1 r I 1 ËlKl9HHBilME9 He denkt wellicht aan Volendam met z'n doolhof van kronkelende straatjes, maar wat ge hier ziet is Fanö op Jutland, een der schilderachtige kustplaatsjes, waaraan Denemarken zoo rijk is. Wonderlijk zijn de Deensche nachten, als ei zilveren licht de krijtrotsen van hel eiland Mo te glanzen zet langs heel de baai van Storeklin zijn met de brug tusschen Zeeland en Falster3201» meter over den machtigen Storström. En krijgt dit ondernemende volk zijn zin, dan zullen brugverbin- dingen over de nog veel wijdere Groote Belt en Sont een waarlijk gigantische kroon op dit gedurfde bouwplan zetten. Wel is Denemarken paraat om het snel groeiende toerisme voortreffelijk te verwerken. De auto mobilist het land telt zelf reeds één auto op elke 23 inwonersvindt 7800 km. aan hoofd- en "4000 km. aan secundaire wegen in goede con ditie en later zal een drietal banen speciaal ten dien ste van het snelverkeer de voornaamste plaatsen gaan verbinden. Werkelijk groote steden bezit Denemarken overi gens vrijwel niet op Kopenhagen toch met zijn 850.000 inwoners volgen direct Aarhus (85.000), Odense (71.000) en Aalborg (46.000), maar Elsinore, Roskilde, Nakskov, Nyköbing en Svendborg bij voorbeeld, hoewel alle behoorend tot de 15- tot 30.000 klasse, tellen wel degelijk mee en zijn, mede door hun achterland, levendige centra van handel, scheepvaart, sport en amusement. Wie liet voorrecht heeft zijn Deensche reis per K.L.M. te maken en vanuit een comfortabele vier motorige Fokker heel deze eilanden wereld als in één oogopslag te kunnen overzien, die brengt naar Kastrup, Kopenhagens vliegveld, reeds een eerste besef van de verwantschap Holland-Dene- marken mede. Hij zal zich spoedig thuis voelen onder lerrast kigki de vreemdeling op, al* een snelle tocht langs ultra-modern* wegen hem plotseling in streken brengt, waar de kleurige kleeder dracht van jaren hèr nog steeds in cere wordt gehouden. dit welgemanierd en vriendelijk volk. dat in zijn talenkennis, zijn sociale maatregelen, zijn intensief telefoonverkeer (één toestel op elke 11 inwoners), zijn sterk-verbreide radio en tal van andere ver schijnselen zijn vooruitstrevend heid bewijst. En wil hij op vacan- tie ook graag eens wat anders zien dan hem binnen zijn eigen grenzen geboden wordt, dan vindt hij te allen kant spoor- of boot- of bus verbindingen (evenals de hotels zeer wel binnen het bereik eener Hollandsche beurs), die hem in weinige uren vèr van 't stadsge woel bréngen. Dan wacht hem 't wonder van een lichten Deenschen nacht ergens langs de stille kust of dat onvergetelijke schouwspel, als, heel vroeg reeds in den och tend, de zon te stralen staat op 't helle blauw en felle wit van baai en krijtrotsen. v. B. Eén blik vanuil de lucht op Kopen - hagen en ge bemerkt, dat ile bouw meesters van de Deensche hoofdstad niet spaarzaam zijn geweest met parken en pleinen, frissche gras velden en koele waterpartijen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 29