WOL VAN DE KOE! Wordt de schapenscheerder door den melkknecht verdrongen 1 - Doch reeds verdikt zich de vloeiende mussa tot een witten hand og vloeit gelijk een blanke stroom de materiedie weldra als wol tusschen ra-pb reiende vrouwenhanden door zal glijden. reeds in geslaagd, de koe tot concurrente te maken van het schaap voor wal de levering van wol be treft De man, die de koe tot het vervullen van deze niéuwe functie in staat stelde, is de Milanee- sche ingenieur Ferretti, die er na lang zoeken In geslaagd is, een der hoofd - bestanddeelen van de melk, de kaasstof of case ïne, in wol om te zetten. Ferretti's uitvinding is er een, die niet uitsluitend waarde heeft voor de we tenschap, doch die ook voor de practijk van de grondstofvoorziening yan een land van groot nut kan zijn, mits dit. land maar een pverproductie van melk heeft en niet voldoende schapenwol oplevert, om zijn wolverbruik te dekken. De voor de vervaardiging van lanital zoo als de van kaasstof gemaakte synthetische wol ge doopt werd benoodigde caseïne wordt uit afge roomde melk gewonnen, uit melk dus, die de zoo waardevolle boter reeds opgeleverd heeft. Het is Ferretti's vinding geweest de kaasstof in een bepaalde scheikundige oplossing door een soort zeef niet uiterst fijne gaatjes in een chemisch bad ie persen, welk bad de kaasstof onmiddellijk doei stollen. De caseïne wordt door de fijne zeef gaatjes, die slechts een doorsnede vat twee-ft driehonderdste!} De witte vlokken lanitalzomd-s de kunstmatig uit caseïne bereide wol heetwordenalvorens gedroogd te wordenop een speciale wijze gewmsthen. in dezen conn zal de gewone caseïne geen kaas liefhebber doen ■watertanden Pluk maar eens veeren van ~n kikker Zoo luidt een onzer wijs heden en wij geven haat ten beste, wanneer we de onmogelijkheid willen aantoon en, iets te verkrij gen, dat ten eenenmale ontbreekt. Of die uitdrukking nog langen tijd van kracht zal 1)1 ij ven is de vraag, want de wetenschap en de dankbare vruchtgebruikster harei vondsten de techniek hebben in de laatste tientallen van jaren zoo vele on mogelijkheden" tot werkelijkheid doen worden, dat ze misschien eerlang als nijpende omstandig heden den rusteloos zoeken den mensch maar dwingen inderdaad kikkerveeren te voorschijn zullen roepen ïs men er thans nief Wolwinning volgens de aloudebeproefde wijze. Het schaap schijnt ziek het verlies van zijn mono polie vooralsnog niet aan te trekken. Door mikroèscopisch fijne gaatjes wordt de kaasstof- oplossing tot wolharen gespoten en in een chemisch had gestold.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 28