in statistiekvlucht dP. van der Valk New York en wolkenkrabbers zijn synoniem. NEW YORK ATEW YORK telt zes miUioen inwoners. Het is niet onmogelijk, dot het er honderd meer of minder zijn, maar dit maakt op zóó^n groot aantal weinig uit. Niemand zal dan ook neiging voelen ons tegen te spreken, wanneer we New York een grootstad of om een woord te gebruiken, dat meer ontzag inboezemt een metropolisnoemen. Zes miUioen menschen, bij elkaar wonende op een oppervlakte van 850 Km2, veroor zaken allerlei problemen, die weliswaar met de geperfectionneerde middelen der moderne techniek worden opgelost, maar desondanks toch een bron van voortdurende zorg blijven. den duur is de openluchtstalling tóch goedkooper. Wie heeft nimmer gedroomd een Rolls-Royce te bezitten Een eigenaar van dit merk auto wordt geacht dik in de duiten te zitten. Zij, die de verleiding niet kunnen weerstaan om voor een korten tijd zoo'n illusie te wekken, krijgen in New York de gelegenheid voor een maand een Rolls-Royce te huren, waarbij bovendien nog hun initialen gratis op de deuren worden geschilderd. Een méér afdoende manier om je vrienden en kennissen afgunstig te maken bestaat er niet De geweldige George Washington-brug, die de oevers van de Hudson-rivier verbindt, heeft een lengte van ruim 3 Km. en een hoogte van meer dan 60 meter. Zesden-vijftig agenten zijn noodig om de brug te bewaken en het verkeer er over te regelen. Echter worden deze bewakers naar verhouding slechter betaald dan hun collega's in de city, omdat het gevaar, waaraan dezen blootstaan, veel grooter is. Bovendien blijken er nog tal van menschen te zijn, die zich onsterfelijken roem hopen te verryerven, door van de brug te duiken. Gemiddeld komen er per maand twee van zulke aanvragen binnen. Worden deze niet toegestaan, dan springen de BIJNA iedereen weet, dat New York zich het monopolie heeft verworven van eindelooze, rechte straten en van enorm hooge gebou wen, waarbij de befaamde Amsterdamsche en Rotterdamsche wolkenkrabbers maar stukjes speelgoed zijn. Ook de hoofd-verkeersader, de 30 Km. lange Broadway, is internationaal bekend. We kun nen met een gerust hart aannemen, dat een New- Yorker niet zoo gauw een „Broadwaytje" zal ma ken, als een Amsterdammer zijn „Kalverstraatje" of een Rotterdammer zijn „Coolsingeltje". Maar wat niet iedereen weet is, dat in deze Ame- rikaansche super-stad de straten zeer smerig zijn. En hierbij speelt geld een rol óók in Amerika heerscht crisisBerekeningen hebben namelijk aangetoond, dat het oppikken van ieder stukje papier, waardoor de wegen worden ontsierd, de geineente-kas een stuiver kost. We mogen van geluk spreken, dat ons zooiets in Nederland niet wordt voorgerekend, want dan liet de bekende zuinigheid onB geen oogenblik meer met rust. Telkens wanneer we een "leege sigarettendoos op straat deponeerden, zou ons de zenuwschokkende gedachte door liet hoofd gaan „Ik gooi vijf centen weg." Een stad wordt geacht bij uitstek een verzamel plaats te zijn van arbeiders, kantoorbedienden, steno-typisten, loopjongens en andere nijvere men schen. Landelijke vertegenwoordigers zoekt men er bij voorkeur niet. Het zal dan ook eenige ver wondering wekken, dat volgens de statistieken New York nog 365 actieve boerenfamilies herbergt, die, binnen de stedelijke grenzen, dagelijks 2400 koeien melken. Wij zien het paard meer en meer van de straten verdwijnen de levende P.K. wordt vervangen door de tientallen P.K.'s van den motor. De meening echter, dat dit in New York reeds een voldongen fe.it zou zijn, is in strijd met de waarheid. Men ontmoet er gerégeld melk wagens, broodkarren, ijswagens en zelfs vrachtwagens, die door paar den worden getrokken. Vele New-Yorkers parkceren hun auto's onder iedere weers gesteldheid den geheelen nacht in de straten. En geen oude rammel kasten, maar voor het grootste deel mooie, glanzende wagens Het getal eigenaars, dat zich op die manier een garagehuur be spaart, loopt in de 60.000. En al gaat de politie er in een onbewaakt oogenblik eens toe over om een serie bekeuringen te lanceeren, op Er wonen nog 391 roodhuiden in New York City.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 6