J)e ti pin (true It der laagste bedienden uit den kraton naar de audiëntiezaal Süinggilvan den en/tan. Een hoofdman van den T'atangpoeloeh-troep steekt z'n strootje aan. de Pradjoerit Njoetra, de armen en liet gelaat met gele borèli ingesmeerd. Ze moeten de legerscharen van Praboe Rahwana uit bet Ramajana voorstellen. Hoe het ook zij, erg demonisch zien ze er hier niet uitOp een ander deel van dit plein kunnen we ons verplaatst wanen in de dagen van prins Maurits. De krijgslieden, die we hier zien, dragen den naam van Djagakarja vooral hun hoofddeksels zijn merkwaardig een halve bol met breede klep en vleugels aan de kanten. In het midden staat hun vaandeleen rood veld met groene schijf. Iets verder zoeken enkele soldaten van de Pradjoerit Patang- poeloeh een schaduwrijk plekje bij den grooten kratonmuur. Hun lange lansen verleenen een typische bekoring aan het geheel. Hun hoofddeksels lijken veel op die der zooeven genoemde groep de beide vleugels echter vereenigen zich hier aan den achter kant. Xog ('enige oogenblikken en deze troepen mar- cheeren naar de Sitinggil, waar sommige afdeelingen halt houden, terwijl andere doorgaan naar de aloen- aloen. Daarna volgen eindelooze troepen van adspi- rant-ambtenaren of ambtenaren uit den kraton en de poenokawans of bedienden. Nadat nog vele anderen zijn gepasseerd verschijnen de manggoens, de vrouwelijke draagsters van de Rijkssieraden, onmiddellijk gevolgd door den gouverneur en den sultan. Een groot deel der troepen en dienaren neemt plaats op de Sitinggil (de audiëntiezaal), die geheel gevuld wordt. Op een troonzetel gaan de sultan en de gouverneur zitten. Aan de rechter zijde in lange rijen de Javaansche Grooten, aan hun linkerzijde de Hollandsche autoriteiten en gasten. Zooeven schreven we reeds, dat een deel der troe pen doormarcheert naar de aloen-aloen. Zoo b.v. de Pradjoerit Dahèng, die geheel in het wit gekleed zijn met 100de afzettingen. Voorop gaat een van de loerah's, terwijl naast de troep den eigenlijke com mandant marcheert, een schoonzoon van den sultan. Eigenlijk kan men het geen marcheeren noemen, „schrijden" is het meer, daar men slechts langzaam voetje voor voetje opschiet op de maat van de muziek. Later, als men terug gaat, gaat het veel vlugger. Wanneer alle troepen hun plaatsen hebben inge nomen, trekken langzaam onder de salvo's der geweren de rijstbergen voorbij, die straks afgeleverd worden aan de moskee. Enke,le soldaten van den troep Pataugpoeloeh zoeken een plaatsje in de schaduw der kratonmuren. Hoewel deze plechtigheden telkens weer opnieuw plaats vinden, ieder jaar drie maal, valt liet gemak kelijk te begrijpen, dat dit schouwspel telkens weer talrijke toeschouwers trekt. Nooit krijgt men er genoeg van naar de kleurrijke uniformen te kijken. Tiet. bovenstaande geeft geenszins een volledig beeld van hetgeen een Garebeg-plechtigheid eigenlijk is. Maar als ik hier door de foto's enkele indrukken heb kunnen geven, zooals de toerist deze opdoet, dan is het doel van den schrijver-fotograaf bereikt. De Hollandsche ambtenaren en particulieren, die hel gevalt) run den gouverneur vormen. De eenige gelegenheid, waarbij rok in volle zonlicht wordt gedingen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3