ineen pol Engelsch gras, die door't jarenlange gebruik tot humus vergaan is. De oogen van den Jan van Gent kun nen door een spierwerking naar voren gericht worden, wat vooral bij hel vis- schen van belang is. Na enkele dagen komt dan het donskleed, dat ten slotte overgaat in het bruine veerenkleed. Na drie jaar verandert dit pas in het helder witte en de vogels zijn dan geslachtsrijp. Zelden zijn bruine, dus nog jonge Jan van Genten in de kolonie waargenomen. Meestal worden ze dadelijk verjaagd en pas op de broedplaats geduld, wanneer ze oud en wijs genoeg geworden zijn om zelf een huishouden op te kunnen zetten. Is voedsel dienen hoofdzakelijk haring en makreel. Een visschende Jan van Gent vliegt ongeveer 15 meter boven zee, duikt dan plotseling en vervolgt zijn prooi onder water. Door een spierwerking kan de Jan van Gent zijn oogen naar voren richten, wat vooral bij liet visschen van groot belang is. Bij het voeren steekt 't jong 't snaveltje tot ver in de keel van den ouden vogel, die dan de visch overgeeft. Wan- Onder: Ilroedtijd op het eiland Grassholm. Men kan de eieren en jongen in de nesten zien. neer het warm weer is, zien we de jonge Jan van Gent- jes en ook wel de oude een trillende beweging met hun keelzak maken. Dit is dan een vorm van trans- pireeren, want bij de vogels gebeurt dit niet door de huid. De keelzak en de longen zijn gedeeltelijk met vocht gevuld, dat door de trillende beweging met den geopenden snavel snel verdampt en zoo de noo- dige afkoeling aan het vogellichaam geeft. De Jan van Genten zijn uitstekende vliegers en in het winterhalfjaar zwer ven er wel heelemaal naar onze kusten. Een enkele maal worden ze dan als teerolieslachtoffers dood of stervende op het strand aangetroffen. Over de geheele wereld zijn negen verscliillende soorten bekend. Drie ervan leven in de gematigde luchtstreken, de overige in de tropen. Laten wij hopen, dat deze prachtige vogels door een tijdige bescherming de sieraden van onze wereld zeeën mogen blijven. D. VAN SIJN. Hechts: Jan van Genten kolonie op Grassholmeen klein rols-eilaiul bij Zuid- W est- Wales. »-V

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 7