De Dwergstaat in de Bergen w 20 F)uim vijfduizend inwoners op een gebied van nog geen vijf- A honderd vierkante kilometers dat is de dwergstaat der Oostelijke Pyreneeënofficieelde Deden en Suzereiniteiten van AndorraRondom door bergketenen met hooge toppen in gesloten ligt dit boerenrijkje tegen den Zuidwand van den hoogsten kam der Pyreneeën op ongeveer duizend meter hoogte van vijftienhonderd tot drieduizend meter reiken de omringende grauwe bergtoppenEen krans van dalen daalt af naar het centrumhet Valira-dal1 dat door nauwekronkelige gangen een moeilijken uitweg biedt naar het Zuidennaar Spanje de passen naar het Noorden zijn de helft van het jaar on begaanbaar door de hooge sneeuw. HOE hooger de grond, hoe droger en onvruchtbaarder maar bovendien wordt de waarde voor een groot deel bepaald door de ligging ten opzichte van de zon op de bergwanden, die naar het Noorden gekeerd liggen, smelt, in het voorjaar de sneeuw het langzaamst, en die zijn dus het minst productief. Op de berghellingen wordt door de ruwe Andorreesche boeren voornamelijk schapenteelt bedreven de sappiger weiden leveren het hooi voor den winter, en daarnaast wordt in de warmere dalen ook wat fruit, wijn en vooral tabak verbouwd. Maar smokkelarij, voornamelijk van Spanje naar Frankrijk, door de ontoegankelijke, barre Pyreneeën-passen, is voor velen nog een dei- meest aanlokkelijke bronnen van bestaan. RechtsHet geheime archief van A ndorra kan slechts geopend worden met zes verschillende sleutelsdie bewaard worden door zes raadsleden uit de verschillende dorpen van Andorra. De overlevering wijst Karei den Grroote (dien overi gens de legenden uit deze streken overal aan te pas weten te brengen, waar 't maar eventjes kan) aan als stichter van dit boerenrijkje in het jaar 805 zou hij door een zijner vazallen den Pyreneeschen boeren van dit gebied de onafhankelijkheid geschonken hebben als belöoning voor hun wapenhulp tegen de Saracenen. Sedert 1278 dateert ongeveer de huidige staatsvorm bij verdrag deelden toen de Fransche graaf van Foix en de Spaansehe bisschop van Urgel de heerlijkheids rechten over Andorra. In de plaats der graven van Foix trad later de Fransche staat, die nog in 1883 een inwendige onafhankelijkheid garandeeren moest tegen over een opperste beschermingsrecht. De Fransche staat ontvangt dan ook nog jaarlijks een tribuut van 960 francs, evenals de bisschop van Urgel 460 pesetas incasseert. Die worden opgebracht uit een zeer licht en simpel stelsel van hoofdelijken omslag en inkomsten belasting en uit den verhuur der staats weidegronden. Ook de zeer geringe bestuursonkosten worden uit deze bronnen bestreden. Andorra-la-Vieja is de mooi gelegen maar slecht gebouwde hoofdplaats van circa zevenhonderd inwoners. Daar staat het armelijke en vervallen zestiend'eeuw- sche Casa del Valle gouvernementsgebouw, rechtszaal en school tegelijk. Het bestuur wordt er in alle zelfstandigheid gevoerd door gemeenen Baad van vierentwintig leden. Tot voor kort w gekozen, ééns in de vier jaar, door de hoofden der families u gemeenten van Andorrade jeugd heeft echter na lang s Revolutie met den huissleutel De Andorreesche jeugd sloot de met dezen enormen sleutel eenvoudig op tijdens een vergadering twee jaar geledentot het algemeene stemrecht was toegezegd SK

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 20