CADEAU OP DE OLIE door Ked ddittock Jerry Alban stond in de huiskamer van ..Rocking Chair" voor liet venster, toen het meisje binnentrad. Zij keken elkander recht in de oogen Jerrv glimlachte en over het frissche gelaat van het meisje verspreidde zich een diepe, verraderlijke blos. En op hetzelfde oogenblik voelden zij zich tot elkander aangetrokken en leek het hem toe, dat zij bij elkander hoorden. Een liefde op liet eerste gezicht, die vaker in het leven, dan in de boekeu voorkomt. „Mijn nichtje Gloria," zei John Britt, de farmer van Rocking Chair, met een aanmoedigenden glim lach. Jerry en Gloria reikten elkaar de hand. Zoo bleven ze even staan en de lichte druk van hun vingers scheen een stilzwijgende afspraak te zijn, elkander niet meer uit het oog te zullen verliezen John Britt deed breed, hartelijk en gul. Vanaf het eerste oogenblik, dat Jerry zijn neus op Rocking Chair had vertoond, had hij hem met vriendelijk heden overladen. Hjj had een paar deelnemende woor den gewijd aan de nagedachtenis van Jerry's oom, den overleden farmer van „Pugwash", dat aan Rocking Chair grensde, en daarna had hij op een treffende manier gesproken over de vriendschap en goede nabuurschap, die hij hoopte, dat er tusschen hen zou blijven bestaan. Jerrv nam alles met een zonnig gezicht en een stralend humeur en nu hij tegenover Gloria stond, vond hij, dat oom Davies slechter had kunnen doen, dan hem Pugwash na te laten. Zelfs al had hij geen bliksem verstand van boonen en erwten en al schold hij Pugwash voor zes vierkante kilometer eenzaamheid, waarop hij dreigde te sterven van verveling. John Britt, gezellig keuvelend onder een sigaar en een glaasje brandewijn, stak het niet onder stoelen of banken, dat Pugwash als farm eigenlijk een sof was. Het leverde niets op dan 'n slecht beschot gerst een farm uit den tijd, toen die dingen in Cali- fornië nog te geef waren, en de pseudo-farmers meer waarde hechtten aan de oppervlakte dan aan de kwaliteit van den grond. Maar de oude Alban had van twee walletjes willen eten hij dacht er goed te zullen boeren en hij had tegelijk gehoopt, goud in den grond te zullen vinden. Zijn hebzucht had hem parten gespeeld in plaats van een behoorlijk stuk vruchtbaren grond, had hij dien enormen lap woeste nij uitgekozen, waarop hij goud, noch een behoorlijk boerenbestaan had kunnen vinden „En nou krijgt hij misschien toch nog gelijk," vervolgde John Britt, nadat hij eens hevig aan zijn sigaar getrokken had. „Er schijnt inderdaad goud in dezen omtrek verborgen te zijn - maar dan vloei baar goud." „Je bedoelt die oliegeschiedenis," zei Jerry, die meer belangstelling had voor Gloria, dan voor de mogelijkheden, die Pugwash hem bood. „Oom Davies schreef'er iets over in een brief, dien hij me naliet. Ze hopen hier in de buurt olie te vinden - zou het waar zijn f" „Een enorme olielaag," beaamde John Britt. „Maar ze weten nog niet precies, waar zich het dieptepunt van de laag bevindt en waar de grens ervan ligt. Vandaag of morgen beginnen ze van de Texas Empire Pipeline met de boringen. Op Pugwash is de aan wezigheid van olie reeds aangetoond, maar of de laag zich ook uitstrekt tot onder mijn grond, schijnt twijfelachtig te zijn. In ieder geval echter zullen ze ook op Rocking Chair hier en daar boren." Hij schonk nog eens in en een half uur later nam Jerry met tegenzin afscheid. „Je komt maar terug, zoo vaak en zoo lang je wilt," zei John Britt hartelijk en toen Jerry nog een glanzendeu blik opving van Gloria, voelde hij zich duizelig worden van geluk. „Een schat van 'n kind," vond hij, toen hij in zijn eentje op weg was naar Pugwash. En hij nam zich voor een beetje haast te maken, vóór zich soms kapers op de kust mochten vertonnen. Jerry en Gloria liepen op den hoogen weg, die de grens vormde tusschen Pugwash en Rocking Chair. Het was al lang in orde tusschen die twee, al was het nog niet ..officieel". John Britt had natuurlijk ter stond geraden wat er aan de hand was en hij glim lachte allervriendelijkst, als hij hen samen zag. Op Pugwash en Rocking Chair heerschte een on gewone bedrijvigheid van vreemde werklieden mannen van de T.E.P., die overal waar zij gingen, een vettigen oliegeur nalieten. Jerry en Gloria zagen hen druk bezig zelfs op dezen Zondag en arm in arm sloegen zij het koortsachtig gedoe met aan dacht gade. „Morgen beginnen ze met boren," zei Gloria eens klaps. „Laat ze hun gang gaan," antwoordde Jerry vrij onverschillig. Hij hield er niet van luchtkasteelen te bouwen en wachtte rustig het resultaat van het onderzoek af. „Je zegt dat net, of het je niet kan schelen," lachte Gloria. „Zou jij dan niet graag rijk willen zijn f „O ja natuurlijk, maar ik geloof nog geen spaan van dien rijkdom. Ik reken in ieder geval nergens op die put kan hier wel een heel eind vandaan liggen, heb ik hooren zeggen." „Oom John gelooft vast, dat hij op Pugwash ge vonden zal worden. De lui, die hier het éérste onder zoek hebben ingesteld, noemden dat het meest waarschijnlijk." „Welnu, ik hoop, dat ze gelijk krijgen," lachte Jerry. „Ik zou wel raad weten met een millioentje." „Wat zou je gaan doen f" Jerry merkte niet de spanning in haar blik op evenmin den zenuwaclitigen trek om haar mond. „Dat, weet ik zoo onmiddellijk niet, maar ik zou het goed besteden," verzekerde hij vroclijk. „Allereerst keerde ik naar Frisco terug en daar zou ik wel verder zien." „In zoo'n gezellige stad zou je Pugwash en Rocking Chair spoedig genoeg vergeten zijn," zei Gloria pein zend. Haar eigenaardige toon trof hem nu toch en snel wendde hij zijn gelaat naar haar toe. Nü zag hij dien zenuwachtigen trek wèl en eensklaps begreep hij haar. „Jij ging natuurlijk mee," verzekerde hij haastig. „Was je soms bang, dat Gloria legde vlug een klein handje op zijn mond en lachend en stoeiend liepen zij door. Zij wist nu, dat zij hem vertrouwen kon reeds vaak had zij zich beangst gemaakt over dien rijkdom in het ver schiet, al had zij het niet laten merken. Den volgenden dag werd zoowel op Pugwash als op Rocking Chair een aanvang gemaakt met boren. Er verschenen hooge heeren van de T.E.P. op het terrein, die af en aan liepen en geheimzinnige confe renties hielden. Zelfs Jerry werd aangestoken door de koortsachtige onrust, die rond hem heerschte, en John Britt belde hem soms zes maal per dag op om te vragen, of het onderzoek op Pugwash al vorderde. „Nog niets met zekerheid bekend," antwoordde Jerrv onveranderlijk en van John Britt kreeg hij hetzelfde te hooren. Zoo verstreken er dagen en weken. En toen brak eindelijk-de dag aan, die aan alle onzekerheid en twijfel een einde maakte. Op een vroegen morgen kreeg Jerrv bezoek van een ingenieur. „Het boren is hier gestaakt," deelde liij mee. „De put blijkt zich op Rocking Chair te bevinden. We zullen vandaag nog beginnen met het ontruimen van het terrein, meneer Alban hier heeft u een cheque voor de overeengekomen schadevergoeding. Het resultaat stelde Jerry tóch nog teleur. Maar hij verheugde zich over het fortuintje van John Britt. Hij belde hem op, om hem geluk te wenschen en kreeg Gloria aan de telefoon. „Oom John is er niet, boy," schalde haar stem. „Wat 'n verrassing, hè Ik kan liet me niet goed in denken, dat we nu plotseling rijk zijn. Oom John gaat straks met deii auto naar Madeline en ik ga met liem mee. Kleeren koopen en zoo. Vanavond komen we terug zal je je niet eenzaam voelen „Ik denk liet wel," zei Jerry en hij voelde zie.li plotseling een beetje ongerust waarom had John Britt het niet noodig gevonden, hem zelf even op de hoogte te brengen van het fortuintje, dat hem ten deel was gevallen Gloria's lieve woorden joegen zijn onrust weer op de vlucht, maar héél dien dag bleef hij met spanning naar den avond uitzien. Hij wachtte 's avonds echter tevergeefs op een telefoontje en om tien uur hield hij het niet langer uit en belde zelf op. „Meneer Britt komt morgen pas thuis, meneer Alban," antwoordde de huishoudster op zijn vragen. Morgen, zegt u 1" viel hij verbluft uit. „Was dat vanmorgen zijn plan al „Neen, hij heeft me een paar uur geleden pas op gebeld, om me te waarschuwen, dat ik me niet on gerust hoefde maken over hun uitblijven," kreeg hij ten antwoord. Onaangenaam verrast hing Jerry den haak op er beviel hem iets niet in het gedrag van John Britt. Zoodra hij den volgenden middag vernam, dat de auto van Rocking Chair op den weg was gezien, haastte hij zich naar hem toe. Het was een teleur stelling, dat hij Gloria niet zag, hoewel zij hem reeds van verre moest hebben zien aankomen. De reden begreep hij echter spoedig genoeg. John Britt deed nog wèl breed en zelfs ietwat blufferig, toen hij hem zag, maar hij deed niet langer hartelijk en gul. „Zoo, ben je daar, Alban," begon hij ietwat uit de hoogte. „Je hebt er zeker al van gehoord V' „Jawel, ik heb er van gehoord," zei Jerry koel en hij begreep onmiddellijk, dat de ander een streep gezet had achter „vroeger". „Ik wensch je geluk," ging hij voort„waar is Gloria V' John Britt tipte de asch van zijn dure sigaar af en gaf zich een onverschillige houding. „Die heb ik in Madeline achtergelaten ik denk, dat ze op het oogenblik in den trein zit naar Frisco," zei hij zoo bedaard, alsof het voor Jerry de gewoonste zaak van de wereld moest zijn. Jerry was opgestaan en kwam een stap op hem toe. Een krant, die hij in zijn hand had, verfrommelde hij in zijn opwinding tot een kleinen, harden bal. „Naar Frisco t" barstte hij los, „wat moet zij daar doen Gisteren sprak zij daar met geen woord over. Johu Britt stond eveneens op en veranderde eens klaps van houding. Hij stond daar breeduit, met de handen in zijn zakken en de dure sigaar bengelend tusschen zijn lippen - - als een man, die zich machtig voelt. „Ik zou je kunnen antwoorden, dat het je geen bliksem aangaat wat mijn nichtje uitvoert, Alban," zei hij koud en uit de hoogte. „Ik zal dat niet doen, maar vóór ik het vergeet, mij nog eenmaal herinneren, dat jullie zoo'n beetje omgang met elkaar hadden. Terzake dus. Gloria is naar Frisco, om een behoor lijke opvoeding te ontvangen daar heeft hier nogal een en ander aan ontbroken. Ik heb haar op een kost school geplaatst en daar zal ze blijven, tot ze zich kan gedragen naar den stand, waartoe zij hoort." „Wilt zeg je schreeuwde Jerry. „En vond zij dat zoo maar goed en achtte zij 't heelemaal niet noodig, om me eerst mijn congé te geven Die om gang, waar jij op doelt, was een ernstige verhouding we hadden trouwplannen." Jerry stond met gebalde vuisten, maar zijn woede en verontwaardiging maakten niet den minsten indruk. „Ik weet niet wat jullie plannen waren en ze kun nen me niet schelen ook," zei John Britt ijskoud. „Ik heb alleen rekening te houden met mijn eigen plannen. Gloria is pas over twee jaar meerderjarig en tot zoolang zal ze me gehoorzamen. Wat zij dan wil doen, moet ze zelf weten, maar als het iets tegen mijn zin is, krijgt ze geen cent van me. Het begon eindelijk een beetje te dagen voor Jerry. John Britt had hem alleen maar zoo hartelijk ont vangen, omdat hij reden had gehad te gelooven, dat hij vandaag of morgen schatrijk zou zijn. Alles was de schuld van die verwenschte olie nu het stuiver tje naar den anderen kant gerold was, had hij voor John Britt afgedaan. Maar ook voor Gloria Hij kon het nog niet gelooven en wilde eerst zekerheid zien te krijgen „Ik begrijp er alles van," zei hij, zich geweld aan doende om althans bedaard te schijnen. „Ik hoef zeker niet te zeggen, dat ik je 'n verachtelijken kerel vind. Misschien heb je er nog eens spijt van er zijn meer van die verwaten hoogvliegers als jij naar be neden getuimeld. Veel geluk met je oliepas maar op, dat ze je niet nog meer naar het hoofd stijgt Hij greep zijn hoed en ging woedend heen, met een spottend glimlachje nagestaard door John Britt. Op den terugweg naar Pugwash maakte zijn woede echter plaats voor droefheid. Het vooruitzicht was in ieder geval treurig zelfs al bleef Gloria hem trouw. De eerste twee jaren hoefde hij er niet op te rekenen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 4