ft oor de giftand 'jl"ZK" buh>e mn f ra*fn wordt de slang ertoe gebracht, het verzamelde git, althans gedeeltelijk, uit te spuiten. Eet instituut verstrekt den farm ers vangwerktu igen waarmee zonder gevaar de giftigste reptielen gevan gen kunnen worden. brengen. Er zijn slangen gif ten, die speciaal de zenuwcentra aantasten en «laar verlammingen te weegbrengen en die doo- delijk kunnen werken door de ademhaling te doen ophouden. Daarnaast zijn er andere slangen, wier gif meer het bloed beïn vloedt, door snelle afbraak der roode bloedlichaam pjes, door stolling enzoo- voorts. Weer andere slan gengiften bezitten beide werkingen. Op een slangenfarm nu, zooals het hier afgebeelde instituut Butantan in den Braziliaanschen staat Sao Paolo, wordt het gif van allerlei daar te lande voor komende slangensoorten, die er verzameld en ge teeld worden, zorgvuldig afgetapt, om gezonde paarden daarmee in te enten. Dank zij zijn krachtige constitutie ondervindt het paard daarvan slechts kort en gering nadeel, maar uit zijn bloed kan nu een serum bereid worden, dat met succes kan worden aangewend tegen hetzelfde slangengif als waar mede het werd ingeënt. Datzelfde serum aan vaak even goed worden gebruikt, tegen beten ran slangen met een gelijksoortig gif. En boven - dien kan een paard met meerdere gdten worden ingeënt, zoodat het daardoor verkregen serum tegen nóg meer verschillende slangen beten bruikbaar is. Het zekerst is echter, de noodige sera voorradig te hebben tegen het gif van alle afzonderlijke slangensoorten, die in een streek voorkomen, en bij slangenbeet zoo nauwkeurig moge lijk rast te stellen, wat voor een kruipdier de aanvaller was. Het is te begrijpen, dat zoo'n slangen farm in een tropisch en aan stangen orerrijk land als Brazilië. een uitgebreid bedrijf moest worden. De uitgestrekte, met gras beplante slangentuinen, met diep water en betonnen muren omringd, met binnen die omheining de als miniatuur-Eskimohutten aandoende betonnen nesthuisjes, maken een waarlijk luxueuzen indruk. Uit geheel het land worden de slangen aan het instituut toegezonden. Een farmer, die twee gif slangen inzendt, ontvangt een flacon serum als be looning mèt een boekwerk over de slangenbeten en hun behandeling. Hij dient dus de gemeenschap èn zichzelf, want de bewoners der afgelegen haciënda's hebben weinig gelegenheid om een dokter op te zoeken, die soms dagen ver verwijderd woontde slangenbeet, kan immers binnen enkele uren doode lijk werken. Er behoort een zekere koelbloedigheid, maar meer nog kennis van de gewoonten der dieren en handig heid in den omgang daarmee toe, om zoo rustig als de slangentuinwachter over de betonnen paadjes te wandelen en de gefokte dieren te hanteeren. Als u het slangenhotel bezichtigen wilt hij zal u graag ontvangen: maar u blijft achter de veilige muren. Want het kostbare serum is er niet om verspild te worden aan uw waaghalzerij Be slangentuin-wachter is er aan gewendde serpenten met de bloote hand zoo te grijpen, dat zij hem- geen leisel toebrengen kunnen. Op deze foto is duidelijk tn den opengesperden muil der gifslang een der kromme giftanden te herkennen waardoor het verderf brengende vocht in het vleesch of de aderen van m-ensch of dier no or dl gespoten. r2et hoofdgebouw van het instituut Butantan, waar onvermoeid de strijd tegen de Zuid-Amerikaansche gif slangen wordt gevoerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3