mm lederen morgen schraapt een arbeider twintig pond kauwgom van de hallen en perrons van het Grand Gen tral Station. Otatistieken zijn droogwordt er beweerd. Maar als men; ze ziet in liet licht van eigen waar nemingen, dan gaan ze leven en vormen een weer spiegeling van het leven, dat deze zes millioen menschen rusteloos door de straten jaagt. Ontelbare lichten, die glanzen achter vensters van reuzengebouwen, felle reclames, waarvan do kleuren opschieten langs gevels en vervagen tegen een donkeren avondhemel auto's, die razen in pijlsnelle vaart maximum-snelheid gapende openingen in den grond, de toegangen naar de „ondergrondschen" menschen verdwijnen in de aarde menschen stijgen in liften, honderden meters hoog menschen drommen voor de loketten van filmpaleizen en theaters Broadway New York Zes millioen menschen in statistiek- vlucht Acht glazenwasschers werken onafgebroken aan de Umpire State Building. Een moment van stomme verbazing bezorgt het aantal winkeldieven, dat deze stad herbergt. Er zijn niet minder dan 6.000 mannen en vrouwen, die er een beroep van maken op deze manier aan de noodige contanten te komen. De warenhuizen heb ben zich vereenigd om dit euvel tegen te gaan en een beschermingsdienst gesticht, die zetelt in een eigen kantoor. Deze organisatie beschikt over de namen en de „geschiedenis" van 60.000 personen, die werden betrapt bij het plegen van winkeldiefstal. En dit zijn nog slechts de personen, die zich ver grepen voor één keer die iets zagen, dat ze graag wilden hebben en zich niet de moeite getroostten om er voor te betalen. Zulke menschen berokkenen den warenhuizen niet zooveel last als de 6.000, die het als een beroep uitoefenen. Dezen werken samen en hebben gewoonlijk een auto in de buurt staan, waarin ze zich vliegensvlug met hun buit uit de voeten maken. De vrouwelijke leden van dit gilde het spijt ons, dat we het moeten zeggen, maar de cijfers wijzen het uit dragen speciaal vervaardigde jurken onder hun bovenkleeding. In deze jurken zitten de noodige zakken, die ruimte bieden aan een groote verscheidenheid van artikelen. En de onder nemingsgeest van deze dames komt wel heel sterk tot uiting in de volgende manoeuvre, die ze uithalen, zoodra ontdekking dreigt. Indien ze hiervan ook maar het minste vermoeden krijgen, trekken ze even aan een koordje, de bodem van den zak gaat open en het gestolen voorwerp valt op den vloer. De dievegge wandelt naar een andere afdeeling en wanneer ze wordt aangehouden, weet ze van den Het drukke autoverkeer op de 5th Avenue, de mooiste straat van New York. Smit of de Jong te heeten. Zoo behoeft een inwoner van New York er niet op gebrand te zijn bij den Burgerlijken Stand inge schreven te staan als „Co- hen", want de stad telt niet minder dan tienduizend dragers van dezen naam. De oude bewoners van Amerika, de Indianen, met wie we zoo vertrouwd zijn geraakt door de boeken van Cooper en Karl May, hebben zich zelfs uit New York niet geheel laten verjagen. Er wonen er nog 39E Wij kunnen echter wel verzekeren, dat er geen gelegenheid voor hen bestaat om op hun mus tangs achter wilde buffels aan te jagen. Statistieken onthullen eigenaardige feiten. Zoo is er een winkel op iedere 76 bewoners o.i. een vrij magere basis voor den winkelier. Een dokter vindt een ruimer arbeids veld, d.w.z. als er genoeg zieken zijn één geneesheer op 545 New-Yorkers. prins geen kwaad. Misschien is de voorstelling ouder- wetsch, maar over het algemeen stellen we ons een dergelijk persoontje voor als iemand, die er sjofel uitziet of wie het is aan te zien, dat ze met min der eerlijke bedoelingen rondloopt. Niets van dit al ze kleeden zich als chique dames en laten zich op de afdeelingen behandelen als voorname cliënten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de waren huizen hun eigen detectives in dienst hebben. De grootste tellen er zelfs veertig. Met Kerstmis koint het dikwijls voor, dat in zoo'n zaak tweehonderd veertig van deze „stille" bewakers rondloopen. Kranten en Wolkenkrabbers A/fen behoeft zich in de stad New York niet bezorgd te maken de kans te loopen geen krant te kun nen krijgen, want er worden niet minder dan vijftig dagbladen uitgegeven. Alleen bestaat de mogelijk heid, dat men een blad in handen krijgt, waarvan de taal een beetje vreemd is. Er verschijnen namelijk een dagblad en twee weekbladen in het Chineesch. De wolkenkrabbersNew York en wolken krabbers zijn synoniem. En toch valt het aantal tegenDe gemiddelde hoogte der gebouwen op Manhattan-Island het hartje der oude stad bedraagt slechts vijf verdiepingen. Iedere bezoeker van New York gaat de Empire State Bifilding zien. Bijna altijd kan men daar eenige glazenwasschers aan het werk zien. Alleen aan de Empire State Building werken onafgebroken acht man. Ze beginnen boven aan, dalen langzaam af en als ze den beganen grond hebben bereikt, is het weer tijd om bij het topje te be ginnen, omdat de vensters daar opnieuw dringend om een spons en zeemlap vragen. Dit werk wordt alleen uitgeoefend door oud-matrozen en steiger werkers, menschen dus, die geen last hebben van duizelingen, wanneer ze de straat als een mierennest zien. Het is in Nederland geen pretje om Janssen,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 8