TWmUP* DE NIE bKJHjML VLAAMSCHE GEMEENTE Hmn* - - mf Rapenburg neemt nu meteen maar steedsche allures tuin door 't leggen van een modern tegeltrottoir. De rust in landelijk Hengstdijk wordt hoogstens een oogenblik verstoord door het langstrekken van een hoogopgetasten hooi wagen De rozen bloeien volop in den kerkt win ran lloselikapelle. 't Is er een goed land voorde hengelaars, daar in het splinternieuwe Vogelwaarde, en allerwegen ziet u ze snoer en aas uitwerpen in de hoop er de palingen en de snoeken, de karpers en de brasems uit het vischrijke water van de Vogel te verschalken. Op den achtergrond het torentje van Hengstdijk. VOGELWAARDE Burgemeester J. Truiman, tot nog toe burgemeester van Bosehkapelle en Stoppeldijk, wiens jarenlange streven in de stichting der gemeente Vogelwaarde zijn bekroning vindt, is dan ook tot tijdelijk burgemeester van Vogelwaarde benoemd om,, eer hij van, zijn welverdiende rust zal gaan genieten, de vereeniging der vier gemeentelijke bestuurs- en adm inistratie -apparaten tot stand te brengen. Wij kiekten hem op de stoep van het Boschkapelsehe raadhuis. Vogelwaardedat is de dichterlijke naam, dien de jongste Zeeuwsche gemeente ontleent aan de prachtige kreek de Vogel, het wijde, stille water, dat zich in 't Oosten van Zeeuwsch- Vlaanderen uitstrekt te midden van de vier oude dorpen met hun tallooze wijken en buurtschappen, die samen de nieuwe gemeenschap gaan vormen. Den eersten Juli is de wet van kracht geworden, die Bosehkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Osse- nisse vereenigde tot de ééne gemeente Vogelwaarde, die op een gebied van ten naaste bij 6500 hectare nog slechts ongeveer 4000 inwoners herbergt Hengstdijk leverde er daarvan ca. 580 op een gebied van 881 ha., Ossenisse ca. 790 op 2337 lia., Bosehkapelle 1200 op 1198 ha. en Stoppeldijk 1453 op 2085 ha. Ken nogal wisselende bevolkings dichtheid dusOssenisse bezat slechts 1 bewoner op 3 ha., terwijl Bosehkapelle, het dichtst bevolkt, I bewoner per ha. telde. En weet u, over hoeveel wijken en buurtschappen Vogelwaarde zijn 4000 bewoners verdeeld ziet Het is de moeite waard, die op te som men Bosehkapelle, Campershoek, Drie Gezusters, ltuischende Gat, Saswijk, Scliaperslioek, Stoppel- dijksche Veer, Stoppeldijk, Cam- pen, Luntershoek, Margret, Patrij- zenhoek, fauluspolder, Rapen burg, Vogelfort, Hengstdijk, Koningsdijk, Oostdijk, Oudestoof, Strooiestad, Delft, Ossenisse, Knuiters- hoek, Molenhoek, Walenhoek en Zeedorp. En mis schien hebben we er nog wel eentje vergeten Een uitgestrekt gebied dus, niet zoo heel gemak kelijk te doorkruisen, omdat de Vogel met zijn wijde armen en vertakkingen er den weg verspert, maar door de geschiedenis en de bestemming van zijn polderlanden, door geest en godsdienst van zijn be volking, door levenswijze en middelen van bestaan, een eenheid, die de samenvoeging der oorspronke lijke dwerggemeenten niet alleen billijkt, maar zelfs eischte. Want de vereeniging der gebieden brengt als T4&3& yh*.. ijgjvx W' -

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 16