PERSIANER IN VERSCHILLENDE TOEPASSINGEN HOE populair vossen bont ook zijn moge. tóch zijn er maar weinig mantels, waarop met succes een kraag van vos gedragen kan wor den. Slechts de hyper- elegante visite-mantel of avondjas van zwaar neer vallend fluweel verdraagt kwistige garneering met de huid van Reinaard den Vos.. Als algemeene regel kan wel aangenomen worden, dat langharig bont slechts bij meer gekleed toilet toegepast kan worden. Persianer, het huidje van het astrakan-lammetje, is momenteel niet alleen sterk favoriet voor inantel- garneering, maar wordt ook veel verwerkt voor muts jes van uitgesproken Russisch model. De mantelkraag op het eerste plaatje is van breitschwanz. een broertje van de andere astrakan- soorten en wel een der soepelste vellen, die we ken nen. Vandaar, dat een bontjas van breitschwanz altijd slank afkleedt, zoodat er zelfs met succes korte jasjes van gemaakt kunnen worden, wat op zichzelf j»ltijd een gevaarlijk experiment is. Even practisch als nieuw is het plastron van bont, dat voorkomt, dat de draagster bij guur weer ofwel koude moet lijden ófwel gedwongen is den shawl kraag uit zijn model te trekken. Langs het jasje van het mantel-costuumpje van plaatje nummer twee zien we een rand persianer, het sterker gekrulde bont, dat vroeger algemeen as trakan genoemd werd. Maar sinds meer of minder geslaagde imitaties van dit bont in den handel kwamen, schrapten de Hollandsche bonthande laars deze benaming uit hun woordenboek en spreken thans, in tegen- 5 stelling met hun buiten- t landsche collega's, uit- sluitend over persianer. Zoo'n bont-omzoomd jasje kunnen we in eenigszins gewijzigden vorm al op héél oude foto's zien en het staat zoo kwiek en jeugdig, dat ook een volgende generatie er waarschijnlijk nog wel naar zal grijpen. In combinatie met zoo'n kozakken-mutsje als plaatje drie vertoont, is het een ideaal pakje om te gaan schaatsen. Het is echter zaak om bij het aanschaffen van zoo'n mutsje op te letten, dat men het juiste model kiest. Enkele centimeters verschil in hoogte kan het heele effect bederven. Beter een iets minder modern modelletje dan een mntsje, dat niet flatteert De garneering van zijden brandebourgs op de blouse met fijne plissés kan ook in ander materiaal uitgevoerd worden, want zijden tres heeft het mono polie niet kunnen honden. Bont, leer en lak worden althans voor mantels met succes toegepast. Tenslotte nog een pleit voor het herrezen mofje. Vooral nu het gecombineerd is met een taschje, waarin alle vrouwelijke attributen veilig geborgen kunnen worden, zal het wel weer heel gauw zijn oude plaats heroveren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 38