GAAISCHIETEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN 16 Koningschieting te IJzendijke. De koningsvogel wordt op de prang geplaatst door den voorzitter van de scliuttersvereeniging StSebastiaan" Om de volgende beurten wordt geloot. De „schietingen" vormen in Zeeuwsch-Vlaanderen onge twijfeld de meest populaire Zondagssport. Met boog en pijlenkokers gewapend trekken de schutters op, om op de staande of liggende wip hun geluk te beproeven. De vogels, bestaande uit doorboorde houten doppen, van kleurige pluimpjes voorzien, worden op de ijzeren punten der „prang" bevestigd. De echte schutters schieten het liefst „omhoog". Statig wordt de prang omhoog geheschen. Bovenaan prijkt ..den hogen", daaronder de zijvogels, terwijl zich op de tweede en derde dwarsstang de „kleintjes" bevinden, geflankeerd door „kallen". De handbogen worden gespannen. In de hemdsmouwen, den „schietlap" om den pols, staan de „ridders van de pees" klaar, om de kleurige vogels af te „blauwen". „Eerste man." De schutter treedt naar voren, kijkt even naar boven, legt den pijl op den boog, kromt den rug opzij, terwijl de pees uitge trokken wordt, even mikken en in vliegende vaart suist de pijl door de prang, meters hoog.... en ploft een eindje verder neer.... Zoo volgt de een na den ander. Van tijd tot tijd raakt een pijl een houten dopje. wip en de geraakte vogel dwarrelt, wiekend op de kleurige veertjes, omlaag. Tussehen de schietbeurten in gaan de schutters in groepjes r een kaartje leggen en hun dorstige kelen laven. Ieder schot is een pintje waard. De bogen zijn niet uniform. De trekkracht wordt uitgedrukt in ponden of kilo's. Iloe „zwaarder" de boog, hoe krachtiger de pijl suist door de lucht, hoe meer kans er bestaat, dat een geraakte vogel ook werkelijk naar beneden komt. Schoon is zoo'n schieting in de felle straling der zomerzon. Hoog de fel-kleurende vogels. Beneden de spannende ruggen, machtige, opbollende armspieren der schutters, terwijl het zweet parelt op de verhitte gezichten. En dan de zwevende pijlen en dwarrelende vogels. Onwillekeurig tooveren ze ons de oude Breugliel-schilderijen i De schutterslconing van 't vorig jaar opent de schieting.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 16