Iedere bezoeker van New York gaat natuurlijk de Empire State Building zien. Deze wolkenkrabber telt meer dan 100 verdiepingen'. Een van de levendige indrukken, die een Amerikaan bij ons wekt, is het voortdurend op en neer bewegen van zijn kaken, en het product, dat zicli tusschen deze kaken bevindt, is kauwgum. Het ligt dus voor de hand, dat deze spierl>eweging in New York een massaal verschijnsel is. Men con stateert het op straat, in den on- dergrondsche, in de liften der wolkenkrabbers, in de bioscopen, kortom: heel New York „kauw- gumt". Een arbeider aan het Grand Central Station schraapt iederen morgen twintig pond kauwgom van de hallen en perrons. Wanneer we denken aan New York zien we gelijktijdig beelden van millionnairs. Er woont zon der eenigen twijfel heel wat rijk dom in deze stad, maar daar naast is het opvallend, hoeveel venters die gemeenlijk tot de minder ruim bedeelden der aarde behooren met hun karren door de straten sjokken. Hun aantal bereikt de 12.000 een niet onaanzienlijk leger Een Amerikaan loopt dag in dag uit met zijn cheque-boek in zijn zak dit is althans de alge- meene opvatting. Hoever deze opvatting in werke lijkheid van de waarheid af staat, bewijst wel het statistisch vastgelegde feit, dat slechts 25 van de New-Yorksche bevolking een bankrekening heeft. Helaas kan niet worden getuigd, dat iedere bewo ner van deze grootstad overvloeit van braafheid. De dagbladen vermelden iederen dag staaltjes van roof, moord, diefstal en andere misdrijven. Het aantal moorden bedraagt soms meer dan 9 per week. Toch verricht de New-Yorksche politie-agent gemiddeld slechts één arrestatie in de veertien dagen, terwijl er zelfs vertegenwoordigers der wet zijn, die in een geheel jaar hun staat van dienst met geen enkele arrestatie verrijken. De Nederlander is nog steeds verschoond gebleven van de sensatie, die het bezit van een „ondergrond- sche" biedt. Londen, Parijs, Berlijn, Moskou hebben hun „ondergrondschen" New York zwemt in „ondergrondschen". Hiermede bedoelen we, dat de bodem van deze stad is doorzeefd met ondergrond- sche spoorlijnen. Overigens een prachtvervoermiddel in minder dan geen tijd brengt het je kilome ters ver. Het is alleen lastig, dat de treinen altijd overvol zitten, zoodat je meestal moet staan. Statistieken kunnen tot eigenaardige conclusies leiden. Zoo hebben ze uitgewezen, dat er meer menschen verticaal dan horizontaal worden ver voerd. Met andere woorden, de liften vervoeren meer passagiers dan alle „ondergrondschen", trams en bussen te zamen. meesten toch natuurlijk op een moment, dat ze aan het speurende oog der politie-beambten weten te ontsnappen. Helaas.sinds de opening van de brug in 1931 hebben dertig den sprong gewaagd, doch slechts twee brachten het er levend af. Bruggeld Ie New York! \Joetgangers, die de brug passeeren, betalen vijf cent, auto's tien cent, en iemand, die het gevaar durft te trotseeren om per rijwiel over te steken, betaalt vijfentwintig cent. Wij zullen niet uitweiden over den storm van verontwaardiging, die zou opsteken, indien de Nederlandsche fietsrijder een dergelijk bedrag aan bruggegeld zou moeten neer tellen. Ieder verkeer, dat niet onder de categorie „motorrijtuigen" valt te rangsclükken, is aan be perkende bepalingen onderhevig. Indien iemand een dier te voet over de brug wil voeren wat gezien de 2400 koeien niet tot de onmogelijkheden behoort moet hij een schriftelijke toestemming van de New-Yorksche haven-autoriteiten kunnen toonen. Maar ook voor den automobilist blijft een tocht over de brug een taak, waarop hij zich dient voor te bereiden. Want moet hij onderweg wegens gebrek aan benzine bijtanken, dan betaalt hij vijfen twintig cent per liter. Dit is nog goedkoop, vergeleken bij den Holland-tunnel, want overvalt iemand da&r benzine-gebrek, dan kost het hem een dollar per liter. Menschen, die het noodzakelijk achten met een olifant over de brug te wandelen, leggen een dollar neerlaten ze dezen bewoner van de wildernis er over rijden, dan kunnen ze echter met vijftig cent volstaan. Voor hen, die met zulke plannen mochten rondloopen, is het wellicht prettig van dit tarief op de hoogte te zijn De bevolking van New York moet wel zeer leer gierig zijn, want er bestaan niet minder dan 37 universiteiten, waaronder acht in de medicijnen, twee in de rechten en vier in de theologie. De Columbia-universiteit alléén al telt 31.834 studenten. Hieruit blijkt, dat er in New York veel belangstelling bestaat voor hooger onderwijs en toch kunnen vier op de honderd inwoners boven den leeftijd van tien jaar noch lezen, noch schrijven. Wij mogen dus met recht een hooge borst opzetten, want op de ruim 8 millioen Nederlanders, de plattelands bevolking inbegrepen, is slechts 0,3 analphabeet. Soms wekt New York den indruk, alsof het één groot eethuis is. De stad is overstroomd met restaurants, die en dat is juist het wonderlijke van de zaak op ieder uur van den dag bezet zijn. Zes-en-vijjtig agenten zijn noodig om het verkeer over de geweldige George 11 ash i n g ton-'brug, die de oevers van de Budson-rivier met elkaar verbindt, te regelen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 7