DE GOESCHE KEURINGSDIENST i Voor dag en dauw zijn de keurmeesters al op stap en wordt op straat de visch gekeurddierde Zeeuwsche visschersvrouwen aan den man gaan brengen Reep uw brood wel 't goede gewicht t - In ordebakker grooter voordeel, dan opheffing gegeven zou hebben. In het laatste géval zouden immers de knoeierijen weer welig zijn gaan tieren, b.v. door verwerking van saccharine in plaats van suiker. Minder gebruik van suiker beteekent voor het Rijk een daling van ontvangsten uit den suikeraccijns. Die bedraagt op het oogenblik ca. f 50.000.000.— per jaar. Een verminderd suikergebruik van slechts 2% zou het Rijk dus reeds op een millioen gulden aan accijnzen zijn komen te staan, terwijl het slechts f 660.000. bijdraagt aan de Keuringsdiensten, welk bedrag nu bovendien nog door de gecontroleerde bedrijven zal worden opgebracht. En nu spreken we nog niet eens over de wachtgelden en andere onkosten, die bij opheffing voorloopig nog zouden blijven drukken op 's Rijks budget. Wel is er een nieuwe organisatie tot stand gekomen, doordat enkele Keuringsdiensten in den lande zijn opgeheven en hun districten verdeeld onder de overblijvende. En zoo krijgt de Goesche Keurings dienst, die tot nog toe alleen toezicht hield over de provincie Zeeland met haar 251.912 inwoners, er een gedeelte van West-Noord-Brabant met 115.096 inwoners bij. Een belangrijke uitbreiding dus van bijna 50% werkingssfeer. Wat is nu de functie van zoo'n Keuringsdienst Zij is het uitvoerend orgaan van de Warenwet, welke beoogt de bevordering van de volksgezond heid en van de eerlijkheid in den handel door het tegengaan van knoeierijen en onhygiënische toe standen en werkwijzen. In verband inet deze wet zijn talrijke Koninklijke Besluiten opgesteld, die dit doel bevorderen. Bijvoorbeeld het Melkbesluit, dat hygiënische bepalingen geeft voor zindelijke winning en behandeling der melk, eischen stelt, waaraan volle melk en melkproducten moeten vol doen. Zoo zijn er ook besluiten uitgevaardigd met betrekking tot brood, jam en limonade, consumptie ijs, specerijen, bier, vet, eieren, margarine, meel, suiker, stroop, vleeschwaren, papier, behangsels, waschmiddelen, en, voor Zeeland van belang garnalen. Op deze wijze wordt dus het publiek beschermd tegen ieder geknoei of tegen gezondheidsgevaren bij het gebruik van vele der voornaamste levens behoeften. Een hoofdkeurmeester en drie k vier keurmees ters, die den buitendienst vormen, trekken er geregeld op uit, om op straat of in winkels en bedrij ven uitwendige keuringen te verrichten en monsters van de Keuringsdiensten, terwijl de andere helft in verhouding tot het aan tal inwoners wordt omgeslagen over de gemeenten, die in het ressort van zoo'n Keuringsdienst liggen. En thans zal met ingang van 1 Maart het Rijk trachten, zyn kosten te dekken, door van de ge controleerde bedrijven een kleine retri butie per jaar te heffen, oploopende van minstens f 1.tot hoogstens f 40.per jaar, d.i. gemiddeld f 3.per bedrijf. En het verrassendste is, dat deze regeling gedeeltelijk op verzoek van die belang hebbenden wordt ingevoerd. Voor het Rijk brengt deze regeling zelfs HET schijnt, dat pas in de kazerne en onder 's konings wapenrok deze karak tertrek tot wasdom en rijpheid komt maar het is nu eenmaal een van die beminnelijke kleine eigenaardigheden van den Hollander, en evengoed van den Zeeuw, dat hij met toewijding en volharding wenscht te kankeren tegen al wat hem van hoogerhand aan orders en maatregelen wordt op gelegd. Zoo is het natuurlijk ook ge steld ten opzichte van de Warenwet en haar uitvoerende organende Keuringsdiensten van Waren. Maar als u daaruit nu afleiden zoudt, dat er dus wel een juichkreet móet zijn opgegaan, toen de Regeering zelf het vorig jaar omwille der bezuiniging met het voorstel kwam om tot ophef fing van die Keuringsdiensten over te gaan die heeft het grondig mis en toont niet het minste inzicht te hebben in die kleine eigenaardighe den van ons volkskarakter. Wie er het hardst op tegen waren, dat de controle en reglementeering werden afgeschaft f Dat waren de slachtoffersde winkeliers, de fabrikanten, de levensmiddelenproducenten zelf Een bewijs, dat het werk der Keuringsdiensten dus bij alle gemor om veroorzaakten last bewezen had, voor alle partijen doeltreffend te werken. Onder - tusschen is het vraagstuk op een nieuwe basis geregeld. Vroeger droeg het Rijk 50% der kosten En als er een monster melk genomen wordt irordt de prijs con tan t betaald

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 16