imMM Een familiegroep ten huize rtin -mr. Raden JS' Soebroio. die gehuwd mei een kleindochter va» den Soman. Zittend van link* de Ratoe Pamhajoen, de S ifsoehoenande Ratoe Man en op den grond me vrouw Soebroto en mr. R. S. Soebroto. Staande de drie zoon» van den Soenan. li. K. P. Soerjo Amid jo jo. K. P. ff. ffadiwidjojo en li. K. P. Poerbmiegoro rechts de heer Rademaker. Geheel links een hof dienaar met de gouden pajong of songsong was. het voor naamste distinctief van den Soenan. De Bocsoehoenan aan het ziekbed mn den gouverneur van Solo of Soerakarladen heer Treur. Links de directrice van het ziekenhuis en mevrouw T-tvar. moskee met verguld koepeldak, de priesterwijk, de ambtenaarswouiugcn en de behuizingen van het hofpersoneel. Bovendien zijn er afzonderlijke wijken voor de zilversmeden, timmerlieden, metselaars, wapensmeden, houtsnijders, wajangpoppenmakers en andere ambachtslieden en kunstenaars. jT^en gebeurtenis van gewicht is het geweest, toen de vorige maand de Soesoehoenan een driedaagsch bezoek heeft gebracht aan Socrabaia. De Soenan arriveerde er met zijn eigen fraaie salonrijtuïg, dat was aangehaakt aan den sneltrein van Solo. Z. H. was vergezeld van zijn echtgenoote, de Batoe Idas, zijpi beide zoons, de PangeTans Poer- bonegoro, commandant van des Soenans troepen, en Soerjo Amidjojo, zijn adjudant, en bovendien van het schilderachtige, groose gevolg, dat een Oesterschen vorst altijd omringt. Dadelijk 11a de aankomst werden door hof digni tarissen de gouden pajong en de andere distinctieven van den Soenan zwaard, schild, en heilige lans, kris en wandelstok naar buiten gedragen, alsmede de rijkssieraden, waarmede dames van het gevolg getooid waren. Door een schare van autoriteiten begroet, traden de vorstelijke personen de stationswachtkamer binnende Batoe Mas aan den arm van den Besident ter beschikking, de Soenan aan den arm van den assistent-resident en de dochter van den Soenan met den hoofdcommissaris van politie. De groote auto van Z. H., die gereed stond, droeg voorop den rood-witten standaard. Een der eerste bezoeken gold het ziekenhuis, waar de gouverneur van Solo, de heer M. J. J. Treur, herstellende was van een kort tevoren ondergane operatie. De belangrijkste plechtigheid was echter het bezoek van den Soenan aan het nabijgelegen plaatsje Grissee, zetel van een regent, een oord van historische beteekenis, waar zich het graf bevindt van Soenan Giri, waarheen men een bedevaart ondernam. De hof-adat verbiedt, dat de vorst zelf het graf bezoektwel begaf zich de Soenan met de Batoe Mas tot in de nabijheid van het graf, maar slechts het gevolg ging bidden voor de geopende graftombe, die gelegen is op een 125 meter hoogen heuvel. Het was een betooverend gezicht, al deze kleurige costuums vau de hofdignitarissen en ambtenaren bijeen te zien voor het prachtige grafmonument van den eersten priestervorst van Giri. Soenan Giri wras een der eerste vorsten, die uit Britsch-Indië naar Java kwamen, oorspronkelijk om handel te drijven. Zij deden er door hun contact niet de bevolking al spoedig den Islainietischen godsdienst ingang vin den, die er dus niet recht streeks uit Arabië, maar over Britsch-Indië ge bracht is. Zijn pogingen om den Islain hier te ver breiden, hadden spoedig een onverwacht succes, en toen hij op hoogen leeftijd zich terugtrok in een tem pel (missigit) op den heu vel, waar hij thans nog begraven ligt, was de be volking in wijden omtrek voor het Mohammedanis me gewonnen. Baden Pa koe Soenan Giri was daar mede de grondlegger ge worden van een half we reldlijk, half geestelijk ge zag der Pangkerans, de Soenans van Giri, de Pries ter-vorsten, die langen tijd hebben stand gehouden, aleer hun gebied werd ingelijfd bij het reeds eerder genoemde rijk van Mataram in I680 ver sloeg Soenan Amangkoe- rat II van Mataram den laatsten Soenan van Giri met behulp van Com pagniestroepen, en bijna liet geheéle geslacht werd daarbij uitgemoord. Het grafmonument van Soenan Giri, waar men volgens het geloof van de omwonende Mohamme danen bijzondere gunsten van den hemel verwerven kan, wordt door de Soenans van Soerakarta onder houden. In een schilderachtigen optocht keerde de bede vaart van Giri terug naar de regentswoning, de kaboepaten van Grissee, waar de Soenan en de Batoe Mas, die reeds eerder terugkeeren moesten, hun gevolg opwachtten. Zulk een officieel bezoek van een inlandsch vorst buiten zijn eigen gebied is een gebeurtenis in het Indische leven, die door haar kleurig vertoon groote belangstelling trekt. Vandaar dat wij er prijs op stelden, van zulk een feit eens een uitvoerige foto reportage te geven een herinnering voor de kemiers van ons Indië, een kennismaking voor dat deel van het Hollandsch publiek, dat nog te weinig beseft van het eigen leven onzer belangrijke koloniale gebieden. Aankomst eau den auto van den Soenan op het voorerf van den regent, vau Soerabaiadie te Grissee woont. Op den radiator de wit-roode standaarden rechts terzijde uitstekendde gouden songsong. Langs de kanten wem het ruime voorerf dichte rijen inheemschen Een groepsfoto tijdens het bezoek aan Grissee (met de bedevaart naar Giriin de kaboepaten of regents woning te GrisseeDerde van links is de regent van Grisseedaarnaast mevrouw Rademakerttbevr. ffadi widjojo, de Ratoe Pamba- joen9 de Soesoehoenan de Ratoe Mas rechts voor aan mr. Soebroto (gehuwd met een kle indochter van den Soenan de heer Radema ker (vroeger adviseur van den Soenan). prins Soerjo Amidjojo, de vrouw van tien regent en prins ffadiwidjojo. Mof dignitarissen van den Soenan, die zijn onderschei dingsteekenen dragen: de gouden krishet gouden schildmei brillonten en robijnen bezet, den wandel stok en de heilige lanswaarvan het ro e lederen foe draal niet mag verwijderd worden: dit éou groote onheilen .meebrengen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 6