20 ..vergeet dat nooit. Ze zijn pas twee jaar oud en ondanks de nauwlettende zorgen die we aan hen besteden, kunnen zich op lateren leeftijd nog tal van moeilijkheden voordoen. Kinderen van koningen en millionnairs zijn door een vroegtijdigen dood getrof fen de wetenschap staat soins machteloos. De babies hebben gedurende den afgeloopen winter ver scheidene malen kou gevat van bezoekers. We hebben ons er niet druk over gemaakt, omdat kou een zekere onvatbaarheid met zich draagt. Ik zal ze later tegen de pokken inenten."' Het psychologische probleem van de Dionne- rij fling is het resultaat van twee factoren hun vermaardheid en de weigering der ouders zich bij de achttienjarige voogdijschap, opgelegd door de regeering van Ontario, neer te leggen. Hun ver maardheid is hun fortuin, maar om het te verdienen moeten ze voortdurend in een glazen huisje wonen en zich als wondermenschen laten bezichtigen. Hun ouders bezoeken hen vijf maal per week, maar liggen overhoop met de andere halfgoden van hun kinder wereld Dr. Üafoe, z'n mede-voogden en de kin dermeisjes en bovendien zijn hun ouders een voudige boerenlieden gebleven, terwijl de zusjes de verfijnde en beschaafde producten beloven te worden van een kostbare omgeving en hoog-staande ont wikkeling. De vijflingen hebben al geleerd met vensters te smijten en deuren te openen. Hierboven ziel men eenige hunner in actie. Copyright Fox-Film - Nea Service. Deze onprettige situatie heeft Dr. Dafoe ruim schoots voedsel gegeven voor allerlei overpeinzingen, doch daarmee is de zaak allerminst uit de wereld. De kinderen zijn publieke personen en als zoodanig de prooien geworden van niet weinig psychologen, die zich geroepen voelen hun meening omtrent de opvoeding der kleinen te verkondigen. Een van de velen, die zich met hun levenswijze niet kan vereenigen is Dr. Adler uit Weenen, de ontdekker (z'n vroegere leermeester, Professor Big- muud Freud, zou zeggen de uitvinder) van het min derwaardigheids-complex. Dr. Adler is van oordeel, dat de kinderen ieder in een verschillende omgeving moeten worden groot gebracht. Vervolgens noemen we Dr. Donald Laird van de Colgate-Universiteit. Hij voorspelde, dat de babies als gevolg van hun isolement, later echte flirten en oude vrijsters zouden worden. Dr. John Morgan van de Northwestern Universiteit was 't met deze voorzegging heelemaa! niet eens, terwijl Dr. Gary Myers van de Western Reserve Universiteit te Cleve land weer met Dr. Laird instemde, dat de babies niet als teere kweekplantjes behandeld moesten worden. En wat denkt Dr. Dafoe er nu wel van 1 Hij houdt z'n gedachten meestal voor zich, doch op mijn verzoek was hij gaarne bereid deze vraag te beantwoorden. „Het isolement waarin de babies tot nog toe ver toefd hebben, was om physieke redenen onvermij delijk. En wat de toekomst betreft ik moet u Het eenvoudige huisje te Callander waar de. Dionne vijfling geboren werd. er aan herinneren, dat dit niet langer een hospitaal maar een kindertehuis is. Ik heb gezorgd voor een echt huiselijke omgeving, zoodat 't idee van een instituut absoluut niet bij u opkomt. Ik mag dan de zoogenaamde „general manager" van de vijfling heeten, maar nu u de kleuters voor dc tweede maal ziet, kunt n zich in denken, dat m'n gevoelens jegens hen heusch wel iets dieper kunnen gaan, dan de formeele en medische verantwoordelijkheid, welke mij door de regeering van Ontario is toevertrouwd. U hoorde hen schreeuwen en kraaien toen ik zooeven met m'n auto kwam aan rijden ze weten wel, dat ik ze bliksems graag mag. Juffrouw Leroux heeft de babies sinds hun geboorte verzorgd. De hoofdverpleegster, juffrouw Noel, heeft de dagelijksche leiding. Ze studeerde opvoedkunde aan de Universiteit te Toronto en kent muziek. Later zullen we nog een derde kindermeisje aanstellen, een specialiste in onderwijs en voedings leer. Hun godsdienstige opvoeding wordt zeker niet verwaarloosd we hebben de kinderen geleerd hun gebedjes te zeggen en de parochie-geestelijke bezoekt hen, wanneer hij maar wil. Opgroeien tot oude vrijsters Gewoonlijk gaan de Franscli- Canadeesche meisjes tot hun 16e en 17e jaar naar een kostschool. Hebt u ooit wel 'ns opgemerkt, dat de jongens om die reden minder notitie van hun nemen Ik heb 'n groote Fransche practijk, doch ik kan me maar lieel weinig klachten van dien aard herinneren." Dr. Dafoe schenkt nauwelijks aandacht aan de critiek welke door anderen op z'n opvoedkundige methodes worden uitgeoefend. „Er is geen sprake van dat we de vijfling als kasplantjes groot brengen," zei hij, „we denken er eenvoudig niet aan ze opgesloten te houden. Van den zomer laten we een openlucht-speeltuin voor ze bouwen. Deze is aan alle kanten door een gang omringd 2500 bezoekers per uur kunnen er door passeeren en de babies van nabij zien, zonder zelf gezien te worden. Wanneer 't mooi weer is, zullen ze 's morgens en 's middags in dezen goed beschutten tuin spelen. Dit zijn de eenige keeren dat ze in 't openbaar zullen verschijnen we willen niet dat ze zich als wonderkinderen gaan beschouwen en hebben er daar om voor gezorgd, dat ze zelf niemand te zien krijgen. We heffen geen entree-prijzen, zooals hij een ver makelijkheids-vertooning. We voelen ons slechts ver plicht de intense belangstelling van duizenden kinder vrienden te bevredigen en verwachten door deze demonstratie propaganda te maken voorwetenschap pelijke kinderverzorging. Misschien komt er wel 'n half millioen menschen van dit jaar naar Callander we willen de gelegenheid daarom te haat nemen. Een scène uit de film De plaUelandsdokterJean IImho Copyright Fox-Fl Ik vertel u, dat deze babies de gezondheid van Ame rika helpen bevorderen. Bonis, wanneer ik mijzelf afvraag hoe de babies en ik in deze vreemde situatie verzeild geraakt zijn, troost ik mij met de gedachte, dat we gezamenlijk toch iets goeds tot stand gebracht hebben. Vroeger zou er geen moeder aan gedacht hebben, haar babies gedurende de koude winter maanden buitenshuis te laten. Toen wij ermee be gonnen, hieven ze haar handen op en zeiden hoofd schuddend „Je zult nog 'ns zien dat ze dood- vriezen Thans leggen de moeders, die geen kin derwagen kunnen bekostigen, hun babies in boxes onder *n afdak of op een veranda en de kleinen varen er wel bij Vijfentwintig jaar geleden kwamen er in dit district vele gevallen van scheurbuik voor. Gp 't voorbeeld van de vijfling slikken thans alle babies levertraan. Is 't niet te verwonderen, dat de kinder sterfte in onze streek in de laatste twee jaar sterk verminderd is f Daarvoor mogen vele moeders, die nu hun babies behouden hebben, de Dionne-vijfling wel dankbaar zijn. Laten we 't eindelijk "ns over liet isolement der Sta ik er niet mooi op f

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 20