Zeilen op de Polle in de om geving van 't Friesche, water- sportcentrum Qrouw. U-klasse behoort tot de grootste in Friesland en Holland gebruikelijke toer- en wedstrijdschepen, daarachter krioelen ds „regenbogen" racebooten. Maar welke Fries kan het verkroppen, dat een ander harder zeilt dan liij Neen, zooiets is onmogelijk. Zij hebben er van hun grootvaders over gehoord over de vinnige wedstrijden tusschen de dorpen en de steden Nu zijn de tijden voorbij, dat er 's nachts vóór den wedstrijd bij den grootsten concurrent onder water een emmer aan het roer werd gebonden. Ook hoort men bijna niet meer over het neersuizelen van een leeg bierfleschje op het hoofd van den win naar,- bij het uitreiken der prijzen, gemikt door een zeiler van het andere dorp, die niet tegen zijn verlies kon. En wat zouden er nu nog flinke klappen vallen, wanneer, zooals het ver haal gaat, een plagerige trekschuitvoerder, die in een naijverig dorp te lang aan de touwen bleef liggen, en nog geen aanstalten maakte te vertrekken, op een vraag van de kaai- lieden antwoordde „Maar ik vaar wel, zien jelui dan niet, dat ik je heele arm zalige dorp meesleep, om het bij ons naar den lom merd te brengen f Ook nu wordt er met veel enthousiasme, hoewel sportiever, gestreden, en bruist het bloed van eiken Fries als hij de overgeko men Hollanders kan slaan, ofwel een boegspriet vóór den Groninger binnenkomt en de eer van het dorp ver flauwt niet. Op bijgaande foto's ziet men enkele herinneringen aan wedstrijden op het Sneekermeer en nabij Grouw. De beelden spreken voor zichzelf. I)e 7.10 nieter klasse in actie. Deze wedstrijdschepen ziet men weinig in Holland. Het zijn echter mooie, ranke scheepjes, zooals no. 5 en 22 laten zien. De „Lurken'"die met haljwind een frieeh briesje opvangen, bemand met jeugdige mannen, die streng op elkaar letten, en elke veranderde beweging ..lezen''. Deze scheepjes noemt men in Holland „schollen" echter treft men ze voornamelijk in Friesland aan. dan wordt er een wedstrijd gehouden tusschen den heereboeier en het schoon geteerde, leege vracht scheepje en is het een extra slok waard als de win naar het volgende rak met één langen slag door komt, en de verliezer nog een korten moet. maken. Dat hadden ze niet gelapt, met een modern scheepje, waarvan de vaste kiel door de modder zeult Neen, 't is jammer, dat de opgeboeide, zuiver ge lijnde, bruin glanzende schepen in wedstrijden, ook in Friesland, plaats gaan maken voor de scherpe

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3