Kroon firms koning kroonprins Michael run Roemenië. J)e geschiedenis der Roemeensche dynastie zal het ongewone feit- te vermelden hebben, dat een kroonprins, op vierjarigen leef tij i koning geworden ten gevolge van het opgeven van den troon door zijn vader (koning Carol II abdiceerde in 1926), na vier jaren weer troonopvolger wordt ten gevolge van zijns vaders terugkeer en diens troonsbestijging in 1930. Lodewijk XIII van Frankrijk (1601 -1643). Door den gewelddadigen dood van zijn vader Hendrik IV in 1610 kwam de toen negen jaar oude kroonprins aan het bewind. Een beeltenis van den jeugdigen heerscher op een oud schilderij. Alfons XIII van Spanje was reeds koning toen hij in 1886 het levens licht aanschouwde. Zijn vader, Alfons XII, was bij de geboorte van zijn zoon o verleden. Tot aan zijn meerderjarigheid voerde zijn moeder Maria Christina het regentschap. Victoria, koningin van Oroot-Brit- tannië (1819 1901). Haar oom Wil liam IV stierf kinderloos. In 1830 elf jaar oud werd Victoria voor den Engelschen troon bestemd, dien zij in Juni 1837 besteeg. Haar regeering was de la ngste van alle Engelsche vorsten. Koning Boris III van Bulgarije, geboren 30 Januari 1894, volgde zijn vader, czaar Nikolaas II, na den wereldoorlog op, toen deze ten behoeve van zijn zoon afstand deed van den troon. De jonge vo-rst was toen vierentwintig jaar. Rechts: Lodewijk XIV (1638 -1715). de zoon van Lodewijk XIII, was vijf jaar oud toen hij zijn vader op den troon van Frankrijk opvolgde, onder regentschap zijner moeder Anna van Oostenrijk en onder leiding van kardi naal Mazarin. Vooral echter, wanneer zoo'n troonsbestijging het gevolg is van een of anderen bloedigen aanslag, mengt zich aan de ontzetting en de woede, welke zich van de verontwaardigde menigte meester inaken, dat innig gevoel van medelijden en ontroering, ook in minder droevige omstandigheden door het v.olk jegens vorstenkinderen betoond. Want met verras sende zuiverheid voelt het de tragische spanning, welke er bestaat tusschen de zware taak, den last van het koninklijk purper en de zwakke schouders van de jeugdige dragers. AS/'at anderen kinderen vergund is, het langzame rijpen tot het verkrijgen der hoedanigheden, welke't leven eisclit, valt kinder koningen slechts zel den ten deel. Wel nemen voorloopig regenten 't aller- verantwoordelijkste en zwaarste der heerschappij den onmondigeu uit de hand, maar de verplichtingen der waardigheid wegen op zichzelf reeds zwaar genoeg. En het zijn slechts de gelukkigen onder hen, de sterke, karakters, die deze lotsbeschikking voor zichzelf, hun land en hun volk tot een goed einde weten te leiden. Er is wel bijna geen land ter wereld, dat niet minstens éénmaal in den loop zijner geschiedenis in zijn dynastie een minderjarigen heerscher of heer- scheres lieeft gekend. Ter illustreering van dit, beken de feit, reproduceeren wij op deze bladzijden de por tretten van een aantal vorstenkinderen, die op jeugdigen leeftijd den troon bestegen. Scli. Links Koning Lodewijk IX van Frankrijk de heilige -- 1214—1270 volgde zijn vader als kind op onder voogdij zijner moeder, Blanche van Cas- tilië, om in 1236 zelf de teugels van het bewind in handen te nemen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 5