en zijn volk L. H. Braun: ret stadspark „Kalemegdan" te Belgrado. ZUID-SLAVIË 1\Tanneer ge mij vraagtwat teel de aantrekkelijkheid van dit mooie land uitmaakt, dan is het antwoord: de vele tegenstellingen met hetgeen wij als menschen uit het Westen gewoon zijn en de bijzonder fraaie, beurtelings indrukwekkende of schilder achtige natuur. Men behoeft u slechts een serie kiekjes 'voor te leggen; ge maakt dan terstond dezelfde opmerking. Markante volkstypen. lijke kenteekenen droeg, maar dit is niet het geval. Al mogen sommige gedeelten blijven herinneren aan Oostersche invloeden, in haar geheel is de stad over wegend modern en van de vroegere moskeeën is er slechts één overgebleven. Waar zich eens een Tuik- sche citadel grimmig verhief, geeft thans een vrien delijk aangelegd park den wandelaar verpoozing. Dit heeft den Turkschen naam „Kalemegdan" behouden, hetgeen versterkte plaats beteekent. Vermoedelijk is hiertoe besloten, omdat uit histo rische overwegingen de overblijfselen van vroegere vestingwerken niet gesloopt zijn. Elders zien wij, op korten afstand van de universiteit, twee machtige gebouwen in gloed- nieuwen stijl. Hier wordt de dagelijksche beurs gehouden en zetelt o.a. de Kamer van Koophandel. Het deed goed, op een domineerende plaats van een der gevels een welbekenden naam uit Eindhoven te lezen, een bewijs dat onze radio-industrie zich terdege op internationaal terrein beweegt. In de kleinere stad Ljubljana staat een stevige wolkenkrabber, als kenteeken van moderne strevin gen, die ook in het belangrijke Zagreb met zijn een overoude stad, reeds vóór het begin van onze jaartelling door de Kelten als Singidunum gesticht. Boeiend en veelbewogen is haar geschiedenis. In de vroege eeuwen door de Romeinen aan de Kelten ontnomen, later in het bezit van Hunnen en Byzantijnen vervolgens tot aan het einde van de middeleeuwen achtereen volgens getuige van bloe dige strijdtooneelen tus- schen Bulgaren, Grieken, Hongaren en Serviërs. Meer dan een eeuw lang was Belgrado, met een korte onderbreking, in het bezit van de Turken, die zich eerst in 1867 geheel daaruit hebben teruggetrokken. Men zou zich dus niet kun nen verwonderen, wan neer het stadsbeeld althans van de Turksche overheer- sching nog de zeer duide- Wat men in Zuid-Serrië ontmoet. Zeker, 'n uitzondering geldt voor groote steden zooals Belgrado, Zagreb en Ljubljana, waar veel bekends wordt aangetroffen. Een korte uitweiding over de Zuid-Slavische hoofd plaats zal dit nader verklaren. Belgrado dan is

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 28