Per Uto penden band op weg naar de droog inrichting. De. spinnerijwaar de tanitalvezeh tot draden gen ponnen worden Gelijk een bad mirt melk wm/rr cc/? had dat hew die er zich in onderdom pelt, kurkdroog laai. Wentelende hasfwts draaien wat zooeren in blanke stralen nog in de melkemmers flitste tot knotten brei wol ineen. En ziehier de nieuwste artikelendie de mensch aan de koe te danken heeft. den huidigen prijs voor ruwe schapenwol Reeds wordt thans dagelijks een hoeveelheid van 5000 kilo lanital vervaardigd, terwijl men door uit breiding van het. bedrijf de dagproductie tegen het volgend jaar op 20.000 kilo hoopt te verhoogen. Dat de melkknecht den schapenscheerder nog eens broodeloos zal maken is niet te verwachten, doch evenals in de suikerindustrie de beetwortel het sui kerriet gedeeltelijk verdrong en de van houtslijp ver vaardigde kunstzijde op een ander gebied aan de alleenheerschappij der zijdewormenteelt een einde maakte, zoo zal in de wolindustrie de van dieren- vachten geschoren wol voortaan als mededingster naast zich moeten dulden het lanital, de wol, die door de koe, zij het ook in vloeibaren vorm, geleverd wordt. DELTAPI. van eén millimeter bezitten, dus tot uiterst fijne staaf jes geperst, die zoo dun zijn als een wolhaar. Na in het stollende bad verhard te zijn, worden de aldus verkregen lanitalharen op maat gesneden, gewassehen en gedroogd, waarna een produet ver kregen is, dat slechts door bekwame vaklieden na een grondig onderzoek van schapenwol kan worden on derscheiden. De scheikundige samenstelling van lanital is nage noeg geheel gelijk aan die van schapenwol, terwTijl de zijige glans en liet- zachte en warme aanvoelen van de synthetische wol volkomen overeenkomen niet die van de natuurlijke wol. Ónder den mikroscoop echter vertoonen de scha penwolharen een schubbenvorming, terwijl lanital haartjes er bij dezelfde vergrooting als cei ligszins ruige buisjes uitzien. Ziehier een wezenlijk verschil tusschen schapenwol en lanital. Immers de schub ben vorming bij de eerste maakt., dat schapenwol onder bepaalde omstandig heden snel verviït, zoodat dit materiaal zoo bij uit stek geschikt is, om er hoeden vilt en ook lakense he stoffen van te fabriceeren. Aangezien bij lanital de schubben vorming ontbreekt, is deze synthetische wol niet aan ver vil ting onderhevig, waardoor zij niet geschikt is voor de fabricage van vilt en laken, daarentegen bij de verwerking tot andere weefsels en speciaal tot gebreide goederen liet groote voordeel boven schapenwol heeft, dal ze krimp vrij is. Want liet krimpen van wTol in de wasch is een verviltings- versehijnsel. Wat de trekvastheid betreft, hierin schijnt de kunstmatig verkregen wol bij de betere soorten scha - pen wol echter nog ten achter te staan, doch wellicht gelukt liet op dit punt nog een verbetering aan te brengen. Waar een hectoiitfer volle melk ca. 4 kilo boter oplevert, houdt de restje- rende magere melk nog ca. 3 kilo droge caseïne in. En drie kilo kaasstof beteekenen drie kilo lani tal, omdat bij de fabricage van dit laatste geen grond stof verloren gaat. Van de jaarlijksche melkproductie in Italië van rond 50 millioen H'.L. blijven 6 a 7 millioen H.L. over, die niet als melk ge consumeerd dan wel tot kaas verwerkt worden,en dit overschot houdt nog a 20 millioen kilo kaasstof in, hetgeen dus zeggen wil, dat het land thans jaarlijks van het overschot aan melk rond 20 millioen kilo chemische wol zou kunnen gaan fabriceeren. Maar dit be- teekent tevens, dat 't een i vereenkom stig kwan tu m schapenwol uit het bui tenland minder zou be hoeven te i mporteeren En de productiekosten van lanital keeten slechts 40 te bedragen van

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 29