STORM OP 'T HARINGVLIET W. ft! 11 24 ik ben geboren in de poppenkast, meneer. Ik ben de dood van Pierlala en kom om jou te halen Dat was het eind van het spul. De dood greep Jan Klaassen en trok hem naar de diepte, waar hij zelf aan 'n spijker werd gehangen tusschen Cathrijntje en den mallen duvel. Dan speelde het orgeltje 'n vroolijken treurmarsch en ging moeder Boom met het koperen bakje rond, één kleintje op den arm en één aan den boezelaar. En Kees Boom, haar man, begon binnen in de poppenkast zijn boterhammen te eten, 'n eerbied- waardigen stapel dikke, bruine sneden met veel boter en spek, dat er aan alle kanten uitpuilde. Kees Boom moest je kennen en meer dan eens ontmoet hebben om hem te begrijpen. Groot was ie en breed geschouderd. Dikke snorren krulden onder zijn neus. Het hoofd met de leeren pet droeg ie achter over als een generaal. Veel zei-die niet, omdat ie in de poppenkast heel den dag moest praten, maar Als ie sprak leek hij 'n ouderwetsche tooneelspeler, zoo een van de oude garde. Hij was niet geschoold, maar had zich zelf gevormd en bezat de rare gewoonte om altijd de laatste woorden van een zin in te slikken. 's Zomers speelde Kees in de open lucht en den winter besteedde hij aan de nieuwe garderobe van zijn poppen en den buitenkant van 't theater. Zijn vrouw hielp hem daarbij met een eigenaardigen smaak van Schotsche ruitjes en goudgalon. Kees Boom schreef z'n eigen libretto met geweldige hane- pooten en improviseerde de rest als een schooljongen. Weelderig was 't baantje niet, maar hij was tevreden, hij hield van zijn beroep en speelde met plezier. Net als 'n acteur kon hij 't succes niet missen, want meermalen aks het stil bleef na een pakkende scène en hij een open doekje verwachtte, liet hij Jan Klaassen zelf aan 't publiek vragen „Waarom klappen jullie niet?.... Klap dan, voor den donder Op zekeren dag jubileerde Kees Boom. Zijn theater was met papieren slingers versierd en eigenhandig had ie 'n nieuw achterdoek geschilderd, een verge zicht in Venetië, met gondels en de brug-der-zuchten in de verte. Niemand wist waarom hij jubileerde. Kees zelf óók niet, maar 't trok mensehen en dat was de hoofdzaak. De „pers" kwam op visite en toen hem werd gevraagd naar 't jubileum zei Kees met 'n knipoogje dat ie vijftig werd. Daar zaten we dan met ons tweeën in de poppen - kast het gouden feest van zijn geboorte te vieren bij koffie en krentenmik, die gul werd aangeboden. „Vijftig jaar, Koes, da's 'n heele tijd „Ja. zegt-u-dót, 'n reuzetijd. maar als je tevreden en gelukkig bent...." „Zeker. dat is nummer één, Kees. maar vertel me eens, wat ben je eigenlijk voor 'n landsman „Ikke?.... Nederlander, meneer, in merg en been zegge me vaoder „Waar ben je geboren ,,'n Ja, dat. is een heele ge schiedenis. Ik ben geboren in de poppenkast, meneer Dat zou ik eigenlijk in geuren en kleuren motten vertellen.... as ge tijd hebt ,,'t Zou heel interessant zijn.... al wordt 't avond, vertel maar op." „Nou dan...." En Kees riep de vrouw en d'n oudsten zoon die 't orgeltje draaide en weldra zaten we met vieren bijeen, rondom de kist waarop de koffie dampte en de krentenmik ons toelonkte. In het rond hingen de poppen aan hun spijkers, Jan Klaassen, Cathrijn, de duvel en de dood, de veldwachter, Mo- zes met z'n enormen neus en de advocaat in zijn zwarten toog. Kees Boom stak zijn pijp aan en blies blauwe wolken omhoog, langs de brug-der-zucliten. „Daor gaot ie dan.... 't Was in '85 en we stonden, dat wil ai moeder, bij het veer van Hellevoetsluis naer Stellendam, vóór 't Haringvliet. Jao, me vaoder kwam overal met de kast, net as ik noü, maar 't liefst altij op kleine plaatse; da's gek, hij vond 't gezelliger, zei die. Afijn we stonden, me vaoder en me moeder dan, bij 't veer. 't Water van 't Haringvliet was zoo dik as olie en 't was óveral zóó stil, zóó verschrikkelijk stil, dat 'r geen blaadje aan de boomen bewoog. Ge kondt 'n speld heure vallen. De lucht was as lood zoo dik en zwaar van de hitte. 't Gong tegen zessen 's middags en 'ne visscher, die in vaoders buurt stond, zei zoo langs z'n neus weg: ,,Daor broeit wadaor komt 'onweer van. Boom." Nou mot ik er bij vertellen, dat er familievermeer dering op komst was en dat 'r om zóó te zeggen op mijn gewacht werd. Goed dan, 't pontje kwam in de verte uit Stellendam en vaoder en moeder spraken samen af wa ze doen zouë. Wachte bij 't veer tot de bui over was óf 't mar wage en met 't pontje mee- sjouwe naor Stellendam. Afijn dan. Ze deden 't leste en 'n halfuur later gong de kast op 't pontje met heel d'r hebben en houwe. Ik beur 't m'n vaoder nog zeggen, dat 't nog nooit zóó warm was gewist, 't moet verschrikkelijk ge wist zijn. Ineens begonnen dikke druppels te vallen, klets, klats op 't pontje en sebiet gong 't stroomen da moeder in de poppenkast kroop, 't Water droop van 't pontje af en 't Haringvliet dee zóó leelijk of 't de zee was met schuim op de golven.... 't, heet ne korte golfslag net as alle binnenwater en 't kan er geweldig spoken. Het pontje danste op en neer. Vaoder vertelde altijd, dat ie bang werd, omdat alles wat ie had en krijgen kon daor zpo midden in den storih lag. 't. Donderde en bliksemde da henren en zien ver ging. Met twee man, de hulp van den veerman en vaoder, moste ze de poppenkast vast- houwe omdat de storm er tegen woei as tegen een zeil. Ze leek wel opgeblaze. En da duurde, da duur de.... 't Pontje kon nie veur of achteruit, 't bleef waar 't lag, 't kwam geen meter verder. Dik zes uur waren ze op 't water gegaon en om acht uur zaten ze 'r nog midden op en 't bleef mar stormen ze konde mekaar nie verstaan van 't lawijt. ,,'t Ziet 'r beroerd uit," zei de veerman en vaoder voelde de moed in z'n schoene zinke. As ge da nie gewoon zijt met een poppenkast werken óf in de storm zitten da's 'n groot verschil. En dan, alles stond op het spul, veur vaoder zéker. Om half negen begon de wind te draaien en joeg 't pontje met 'n vaartje op Stellendam aan, eerst 't Zuiderdiep in, waor 't nog nadobberen bleef en eindelijk, toevallig zei m'n vader altijd, eindelijk de haven binnen. 't Was al donker en 't woei nog nijdig overal. Op 't veer brandde de lantaren al en daor stonden heel wa menselie te kijken en te wachten, misschien om terug te varen op Hellevoetsluis, mar misschien ook wel omda ze ongelukken gevreesd hadden. Toen begon 't stiller te worre, eindelijk, en tegen half tien ree vader de poppenkast van 't pontje 't veer op. Hij had veul bekijks. De regen en de storm waren veurbij. Vlak veur de Gouden Leeuw hield vaoder stil en docht, omdat ie 'r zijn veergeld uit wou hale ik kon hier misschien wel 's een veurstelling geven 't is meegenomen. En zooas ie altij deed gong ie veur de kast staan roepen „Dames en lieeren, kinderen en buitenlui, komt zien naar Jan Klaassen en Cathrijn...." 't Licht van de lantaren scheen op de kast, net op 't tooneel, zee vader en liij kroop naar binnen. En nóu, meneer, nou moete mijn 's aankijken.. Mijn met m'ne knevel en zoo groot as ik ben As ik gao staan komt m'ne kop deur 't tooneelgat. ik mot op m'n knieën speulen in de kast Wablief Nóu moete 's goed naor mijn kijke. Toen vaoder binnenkwam, zag ie mijn liggen in de poppenkist bij Jan Klaassen en Cathrijn en m'n moeder zat met 'n zalig gezicht er naar te kijken. H ij wist van plezier nie waar ie 't zoeken most hij kuste m'n moeder en schreeuwde en lachte tegelijk. „Wa za'k doen?" zei die. „Wacht efkes...." En vader, zoo groot as ie was, ging in de poppen kast staan en tilde mijn, Kees Boom, omhoog da ze me allemaal goed konde zien 'n Succes meneer, da mot geweldig gewist zijn. „Dames en lieere, kinderen en buitenluiriep vaoder, „hier is mijnen eerste, onze Keeshij is zoo gaaf as 'ne wijnappelHij is in den storm geboren op 't Haringvliet bij donder en weerlicht. „Hoera riep het publiek en daar kwam geen eind aan. Vaoder lee me weer in de poppenkist en gong met z'n hoed rond en 't rammelde van de cente. Nog nooit had ie er zooveel dubbeltjes en kwartjes bij gezien. De veldwachter stelde veur d'n orgel te draaien en de menschen zwaaiden met hoeden en petten of dat er 'ne prins geboren was. Honderden Stellendammers kwamen in den avond geloopen en vaoder kon de centen nie bergen, zooveel rolden er in z'nen hoed. Tot drie-maal-toe mos ie „Kees" laten zien en iederen keer was 't een gejuich da 't bij een vuurwerk nie erger kon gewist zijn. Met de mooiste veurstelling had ie zóó'n succes niet kunnen hebben. 't Was 'n herrie of er brand was. De burgemeester kwam aanzetten, de wethouders en de leden van den gemeenteraadde poppenkast werd naai den hof van de Gouden I ,eeuw gereden, moeder werd in de blommen gezet en „onze Kees", da ben ik, meneer, kijk me maar 's goed aan, „ónze Kees", kreeg zóóveel spullen van alle kan ten, da moeder ze in de kast nie eens bergen kon. Dien nacht hebben we met ons drieën, vader, moeder en ik, in de mooiste kamer van de Gouden Leeuw geslapen en den volgenden dag heet vader op de markt 'n feest- voorstelling gegeven „De bruiloft van Jan Klaassen en Cathrijn, die door den duvel gestoord werd" en aan het slot als extra nummer „Kees Boom of de storm op 't Haringvliet"." II. M. Hij is in den storm geboren op Haringvliet bij donder en weerlicht

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 24