De fraai gerestaureerde raadzaal met boven den schoorsteen een schilderij voorstellend stadhouder Willem 1119 en links aan den muur een kostbaar gobelin. De kostbaarste schat uit Veere's oudheid kamer: den beker, die Maximiliaan van Bourgondië als Heer van Veere in 1551 aan de stad vermaakte. LinksDe voorstellingin den beker gedrevengééft een der veldslagen van Maximiliaan weer: de gevangenneming van keurvorst Johan Frederik van Sak sen na den slag bij Mühlberg op 24 April 1547 door keizer KarelVen Maximiliaam De na de restauratie ontstcme porceleinkamer, waar de schen king van burgemeester Bichei, oud-burgemeester van Veere en later burgemeester van Borssele, bestaande uit een keur- collectie oud porcelein, werd ondergebracht. Een kast met kostbaar Japansch porcelein uit de verzameling-Bichei Onze foto's mogen be wijzen, boe groote dank moet worden geweten aan ben, die door de volledige restauratie in de afge- loopen jaren bet lang zamerhand vervallende stadhuis vanV eere hebben bewaard voor een nage slacht, dat uit de pracht van dit bouwwerk zal kunnen aflezen den roem en het gewicht van de bijna verdwenen oudé haven- en handelsstad. In de oudheidkamer, de aloude Vier schaar van het Veersche stadhuistref fen wij nog de oorspronkelijke schouw en de oude betimmeringen en banken in het midden der foto de Heerenbank met op de tafel den Bijbel, die bij de getuigenissen werd gebruikt. De tegelijk met het stadhuis opgetrokken Gothische toren heeft in de jaren na 1591 zijn tegenwoordige Eenaissance-spits gekregen, waarbij tevens een klokkenspel werd aangebracht en het uurwerk werd ver nieuwd. Ook het gebouw zelf onderging in den loop der eeuwen her haaldelijk veranderingenzoo werd in 1588 een opgang aangebracht, die in 161® en in 1749 in den stijl van den tijd gewijzigd werd, en even eens aan gootlijsten, ramen en andere détails werd in den loop der tijden bij noodige herstellingen zooveel gewijzigd, dat de zuiverheid van het ontwerp daaronder danig te lijden heeft gehad euvels, die bij de jongste volledige restauratie echter weer grondig verholpen zijn. Nog meer is er aan het inwendige van het gebouw, al naar de eischen der praktijk, gewijzigd moeten worden, maar gelukkig is menig détail nog bewaard gebleven in een staat, die ons een indruk kan geven van het oorspronkelijk aspect.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 17