duizenden orgels heeft liij daarnevens geschonken om anderen het muzikaal genot te d.ion deelachtig worden, dat hemzelf in 't leven tot steun is geweest. Zijn eerste groote gift gold de boekerij van Pittsburg daarop volgde het Carnegie Institute in dezelfde stad, dat geheel een complex van instellingen omvat. Hij dacht daarna aan Dumfernline, zijn geboorteplaats in Schotland, in de onmiddellijke nabijheid waarvan liij zijn landgoed Skibo Oastle heeft gebouwd. De vier Schotsehe universiteiten en tal van Amerikaansche onderwijsinstellingen van den meest uiteenloopenden aard zijn door zijn milde hand bedacht. In den lateien leeftijd wijdde hij zijn aandacht aan vredesinstellingen hij richtte het Carnegie Endowment ter wetenschappelijke bevor dering van de vredesgedachte met 25 millioen gulden op hij stichtte de Church Peace Union hij maakte den bouw van liet paleis der. Pan-Amerikaanschc Unie en van het Gerechtshof van de Midden-Amen kaansclie Staten mogelijk. Tot zijn laatste stichtingen behoort die. waarbij hij in de Carnegie Corporation of New York onderbracht de leiding van ailes. waaraan hij op verschillend gebied het aanzijn had gegeven, een stichting die hij met niet minder dan 125 millioen dollar begiftigde. Zoo ge de Carnegie- tentoonstelling hebt bezocht en u geplaatst hebt voor de lange lijst van zijn voornaamste giften, zullen u de getallen nog duizelen In het voorjaar van 1903 werd de Amerikaansche advocaat Ilolls door Carnegie gemachtigd met den Nederlandsehen gezant te Washington in overleg te treden, en daaruit is al spoedig de vorstelijke gift gevolgd, die Carnegie in handen van de Nederlaiul- sclie regeering stelde, onder geen andere voorwaarde, dan dat zij voor de oprichting van het Vredespaleis zon worden gebruikt, en dat de grond voor dit gebouw van Nederlandsche zijde ter beschikking zon worden gesteld. Zoo is, nadat de acte voor de oprichting van de Camegie-tichting, die eigenaresse van het Vredes paleis is, op 7'October 1903 op Skibo Castle was geteekend, tot den bouw van het Vredespaleis overgegaan. Moeilijkheden zijn er te over geweest moeilijkheden om de plaats voor het Vredespaleis te vinden om liet meest daarvoor geschikte ontwerp te bekronen. Maar op 28 Augustus 1913 kon, in tegenwoordigheid van Carnegie zelf. de plechtige opening plaats hebben, al kon op dat oogenblik gelukkig niet worden voorzien, (lat de omstandig heden zoo spoedig de symboliek van het nieuwe gebouw en de internationale verhoudingen zelve tot een schrijnende tegenstelling zouden maken. Aan het indrukwekkende van het Vredespaleis deed dit niets af. Nadert men langs «1e hreede paden van het park. dat het Vredespaleis omgeeft, den hoofdingang, dan ziet men in het midden de breede galerij, waarop rusten «1e ramen van de vergaderzaal van den Raad van Beheer, de kamers van President en Secretaris-Generaal van het Permanente Hof van De eeretrap vanaf de vestibule gezien. nis, die hij aan de stichting van het Vredespaleis ten grondslag leg de, is verwezenlijkt. Het Vredespaleis is een beziens waardigheid voor eiken vreemde ling en landgenoot, die zijn schre den naar Den Haag richt. Maar het is meer. veel meer. De werk zaamheden. die in dat Vredespaleis worden verricht, verzekeren Neder land. van oudsher oen land van internationale tendenzen en op vattingen, een bijzondere plaats in de samenleving der volkeren.En het Vredespaleis herbergt de ontlui kende internationale rechtspraak, het fundament van de internatio nale rechtsorde, die uitgebouwd moet worden Arbitrage, voor welks waardig onderkomen Carnegie het Vredespaleis stichtte. Aan de linkerzijde verheft zich de massieve toren rechts domiueeren de drie ramen van de groote rechtszaal en de aan de achter zijde daarvan gebouwde kleine toren, die 50 M. omhoog steekt naast den 80 M. lioogen grooteren toren. Binnenkomende bevindt men zich in de groote vestibule, 44 bij 9 M. groot de wanden, met kostbaar Italiaansch marnier bekleed, zijn in over eenstemming met het materiaal van de vorstelijke hoofdtrap, en in het bovengedeelte en in de gewelven gemaakt van fijne, lichtkleurige, Fransche kalksteen, die wordt afgewisseld door sculpturale versieringen en marmermozaïek. De deuren, in de vestibule en de 'trappenhui uitkomende, zijn gemaakt van kost bare houtsoorten, met rijke grondstoffen ingelegd. Zoowel in de breedte, gevende den doorgang van de kleine naar (le groote rechtszaal, als in de lengte, langs geheel den middenhof, die een kloosterachtig aanzien van waardige rust heeft, is de indruk er een van omvangrijke afmetingen en toch van kracht. Zeker wel het meest voelt het, oog zich ge trokken naar de hoofdtrap, die aan het einde van het eerste gedeelte, waar zij zich naar rechts en links splitst, wordt bekroond door den kapelvor- migen uitbouw, waarin het spaarzaam invallende, reeds door de binnenplaats gedempte buitenlicht de gebrande glazen zoo mooi (loet uitkomen. Rechts van den hoofdingang is de groote rechtszaal, die vooral sedert 1922 regelmatig wordt gebruikt daarbij sluiten zich de raadkamers voor het Hof, spreekkamers en kamers voor partijen, alle kost baar betimmerd, aan. Links bereikt men door een breede voorkamer de kleine rechtszaal, waarachter men eveneens verschillende vertrekken vindt voor den internationalen rechterlijken dienst. De achter zijde van het gebouw wordt ingenomen door de zalen der Carnegie-Stiehting, in liet bijzonder dooi de bibliotheek. Maar slechts (le leeszalen van de. bibliotheek zijn in het Vredespaleis gevestigd teneinde den steeds wassenden rijkdom aan boeken te bergen, heeft men terzijde van het Vredespaleis een boekengebouw bijgebouwd, dat door een over dekte gang rechtstreeks met de leeszalen is verbon den. Aansluitend aan dit boekengebonw heeft, sedert een paar jaren, de Academie voor Inter nationaal Recht haar eigen gebouw, gevormd door verschillende zalen, waar in de hoorders eiken zomer samenkomen. De voortdurende uitbreiding, (lie in liet bijzonder liet werk van het Hof van den Volkenbond ondervond, heeft het noodzakelijk gemaakt de Academie, die eerst in het Vredespaleis was gevestigd, een afzonderlijke plaats te geven. Zon de stichter nog leven op 84-jarigen leeftijd stierf Carnegie in (len zomer van 1919 liij zou kunnen waarnemen, dat de internationale lieteeke- De groote rechtszaal met de door Engeland geschonken ramen, in trelkc zaal het Permanente Ilof van Internationale Justitie zetelt, Een der zijgangen, waenin men het standbeeld van Asser, werk van Prof. Odé te Delft, ziet opgesteld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3