HULP VAN OOM GREGORY door Henri Huvernois 3IA322AR0 28 De Moitrinels beroemden zich erop, dat ze een huis in Parijs, een chóteau in Normandië, een villa aan de Cöte d'Azur, een aantal automobielen en één dochter bezaten. Ze hadden óók een familie-vriend, Gregory Plé geheeten, doch over hem spraken ze nooit. Hij was een klassegenoot van Monsieur Moitrinel geweest en had met hem in hetzelfde legercorps gediend later was hij van 't goede pad afgeweken en had toen geprobeerd als romanschrijver roem te oogsten. De roem liet zich echter nog steeds wachten. lederen Dinsdagavond op slag van zevenen schelde Gregory bij de familie Moitrinel aan, ofschoon 't diner nooit eerder dan half negen werd opgediend. Dit was z'n eenige kans om de luxe en elegantie der groote wereld van dichtbij gade te slaan en hij buitte dit contact zooveel mogelijk uit, omdat 't hem altijd nieuwe stof opleverde voor het schrijven van een korte novelle of van een hoofdstuk aan z'n nieuwen roman. Bovendien was Claire er nog Voor z'n schilderingen van de dochters der rijken koos Gregory steeds de somberste kleuren op z'n palet. Ze waren immer foeileelijk en bezaten even veel karakter als een slappe vaatdoek. Claire moet een groote teleurstelling voor hem geweest zijn ze was charmant. Nadat ze in haar kinderjaren om z'n eigenaardige houding en manieren vaak vreeselijk gelachen had, schaarde ze zich op rijperen leeftijd aan z'n zijde. Van zeven uur tot half negen, wanneer de statige Moitrinels eindelijk in den salon versche nen, hield ze hem gezelschap en vertelde hem al de geheimen van haar jongemeisjesbestaan. Ze had zelfs toestemming verkregen hem peetoom te noemen, want haar echte peetoom, die ter wille van z'n geld en positie voor deze waardigheid was aangezocht, had zich aan bedrieglijke bankbreuk schuldig ge maakt en had al z'n titels, waaronder die van peet oom, moeten opgeven. TToen Claire twintig was, sloop de liefde in haar hart in den persoon van den jongen, aristocratischen Etienne Fournier. „Wat denkt u van hem, peetoom vroeg Claire en zonder op antwoord te wachten, voegde zij er aan toe „Vindt u hem niet geweldig „Reuze zei Gregory. De schrijver mocht dezen jongeman wel, die met zulk '11 eerbiedige aandacht naar z'n verhalen kon luisteren. Om verschillende redenen vond hij ook genade in de oogen van de Moitrinels hun dochter had 't slechter kunnen treffen, meenden ze. Gregory volgde het ontluiken dezer idylle in de eens zoo kille residentie der Moitrinels met groote belangstelling. Hij raakte er gewend aan tusschen zeven en half negen de rol van stommen en weiwil lenden oom te moeten spelen. Na het avondmaal zei Etienne dan „Kan ik u ergens afzetten, Monsieur Flé T" en nam Gregory met zich mee in z'n wagen. Soms bleven ze onderweg in een café hangen. Op een zekeren keer, dat ze weer in een koffie huis waren gezeten, zei Etienne „Monsieur Flé, ik wil u een grooten dienst ver zoeken, maar wat ik u vragen ga, moet absoluut tusschen ons blijven. Hoewel 't nog niet officieel bekend is, zijn Claire en ik toch verloofd en nu wil ze, dat ik haar iederen dag een brief schrijf. Morgen moet ik beginnen doch ik schaam me, dat ik 't u bekennen moet ik zie er geen kans toe. Ik weet wel wat ik zeggen wil, doch 't lukt me maar niet 't in woorden uit te drukken, 'k Wist niet, dat 't schrijven van een liefdesbrief zoo ver duiveld moeilijk was. 'k Heb 't zeker wel twaalf maal geprobeerd, doch telkens kom ik niet verder dan „Ik heb je lief, Claire „Niet genoeg mompelde Gregory. „Dat voel ik ook. Ik moet haar méér kunnen schrijven dan die paar onnoozele woorden. Zou u me niet willen helpen, Monsieur Flé f Voor iemand als 11 is 't maar een handomdraaien en Claire hoeft toen de ongeduldige waard het licht voor hun neus dreigde uit te draaien nooit te weten, dat die brieven door een ander ge pend waren." „Als ik je er een plezier mee kan doen, beste jon gen," zei Gregory, en bestelde onmiddellijk pen en papier. De eerste brief bevatte driehonderd en vijftig regels. Het schrijven ervan duurde van elf uur tot precies één uur, toen de ongeduldige waard het licht voor hun neus dreigde uit te draaien. „Bekort '111 niet te veel bij 't overschrijven," ver maande Gregory. „Ik ken de vrouwen de verstan dige onder haar zijn geen zier beter dan de oer domme ze beoordeelen de oprechtheid van je liefde naar de lengte van je brieven." Toen Gregory weinige dagen later zijn gebrui kelijke bezoek aan de Moitrinels bracht, moest Claire hein in 't geheim iets zeggen. „Ik heb 'n brief van Etienne ontvangen, peetoom,"" zei ze. ,,'t Is een meesterstuk. Ik weet werkelijk niet, wat ik erop antwoorden moet. E11 't is allemaal m'n eigen schuld. Het idee. om met elkaar te gaan correspondeeren, is 't eerst bij mij opgekomen. Ik verwachtte korte, aardige briefjes van Etienne, waarop ik makkelijk iets terug kon schrijven. En nu stuurt ie me een meesterstuk. Toe, helpt u mij een beetje Ze vroeg hem z'n eigen brief te beantwoorden. De intrigue bekoorde hem. Claire las hem de drie honderd en vijftig regels voor, die Etienne schaamte loos onderteekend had. „En wat zegt u er wel van f" vroeg ze. „Is 't geen meesterstuk „Verbluffend zei Gregory. „Ja, 't is inderdaad een meesterstuk anaf dit oögenblik waren de Moitrinels verbaasd over de hoogachting en eerbiedige genegenheid, welke de verloofden een zeker iemand toedroegen, dien Monsieur Moitrinel eens „een derde-rangs- verhaaltjes-fabrikant" genoemd had. Alles liep op rolletjes. De minnenden en hun mede werker dreven op azuren zeeën, azuur van zulk een onveranderlijk schoon, dat 't Gregory spoedig een klein l>eetje begon te vervelen. Hij had z'n eigen ideeën omtrent den bouw van een echte liefdeshistorie. Een boek was 't lezen niet waard of 't moest een dramatischen climax bevatten. Al z'n romans hadden een paar van die hoogtepunten, en hij oordeelde, dat 't nu tijd werd om een dramatischen climax in de liefde tusschen Claire en Etienne te introduceeren. Voor zichtig polste hij Etienne. „Je hebt m'n raad tot dusver ge volgd en nog geen reden tot klagen gehad. Je verloofde ziet met de grootste bewondering tegen je op. Je hebt haar bekoord door je brieven en. „Pardon u hebt haar bekoord „Ook goed we hebben haar samen bekoord. Maar we kunnen nog niet op onze lauweren gaan rusten. Wanneer je verliefd bent, moet je haar ol de bewijzen van je liefde geven, geen enkele uitgezonderd. Jaloezie is er één van. Zooals ik reeds in m'n eomedie „De deelhebbers" aantoonde Je weet niet, dat je een hart hebt, totdat 't gebroken is." „U wilt, dat ik 't. hart van m'n kleine Claire breek vroeg Etienne bezorgd. „Tijdelijk en voor jullie eigen best wil. In ons liefdesverhaal spelen tot nog toe twee personen. We moeten onmiddellijk een derde vinden." „Zegt 11 maar hoe ik 't moet aan leggen." „Heb je den laatsten keer bij de Moitrinels niet een lieftallige brunette ontmoet t" „Ja Madame Zuyzertas." „Een prachtnaam In je brief van vandaag zal ik een dozijn regels aan haar wijden." Aldus bouwde Gregory aan z'n

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 28