19 t roserood aan het nauwste gedeelte van de trompet en dan verder in strepen uitloopend over den witten buitenkant der bloem. Er zijn lieel lage lelies deze koningslelie wordt 154 nieter die we baast in den rotstuin kunnen planten, zooals lilium thunber- gianum er zijn heel moeilijke, die bijna niet willen gedijen, zooals de prachtige goudbandlelie (wit met een gelen of bruin- rooden band), en heel gemakkelijke, zooals de gele boerenlelie, die zelfs in de schaduw gedijt, en lilium umbellatum met een scherm van roode bloemen bovenaan den stengel, die naar boven gericht staan. Deze lelie, die na verloop van jaren steeds rijker bloeit, zien we ook deze maand in de tuinen. En dan is er de ouderwetsche witte lelie van de schilderijen, de Madonnalelie of kerk- lelie, met bloemen die heerlijk geuren. Een gemakkelijke groeier, en ook deze maand in bloei. De eenige lelie, die vóór den winter al loof maakt. Lelies moeten op warmen, liehteren grond diep geplant worden. De meeste wortels vormen zich n.l. bovenaan den bol, waar de stengel eruit komt. We moeten dus zorgen én voor een voldoende laag voedzainen grond boven de bollen én voor koelte anders verdrogen de wortels. Die koelte kunnen we krijgen door rond de lelies wat lage plantjes te zetten, sommige soorten planten we zelfs het best mid den in een groep azalea mollis. Want behalve „koele voeten" willen de lelies een „warm hoofd" hebben, dus zon op 'n heel enkele uitzondering na. We kunnen ze dus terwille van die koelte onmo gelijk in de schaduw gaan planten, en moe ten het zoeken in een lage onderbeplanting. Wat ook de voeten Lelies vormen wortels boven aam, den bol. koel houdt, is het omgeven van de stengelvoeten met platte steenen. Er zijn veel boeken over lelies en hun behandeling geschreven 't valt niet mee om al die bijzondere soorten uit China, Japan en Centraal-Azië goed in bloei te krijgen en te houden Wij liefhebbers zijn echter met onze sterke tuinsoorten al heel tevreden, en blij als we ze deze maand weer zien bloeien. L. S. Sommige lelies zijn zeer eigenaardig gevormd. Juni nu beginnen er lelies te komen. Nog niet allemaal bloeien ze, want tot in Augustus toe vinden we er. Maar de eerste zijn er, en daar mee doen die bloemen hun intree, welke mét de roos toch wel het allerpopulairste zijn. De lelieshoeveel bloemen, die niets ermee te maken hebben, worden al niet „lelies" genoemd Water lelie, Lelietje-der-dalen, St. Jaeobslelie, Palmlelie, Boschlelie. Er zijn er nog wel meer. Een bewijs liop iedereen zoo niet de bloem, dan toch den naam kent. De lelie, symbool van deugd, onschuld, rein heid. Geen mooier versiering voor onze altaren dan die statige, geurende bloemen. En geen oud schil derij, of engelen en heiligen dragen er de lelie in de hand. Een lelie draagt de engel Gabriël, als bij het huisje van Nazareth binnentreedt. Lelies ont spruiten aan St. Jozefs staf bij zijn uitverkiezing als bruidegom van Maria. En zijzelf wordt in zoo menig gedicht met een lelie vergeleken„lilium convallium'lelie der valleien Een bloem met een traditie dus, een die boven alle andere zoo niet meer in onze religieuze kunst, dan toch in de kerken een plaatsje vindt. Een bloem, die we allen graag zien en die in onze tuinen behoort te staan, als het maar eenigszins mogelijk is. Nu denken we bij het woord „lelie" wel bijna uitsluitend aan van die groote, smetteloos-witte trompetbloemen, maar er zijn nog heel wat andere lelies ook, minder statig, kleuriger, beter geschikt voor onze tuinen dan de groote witte soorten, die alleen in flinke losse groepen goed tot haar recht komen. Er zijn roode en bruine, gele, rose, gevlekte, ge stipte lelies. Sommige zijn klein, hangen in verdie pingen rond den stengel en hebben omgekrulde bloembladeren, zooals de paarsroode martagón- lelie, die deze maand bloeit. Andere dragen slechts weinig bloemen per stengel, inaar die zijn dan ieder op zichzelf een juweelde koningslelie b.v., met witte bloemen, goudgeel in het hart, van buiten De oude, altijd mooie kerklelie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 19