ff Nu we liet over portretten hebben in het trappen huis treft men een heele serie aan van verschillende leden der befaamde zeehelden-familie Evertscn. De raadzaal op de eerste verdieping, ook dateerend van 167(1, is aan het einde der )8e eeuw geheel vernieuwd. Behalve de beide schilderijen boven de beide schoorstêenen vindt men hier niets meer van den oorspronkelijken toestand. De beide, schilde rijen zijn in 16.84 gemaakt door Pieter Borselaer. Verder hangt er nog een fraai gezicht op de stad. dat in 1648 door Lucas Pancras is geschilderd. Voor bezoekers zeer belangwekkend is ten slot ti de oudheidkamer, de boven-voorzaal, waar sinds 1907 een groot aantal voorwerpen van historische waarde is bijeengebracht zooals een fraaie buste van gebakken aarde, Karei V op 22-jarigen leeftijd voorstellend, een toehtportaal. afkomstig uit hel patriciërshuis iti de Lange Delft, waar o.a. Willem de Zwijger heeft, gewoond (het huis is naderhand gesloopt), een fotografische reproductie van een privilege uit 1254, een brief van den hertog van Alva, herinneringen aan de gilden, munten en penningen, etc. Allerhande dingen dus, dieevenzoo- velo herinneringen zijn aan de roemruchte historie van de Zeeuwsche hoofdstad. Het stadhuis als zoodanig legt trouwens al een getuigenis af van deze roemruchtigheid. Bij een aandachtige be schouwing is het, alsof 't verleden in het heden op staat, alsof de middeleeuwen aan de deur van ons moderne leven kloppen. I)e burgemeester van Middelburg, de edelachtb. liet zijn werkkamer. Doodvonnissen werden door de Vierschaar niet uitgesproken. Dat behoorde tot de competentie van de Hooge Vierschaar, die in een aan grenzend vertrek Vrouwe Justitia placht te dienen. Historisch belangwekkend is eveneens de otide burgemeesterskamer (dateerend van 1670), waarin zich boven den schoorsteen een schildering van Paulus Fouchier bevindt, een allegorie op de waardigheid van het burgemeestersambt. Verder zijn er langs de wanden o.a. portretten van voormalige Middelburgsehe burgemeesters. Ken hoekje uit het museum met links een fraai bewerkte zgn. tocht deurdie aan Willem den Zwijger heeft toebehoord. De oude viersehattr hel Middelburgsehe raadhuis, waar vier venteen lang recht gesproken werd. Overzicht van de vroegere ontvangzaal in het raadhuis, die thans als museum is ingericht. Een fraaie collectie voorwerpen, herinnerend aan Middelburgs verleden, is hier te bezichtigen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17