op, een daverend slimmigheidje, dat zijn uitwerking niet kon missen. De burgemeester moest zich namelijk dood houden en men zou een heelen begrafenisstoet opstellen, waaraan alle mannen van het dorp zouden deelnemen. Een dorp in rouw is geen geschikte plaats voor een hertog om feest te vieren en dus zouden ze wel gauw afdruipen. Alles ging naar wensch, doch.er was een „maar" bij. De burgemeester had namelijk een dochter, die hij aan een rijken slager wilde uithuwe lijken, terwijl het meisje in werkelijkheid heur hart aan een armen schilder geschonken had. De burgemeestersvrouw wilde haar dochter slechts gelukkig zien, en was dus op de hand van haar kind. En deze laatste geschiedenis werd nu indirect de aanleiding, dat de burgemeestersvrouw op haar eigen houtje óók een plan in elkaar ging zetten, een plan dat echter diametraal tegenover het plan van de bestuurderen der stad stond. Waren de mannen in rouw over den zoogenaamd overleden burgervader de vrouwen vierden feest en ont haalden de Spanjaarden met al de lekkernijen, die oorspronkelijk voor het reeds eerder genoemde jaar feest waren gereed gemaakt. Een conflict dreigde, doch daar de tegenpartij aan handen en voeten gebonden was vanwege den „dooden" burgemeester, bleef het bij dreigen en moest men lijdelijk toezien, dat de Spanjaarden zich tegoed deden aan alles, wat eigenlijk voor hen bestemd was. Desondanks slaag gen de listen, zoowel van de mannen als de vrouwen, en als de bedrogen slager probeert zich te wreken, wordt hij van de trap afgegooid, een beproefde In statiegewaad brengt de burgemeestersvromv, vergezeld van andere voorname inwoonsters, den sleutel der stad aan den Spaanschen hertog. methode, waarmede men in die eeuwen niet schaars omsprong. Als het einde van de film daar is, is men er zich tevens van bewust, een film te hebben gezien, die tot in de perfectie verzorgd was, wat de aankleeding betreft. Dit is te danken aan de beproefde regie van Jaques Feider, die reeds eerder knappe films maakte, o.a. Atlantide. Men bestudeere voorts nauwkeurig de hierbij afgebeelde foto's, die ten volle waard zijn aandachtig te worden bekeken. Er zijn erbij, die aan de werken van groote schilders herinneren. Misschien zijn ze daar zelfs wel naar gemaakt en dan kan men ook nog bewondering hebben voor de zorgvuldige wijze, waarop men dat gedaan heeft. Na het vertrek van de Spaansche legerbende neemt de burgemeester de hulde van zijn onderhoorigen in ontvangst, al is hij er toch wel heel zeker van, dat niet hij, doch zijn vrou w alles zoo keurig heeft weten te arrangeeren. Zou deze man niet zoo van een Frans Hals-schilderij kunnen zijn weggeloopen om even in de film op te treden t Het is de slager, die zijn overwinning op de dochter van den burgemeester viert.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 29