23 GEZELSCHAP ONGEWENSCHT' VIJFTIENDE HOOFDSTUK ZESTIENDE HOOFDSTUK Vervolg op bladz34 rekenen nu wist bij sinds ren uur. dai hij er geer pond van zou krijgen. Polen bad de overeenkomst verbroken 't had nieuwe roestgebieden gekregen, en ^en ernstige overstroom ing. En had hij gisteren kunnen voorzien, dai de Tsjechische oogst ongeveer geheel uit zou vallen f l)e laatste berichten waren nog zeer gunstig geweest. En Oostenrijk Enkele weken her was alles nog in orde - nn lag er een stapel telegrammen, waarin hulp werd gevraagd, wijl Hongarije, dat anders aan Oostenrijk leverde, uitviel, evenals hei gelieele zuid-oosten Waar moest dat lieen lleel Europa moest tarwe invoeren. Landen, die steeds overvloed hadden gehad, en blij waren geweest, ais ze hun tarwe aan den man konden brengen, kwamen nu ais koopers op de wereldmarkt. 't Was monsterachtig. De dreigende ellende was niet te overzien Nog voelde Europa bijna niets van de ontzettende stijging der prijzen in Chicago. Winnipeg en Buenos Aires. Maar wat zou er gebeuren, als het arme. uitgemergelde Europa voor een bushel tarwe, voor ongeveer 100 kilo, ruim anderliaJven- dollar in goud moest betalen f Volgens Grane's berichten stegen de prijzen nog dagelijks. Wat moest dat worden Paul Ackermann zat met het hoofd in de handen. Als Canada eens niet meer leverde, niet meer leveren kónwat dan t De Vereenigde Staten telden al niet meer mee integendeel. Die wilden al in Europa koopen. Australië kwam amper toe. Bleven alleen Canada en Argentinië. Ackermann keek naai de groote wereldkaart aan zijn muur.Dat waren de landen, die nog tarwe haddennóg hadden ..Vader!" Peter kwam hijgend de kamer binnen stormen. „Vader. Lermontow is in Berlijn.Ja De strooibiljetten liggen bij honderden in den Tier- garten. bij 't Slot, Onder de Linden.... overal!" Ackermann balde zijn vuisten. „Dan dadelijk op stap! Naar de politie.. „Ben ik al geweest. Alle wegen worden bewaakt, iedere verdachte auto wordt aangehoudende sta tions de vreemdelingenze werken als paarden." „Ik wil toch zelf kijken. Denk je. dat hij zelf in Berlijn is „Natuurlijk 't Kan niet anders Bij de Brandenburger Poort stond het zwart van de menschen de straten w aren afgezet, en zij konden eerst passeeren. toen Ackermann zich gelegitimeerd had. Er was paniek in Berlijn. Oproer uit-* u brengen oaii dat bocht. ..Ik za! me eersi ine- Indo collega's in Boedapest. Parijs, honden enzoovoort verstaan, dan kunnen we samen het net -pannen." Hij zette zijn bril af. en Peter zag. dat zijn oogeo lang niet zoo zachtmoedig waren, als hij gemeend liad. ..Ik kan oj.» n zeker rekenen „Op mij Jawel. maar.. ik ben eigenlijk ik weel niet - „Ja natuurlijk maar ik heb iemand uil ;'f graan- vak fUM.»dig, Daar heb ik geen snars verstand, van. 1" blijft volkomen vrij ik l.iedoel alleen Eigenlijk wm liet PeterV vurigste wenseln Ler montow te vangen. Meer dan wie ook zijn vader inissehien uitgezonderd - besefte hij den ernst van de dreigende ramp. en dat hij aarzelde, kwam alleen, doordat hij zich nog nooit met politie-werk benmeid had en niet wist. welke rol hetti ten deel zou vallen. Hij dacht na en zei toen ..Als u denkt, dat 11 iets aan me kunt hebben, ben ik natuurlijk tot uw dienst." „Goed. Als we een beetje grond onder de voeten hebben, roep ik u wel. Hebt u nieuws, dan komi 11. Ik ben altijd voor 11 te spreken, dag en nacht/' Hij gaf Peter de hand. Dp dat moment rinkelde de telefoon. Hij greep den ontvanger. ..Dat vertjoepte ge bel Ja Hij luisterde aandachtiger. „Ja zeker, meneer!" Flak gaf Peter, die naar de deur wou loopen. een teeken om te blijven. „Aha Ja. die is. kan dadelijk hier kotnen. ken ik.O, tienduizend I)a's geen kleinigheid Natuurlijk Hij legde don hoorn neer en wendde zich snel naar Peter. ..Blijft 11 hier. Fw dienst begint gauwer dan ik dacht „Wat is er dan f" „Inspecteur Peek komt hier, van den Engelsehen geheimen dienst. Weet u. welke premie Engeland uitlooft voor de arrestatie van dien rakker f" „Nu f" „Niet meer of minder dan tienduizend pond ..Kolossaal „Dat zeg ik ook. Maar er is in Londen een heel relletje ontstaan door die strooibiljetten, dus Enge land vindt 't wel wat geld waard. En 't zou wel gek zijn, als Peek en Flak samen dien meneer Ler moii tow niet te pakken kregen. Wij verdienen namelijk óók graag 10.000 pond." lachte de commissaris. r'INTIGSTEN Berlijn .Eenentwintigsten Brönn ..Drieëntwintigsten Boedapest ..Ürieëntwii itigsten B« >eda - pestherhaalde commissaris Flak, en hij «tak een vlaggetje op de groote kaart., die voor hem op tafel lag. „Zesentwintigsten Parijs f Ir leans En Rouaan ..Parijs, Orleans. Rouaan 'n Öogenbiikje zoo, vooruil maar. Ackermann „Den ze venen twin tigsten Kou - baix, Brussel. Luik „Luik. „Dan pauze tot den tienden. Dan worden ei pamfletten ge vonden in Milaan. Verona, Venetië. Den tienden. Ja. Verder maai/' Inspecteur Peek, een lange, magere man, mei een scherp besneden gezichi, keek op van de kaart ..Hebben ze in die steden den auto gezien, dien Ler- luontow schijnt te gebruiken f Zijn daar geen berichten over ..Een groene toerwagen, zeg gen ze. Dat bedoek u toch. inspecteur f" „Ja. dat bedoel ik." ..Hm ik gelord niets van dien wagen Lermoiitrnv is lang geen idioot. Hij zou er wei een zijn. als hij zoo' 11 in 't oog loopenden wagen gebruikte/ „En die berichten dan f" Flak maakte een afwerend gebaar. IJ hebt gelijkvader wat er gedaan kon worden, j is er gedaan/* zei Peter Ackermatvn.ro lui ke^k. critisch naar de wereldkaart, waar hij voor stond, ,/t Is trouwens uw werk niet. dien Lermontow onschadelijk te maken 0 hebt wel wal anders te doen. Hoe laat word ik bij commissaris Plak ver wacht f" Paul Ackermann keek op zijn horloge. „Om drie uur Ga maar. Denk om je papieren Erich Flak, commissaris dei recherche, was een mager mannetje met een stalen bril, een bescheiden grijs jasje en eenigszins afgetrapte hakken men zou hem eer voor een klein boekhoudertje aanzien, dan voor een politic-ambtenaar, when de inbrekers mei angst uit den weg gingen. Peter Ackermann bekeek hem een beetje wantrouwig en dacht „Nou. die krijgt Lermontow nooit „Ah, bent u daar zei Plak en hij keek Peter aan. of hij een beklaagde voorhad. „F weel, waar *i om gaat. We moeten dien geheimzinnigen roestmeneer pakken. Zegt u eerst eens denkt u. dat de man bestaat f" „Ja Daar ben ik stellig van overtuigd „Mooi. Dan wilt 11 me zeker wel 't een en ander vertellen, niet Hij keek naai de map. die Peter nu op tafel legde. „Daar hebt u 't zeker - prachtig. Sigaret f Vooruit dan maar Toen Peter uitgesproken was, brandde de bureau lamp almaar nu was commissaris Flak ook uit voerig ingelicht en Peter had zijn meening over den man. die hem handig had uitgehoord, aan merkelijk gewijzigd „Lastig geval, Ackermann. Maar daar zijn we voor. niet f" Hij school zijn aanteekeningen bij elkaar. „Als ik me niet vergis, werkt die ineneer Ler 1110mow nu vooral in Duitscliland. Hij heeft ons betrekkelijk nog goed behandeld, vindt n niet „Ja. dat is zoo." „We zijn er nog schappelijk afgekomen tot nu toe. Maar in ana da. <le Vereenigde Staten, op den Balkan en in Frankrijk ziet 't er Lelijk uit. En in Engeland hebben ze ook nog maar voor een week of vier genoeg. Over zes weken krijgen ze den oogst dan zijn ze er weer voor twee maan den. Daarna zitten ze er mee. Ze moesten toch altijd al veel tarwe invoeren. AL dat maar goed afloopt.... Enfin, we zullen zien. Maar alleen kunnen we niet veel beginnen." Hij stak een sigaret aan. en Peter nam zich voor een volgeruien keer iets rookhaarders

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 23