HET KOU OP AARDE DSTE PLEKJE De koudste plaats ter wereld (met pijl ree duid) bevindt zich in een glazen buisje door een wijdere buis is omsloten, terioijl Het koudste plekje op aarde vindt men in het cryogeen la boratorium te Leiden. Van dit unieke plekje, dat wereldbe roemd is, kunnen wij hier een serie foto's geven met verkla- renden tekst, naar gegevens van dr. Wiersma te Leiden. Wat is een lage temperatuur1 Ergens in Siberië is 'n plaatsje, Werchojansk, waar het soms 50° Celsius onder nul is, maar de wetenschap beschouwt dat niet als 'n lage temperatuur. In liet cryogeen laboratorium, 't koudelaboratorium te Leiden, waar zich 't koudste plekje ter wereld bevindt, spreekt men dan ook pas van „laag" bij de temperatuur, waarop de lucht uit onze atmospheer vloeibaar wordt (ongeveer 185° C. onder nul). Deze vloeibare lucht ziet er even doorzichtig uit als water. Schenkt men haar op een tafel uit, dan verdampt ze weder onmiddellijk onder het ontwik kelen van een dichten nevel, en wordt opnieuw lucht. Het principe van dit vloeibaar maken van een gas, in dit geval de lucht, is precies het omgekeerde van wat men waarneemt als het water kookt ver hitten we water, dan gaat het, zoo gauw het kookt, lits aauji dat weder het geheel is omringd door vloeibaar helium. De temperatuur bedraagt 273.07° O. onder nul, dit is nog slechts 0.050 boven het absolute nulpunt, dat 273.12° is. over in damp („stoom") het water is gas gewor den. Koelen we dat gas weer af, dan wordt het weer water. Willen we dus een gas vloeibaar maken, dan moe ten we het afkoelen. Kon men nu de lucht langs een koud voorwerp laten strijken, b.v. bij een raam, waartegen de waterdamp van onzen dampenden waterketel afkoelt en in droppels naar beneden komt, dan kwam men in de goede richting, maar de moei lijkheid is dat lucht pas vloeibaar wordt bij 185° C. onder nulde lucht zou dus moeten strijken langs een zoo koud voorwerp, en dat is onmogelijk, daar de koudste plekjes op de wereld, zooals boven gezegd, niet lager komen dan 50° C. onder nul. Men is dus gaan zoeken naar middelen om de lucht tot een zoo lage temperatuur af te koelen, dat zij vloeibaar wordt, en daarvoor heeft men een andere eigenschap van het gas in toepassing gebracht. Dat is de volgende Wanneer een gas arbeid verricht, zonder dat het tegelijk van iets anders warmte kan opnemen, dan koelt het af. Om dus gas vloeibaar te maken gaat men het arbeid laten verrichten. Dat is mogelijk door het bijvoorbeeld op een zuiger te laten drukken dan verricht het arbeid tegen iets anders, z.g. uitwendigen arbeid. Een tweede methode is, het gas zich laten uitzetten. De deeltjes van het gas trekken elkaar n.l. aan, zoodat het uitzetten niet gebeurt zonder tegenstand, zonder dat er arbeid wordt verricht. Het uitzetten gaat dus gepaard met afkoeling, en bij voldoend lage begin-temperatuur wordt de afkoeling zoo ver voortgezet, dat het gas, de lucht, vloeibaar wordt. Een combinatie dezer twee methoden wordt nu gebezigd om de lucht vloeibaar te maken. Hiertoe worden groote compressoren gebruikt. In het Leidsche laboratorium wordt op deze wijze 33 1. vloeibare lucht per uur vervaardigd. Deze kan dan afgetapt worden uit de machines, zooals een der hierbij gereproduceerde foto's zien laat. Professor Keesom, die een temperatuur van 272.41° C. onder nul, dus ongeveer 1° boven het absolute nulpunt, bereikte, en daarmede een sensatie in de wetenschap pelijke wereld verwekte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 2