DE KOGEL VAN AMOR door George S. De menschel! vertelden aan mekaar, dat ik con tant betaald had voor de plaats, dus er was wel kans, dat ik nog wat dollars over had voor vee en gereedschap en zoo. En u weet, hoe Gillet is. Als die 'n nieuwen dollar in de buurt ruikt, heeft hij er graag 't eerste hapje van. Hij klopte en ik riep binnen. De deur ging open en daar stond ie. Haar toen kende-n-ik 'm natuurlijk heelemaal nog niet. Maar ik keek eens goed naar zijn lichtblauwe oogen, en die zag ik naar goud glimmen. Vindt u t ook niet net 'n paar oogen van 'n Rambouillet- rain, als die je bekijkt, voor ie z'n poot neerplant en z'n kop buigt, om je te grazen te nemen Bent u wel eens door 'nram gestooten, dokter. Bent u wel eens gevild door meneer Gillet. Nou, dan snapt u me wel. Dat noemen wij in Siam „sjacheroogen". Ik heb 'n neef, die woont tegenwoordig in Philadelphia, die doet in groenten, en die heeft er 'n millioen mee verdiend. Ja, misschien heb ik ook wel 'n beetje dat soort oogen. Hij begon me uit te hooren, naar m'n familie en zoo. en ik maakte d'r maar wat van, en Gillet zei. strenge opvoeding, en hij had 't. land als een stier, omdat ik altijd van alles 'met mijn broer kwanselde, en m'n broer had ook 't land, omdat hij d'r later altijd spijt van had. Schiet maar op, zei m'n vader; als je sjacheren wilt, moet je in stad zijn. Nou, ik vond toch al, dat we met te velen van één soort waren bij ons in de buurt, dus ik dacht er eens over na, en ik zette 'n advertentie in de stadskrant, dat m'n boerderij te koop was, voor 'n schijntje, wegens familie-redenen, 'n Paradijs voor jagers, zette ik er bij. Ik maaide m'n koren niet en ik hield de jagers er af, dus toen de menschen kwamen kijken, zaten alle fazanten van 't lieele Westen er te vreten. Zoo ziet u, met hersens en 'n beetje adverteeren kom je een heel end Ja, ik heb m'n grond aan '11 schietvereeniging uit de stad verkocht, voor driemaal zooveel, als ik er voor betaald had. En zoo ben ik hier in de buurt terecht gekomen, en naast meneer Gillet gaan wonen. Hij kwam de achterdeur al in, toen ik nog geen twintig minuten m'n eerste vuurtje, aanhad in de keuken van Sedgwick. Hij had amper rook uit m'n schoorsteen zien komen, of hij kwam er aan rennen, over 't land heen. Daarom hom ik juist hier, om m'n urm te laten verbinden. Ik dacht, misschien konden vrij samen eens praten en 'I. gevalletje stil houden. Ja dokter, nu u 't zegt, dat zeere plekkie op m'n linkerarm is 'n erg eigenaardig wondje.... Als ik naar 'n groot ziekenhuis in stad was gegaan, waar ze gewend zijn aan moordpar- tijtjes en zoo, zouen ze 't waarschijnlijk 'n kogel- wond noemen. Kijk maar naar die twee gaatjes in z'n hemds mouw, zouen ze zeggen, is 't niet zoo Zoo zou ik zelf óók redeneeren. Nee meneer, ik zal niks wijs probeeren te ma ken. Ja meneer, ik heb wèl wat gevoeld en ik heb '11 knal gehoord. Enfin, ik zal 't u vertellen. Dan werkt, u 't onder wijl een beetje bij, niet,. 't Is zooWat 'n half uurtje geleden gebeurd, op den rijksweg, 'n klein eindje voorbij Pony-dal. Weet u meneer Gillet te wonen, Asa Gillet Nou, daar is 't gebeurd. Ik heb niet gezégd, dat 't toevallig daar gebeurd is. 't Kon nergens zoo makkelijk gebeuren als daar, want meneer Gillet is degene, die op me geschoten heeft Ik zou er niet over dénken, om een vooraanstaand burger iets aan te wrijven. Dingen die ik niet be wijzen kan bedoel ik. Da's trou wens strafbaar, 't Is laster. O jawel, ik weet heel goed, dat de familie Gillet patiënten van u zijn. Daarom kom ik juist hier, om m'n arm te laten verbinden. Ik dacht, misschien konden wij samen eens praten, en 't gevalletje stil houden, om meneer Gillet niet in ongelegenheid te brengen Om u eerlijk de waarheid te zeggen, wist hij niet goed wat ie deed vanavond, dokter. O jawel, broodnuchterMaar hij was nijdig op me. Ik had iets gezegd, dat 'm niet. beviel Nee, niet uitgescholden. Ik had 't niet eens tegen hemIk had 't tegen Lorna. Da's zijn jongste dochter, zooals u weet, die nog bij vader en moeder thuis is. Meneer Gillet hoorde me, toen ik 'n plan netje met 'r maakte, en daar was zij 't mee eens. Hij was zeker bang, dat ie voor schandaal zou staan en dat ze 'm uit zouen lachen Nee, er is niks, dat ik u niet durf te vertellen. U bent dokter. U zult wel wat anders te hooren krijgen Ik beet, Bryan Bruce. Achtentwintig jaar. Nee meneer, niet getrouwd. Nóg niet. Dat is 't 'm juist. Ik ben landbouwer. Buren met meneer Gillet. Ik ben degene, die de plaats van Sedgwick aan den Molenweg gekocht heeft hebt u misschien van gehoord. Ik kom uit Siam Nee, niet 't land Siam het dorp. Heelemaal in het Westen. Daar ligt een heel stél Siams je hebt er een Zuid- en een Noord en een Oost-Siam ook. Om u de waarheid te zeggen, kou ik er niet langer blijven. Om mijn vader. Die gaf ons een reusachtig

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 6