haar terug te zien, en dim zou Jolin Britt zijn over reding wel aanwenden om haar te bewegen een „man van stand" te trouwen. Als Gloria tenminste niet allang éér bezweken was voor de overmacht, die zijn geld hem tegenover een doodarm nichtje ver schafte. Het was een treurige geschiedenis, hoe hij de zaak ook nam De eerstvolgende dagen zon Jerrv op allerlei mid delen, om achter Gloria's adres te komen. Ilij in formeerde bij den postbode en zond zijn knecht erop uit, om John Britt's huishoudster uit te hooren, die voor den nieuwbakken millionnair zou blijven zorgen, totdat deze zijn zaken met de T.E.P. gerégeld had. Die sluiksche wegen brachten hem echter niet tot zijn doel hij moest zelfs ervaren, dat hij er nog verder mee van huis raakte. Gloria was precies een week weg, toen hij tot zijn onuitsprekelijke vreugde een haastig geschreven ansicht van haar ontving. „Ik blijf aan je denken, vergeet mij niet en wees gerust," ontcijferde hij met moeite. Er viel hem een zware last van het hart en heel dien dag liep hij te zingen. Toen viel het hem pas in, den anderen kant van de ansicht ook eens te be kijken. Er stond een groot heerenhuis op afgebeeld en daaronder de naam van de kostschool Pensio naat „De Gouden Hoorn", San Francisco Onmiddellijk zette Jerry zich aan het schrijven van een brief. Driemaal verscheurde hij hem, omdat hij telkens weer in een treurigen toon verviel en hij Gloria niet wilde ontmoedigen. Maar door zich ge weld aan te doen, gelukte het hem eindelijk, er iets van terecht te brengen, dat haar niet al te zeer be droeven zou, en in het holst van den nacht reed hij naar Madeline, om den brief te posten. Twee dagen later moest hij tot zijn verontwaardi ging en droefheid bespeuren, dat John Britt zijn zaken niet ten halve deed. De brief kwam terug met de aanteekening „geweigerd" -- een .koopje, dat de directrice hem natuurlijk geleverd had op order van John Britt. Dien lieelen dag sloot hij zich op allerlei fantastische plannen beramend, om zich op den ver waanden millionnair te wreken en Gloria te schaken. Moe van het denken, gaf hij al die plannen eindelijk op en ging naar bed. Er was niets aan te doen, dacht hij dof hij kon alleen maar op Gloria's woord vertrouwen en moest aan zijn twijfel en aan de on zekerheid manmoedig het hoofd zien te bieden rPocn Jerry John Britt gewaarschuwd had op te passen, dat de olie hem niet naar het hoofd zou stijgen, had hij er geen flauw vermoeden van, dat die waarschuwing nog eens in den meest letterlijken zin van pas zou zijn. Een paar weken, nadat Gloria uit zijn leven ver dwenen was, vertrokken de laatste werklieden van Pugwasli en Rocking Chair. Eenige dagen later zouden er andere vaklieden voor terugkomen, om een pijpleiding op Rocking Chair te leggen en boor torens te plaatsen. Dat alles vernam Jerry van Jim Brooks, den knecht, die hem er ook nog bij vertelde, dat John Britt over twee dagen den farm voorgoed verlaten zou, om zich in een mooie villa bij San Fran cisco te gaan vestigen. Jerry hoorde het onbewogen aan. Hij was niet het minst jaloersch op John Britt en als hij hem zijn fortuin misgunde, was het alléén, omdat het hem van Gloria gescheiden had. Den daaropvolgenden nacht lag hij lang op den slaap te wachten. Öp het punt in te dommelen, schrok hij klaar wakker hij dacht twee zwakke knallen te hebben gehoord. Er stond nogal wat wind en hij geloofde, dat het geluid daardoor veroorzaakt was. Het sloeg juist twee uur, toen hij opnieuw zijn oogen sloot en bijna, onmiddellijk in slaap viel. Plotseling werd hij gewekt door een telefoon- gerinkel. Verbaasd stond hij op en toen hij een luci fer aangestreken had, zag hij, dat het thans half vier was. Buiten was het nog nacht en nieuwsgierig wie hem op zoo'n ongelegen tijd opriep, nam hij de telefoon van het toestel. „Hallo," zei hij rustig. In de telefoon klonk plotseling een wilde schreeuw. „Jerry Jerry, help me Jerrv herkende onmiddellijk de rauwe stem van John Britt, die overmand scheen te zijn door angst en opwinding. „Hallo, wat is er aan de hand t" vroeg hij koel. „De olie!...." hijgde John Britt. „Er zijn twee spuiters door den bodem heengebroken, één vlak bij mijn huis. Ik zit als op een eilandje in een olie zeedie blubber staat al twee voet hoog in mijn woning. Als je niet gauw komt. Kreunend brak hij den zin af. „Wel, dan heb je dus nou olie te véél ik was er wel bang voor, dat ze je nog eens naar je hoofd zou stijgen," zei Jerry ongevoelig. „Ik begrijp echter niet. waar je de brutaliteit vandaan haalt, om mij voor zoo'n akefietje uit m'n bed te bellen, 't Is vuil goedje, maar met een Turksch bad krijg je 't wel van je huid af. Spring er maar in en zwem naar den weg 't is hoogstens een kwartier zwemmen." „Dat is het 'm juist ik kén niet zwemmen," huilde John Britt. „0 Jerry, het komt met elke minuut hoogcr. Als ik naar Madeline telefoneer, duurt het minstens drie uur, voor er hulp komt op dagen. Je zal een ouden vriend toch zeker niet laten verdrinken „Zelfs geen kat," verzekerde Jerry ernstig. „Maar ik sla jou zoo hoog niet aan, John Britt. Je hebt je nogal een mooien vriend getoond. Klim maar op het dak, daar zal je keusch geen last van je olie hebben. Dat beetje angst verdien je. wel aan mij in elk geval voel ik er niets voor, om je daar vandaan te halen. In de eerste plaats zou ik niet weten hóé en ten tweede heb ik geen zin m'n kleeren te bederven." Hij wilde in ernst de'telefoon neerleggen - over tuigd, dat John Britt niet het minste gevaar liep en dat alleen zijn lafheid hem parten speelde. Maar een gil deed hem daar nog even van afzien. Jerry Je kan alles van me krijgen, wat je wilt," bezwoer John Britt. „Help me toch, ik houd het hier nóóit tot morgen uit. Achter den weg in de vaart ligt een vlet, je kunt me gemakkelijk weghalen. Veronderstel dat de boel in brand vliegt Jerry, in 's hemelsnaam, alles, wat je wilt. „Alles Gloria vroeg Jerry zakelijk. „En een bruidsschat van tweehonderdduizend," huilde John Britt erbarmelijk, ,,'t Is net, of ik een brandlucht ruik help me toch, alsjeblief, Jerry. Aan brand had Jerry nog niet gedacht en mi begon hij ook wel eenig gevaar te zien. „Ik kom," beloofde hij, „maar als je je woord niet houdt, smijt ik je er morgen weer in - zal je 't ont houden t" Hij smeet de telefoon neer en schoot wat kleeren aanToen rende hij het huis uit en drie kwartier later dobberde liij op de particuliere zee van Jolin Britt en haalde den angstig bibberenden millionnair in zijn vlet.. „Dank je wel, Jerrv, ik zal het nooit vergeten," huilde hij, met een bevreesden blik op een paar toren- hooge fonteinen, die in de nabijheid opspoten. En Jerrv lachte maar eens - lirj dacht aan Gloria en stuurde de vlet met krachtige arm bewegingen door de schuimende en wielende oliemassa naar den hoogcr gelegen weg terug. Drie dagen later teekende John Britt met een wrangen glimlach een cheque van een fabelachtig hoog bedrag, ten name van me vrouw Gloria Alban. En op het zelfde oogenblik stonden meneer en mevrouw Alban voor het loket van een reisbureau en lieten zich voorlichten bij het beramen van hun huwelijksreis. „Wat zou u denken van Texas vroeg de bediende. „Interessant land drijft als het ware in de olie." .■Zeg maar gauw neen," fluisterde mevrouw Alban haar echtgenoot in het oor. „Ik word zelfs van het woord al onpasselijk, sinds ik oom Jolin geroken heb." „Hij had net als ik een Turksch bad moeten nemen," bromde Jerrv. Toen besloot hij verwijtend...Ie bent erg ondankbaar, vind ik. Ik dacht, dat je dat goedje voortaan wel als odeur zou gebruiken we kregen elkaar en al wat we be zitten op de olie cadeau. Maar enfin, laten we dan maar tot die reis naar Europa besluiten...." MOOI NEDERLAND DE BINNENHAVEN VAN ENKHUIZEN

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 5