TWEEDUIZEND GULDEN HET GELUK MAG DAN DOM ZIJN.... wanneer het om een hoekje komt gluren, is het toch steeds van harte welkom! Zonsondergang aan zee 30 Als de zon achter de kim verdwenen steekt een frisch windje op; het koele briesje doet U huiveren. Hoe licht vat men ook in den zomer kou, doch laat Uw vacantiegenoegens er niet door bederven. Neem tijdig Aspiria Het kleine witte tabletje, dat als teeken van echtheid het Bayerkruis draagt, heeft zich door zijn succesvollen strijd tegen verkoudheids- ziekten ook Uw vertrouwen waardig gemaakt HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Misschien dient het zich op 3 AUGUSTUS A.S. wel bij U aan, want in ons nummer van dien datum worden de namen van de 520 PANORAMA-ABONNÉ'S vermeld, onder welke wij een totaalbedrag van zullen verdeelen. UW KANS IS IMMERS EVEN GROOT ALS DIE DER ANDERE ABONNÉ'S! kanselier, die binnen is gekomen en diep buigend bij de deur is blijven staan. Hij is ook een dergenen, wier schuld het is, dat zij, de koningin-moeder, het regentschap niet meer voert. Misschien zelfs is hij de hoofdschuldige. I>e koningin-weduwe Christina, die na den dood van haar gemaal, Karei IX, namens den nog onmondigen troonopvolger i lustaaf Adolf' de leiding van 's lands zaken op zich heeft genomen, verklaarde zich beslist tegen dien Rijksdag, die de staatsmacht aan haar zoon wou over dragen. Axel Oxenstierna - sprak haar echter met vriendelijke, krachtige woorden toe. Die Rijksdag moest nood zakelijk bijeenkomen. De strijdlustige boeren van Dalarne, de steun en be scherming der familie Wasa, waren onrustig en de standen morden. Axel Oxenstierna was een groot staatsman, hij verstond zijn taak. Het welzijn van Zweden boven alles. De koningin weduwe heeft toegegeven, maar ver geten heeft zij niet. Gustaaf Adolf is koning van Zweden. De kanselier Axel Oxenstierna leidt met scliranderen en breeden blik de lands- politiek. Maar de koningin-moeder i ,'hristina bewoont nog steeds het slot te Stockholm, omgeven door een kring van toegewijde getrouwen. In haar ver trekken komen de kronkelige draden der politiek samen, daar worden zij ge knoopt of ontward. Zelfs Oxenstierna moet met deze bijregeering rekening houden en. samenwerken. „Komt u maar, kanselierDe ko ningin-moeder kijkt den staatsman strak aan. Er klinkt een zachte triomf in haar stem. „Weet u, dat De la Gardie gaat trouwen „Neen, Uwe Majesteit." „Mijn werk, kanselier." Duidelijker wordt de triomf in de stem der koningin. „Jacob de la Gardie is de hand van Ebba Brahe koinen vragen „Ja, dat. weet ik." „Dus toch Het is uit met de zege praal. Er komt iets ontevredens in het strenge gezicht der koningin. „Natuur lijk! Er ontgaat u niets hier aan 't hof. Waarom zei u dan eerst nee, kanselier V' De oude kanselier kucht bedachtzaam. „Als u me permitteert, Uwe Majesteit ik heb in mijn jeugd ook eens een schoone hand gevraagd. En ik ben toch ongetrouwd gebleven. Helaas „Kanselier U stijft mijn zoon in zijn zwakheid Is hij misschien weer uitgereden V' „De koning is in zijn kabinet." Rustig doorstaat Oxenstierna den onderzoeken den, wantrouwigen blik derheerscheres. Dan gaat hij met een gemoedelijke, glimlachende stem voort „Juffrouw Brahe zal eenmaal trou wen, Majesteit. Met Jacob de la Gardie of met een ander. Maar ik twijfel, of ze 't nu al zal doen. Ofschoon het van gunst en schranderheid getuigt, was het niet juist bedacht, den maarschalk dien stap nu al te laten doen." „Zou mijn zoon, de koning. „Pardon, Majesteit." De honderden kleine plooitjes in het gezicht van den kanselier lachen. Het weten van jeugd en jeugdgeluk spreekt uit zijn oude oogen. „Een zomerdroomanders niets. Die twee zijn hier samen aan 't hof opgegroeid. Als het ernst was. Uwe Majesteit weet genoeg, hoop ik, hoe na het heil van Zweden mij aan het hart ligt." „Ja, kanselier, dat weet ik. Maar Ebba Brahe. „Is een goed kind. Zij droomt van liefde, niet van koningskronen. En Zijne Majesteit. De blik der koningin-moeder glijdtover den spreker heen. Er is een kamerheer binnen gekomen, die bij de deur staat te wachten. „Maarschalk de la Gardie verzoekt Uwe Majesteit om een audiëntie pvus zoover is 't alDe koningin- moeder wendt haar blik af van De la Gardie, wiens rapport zij heeft aan gehoord, en kijkt in het peinzende ge zicht van den kanse" ;ev „Zoo staan dus de zaken, kanselie. Het meisje accep teert liefdesverklaringen van den koning. En de bloedverwanten pochen al op huwelijksbeloften." Oxenstierna buigt zwijgend en lang zaam. Snel en zeker werken zijn ge dachten, die gewend zijn, zich te yoegen .naar den wil. De oude Brahe is een kletskous, denkt hij ongeveer. Hij had zijn mond moeten houden. Maar het is en blijft een lastig geval. Als de koning zijn woord gegeven heeft Gustaaf Adolf is jong. en idealistisch. Hij zal zijn woord niet zoo licht breken „Nu, kanselier dringt andermaal de scherpe stem der vertoornde konin - gin tot hem door. „Een zomerdroom, nietwaar....'? Nu hoort u 't zelf. En 't heil van den staat ligt u zoo na aan 't hart Bijtende hoon ligt in haar stem. Kan selier Oxenstierna heft langzaam het hoofd en laat zijn oogen rondzien. Jacob de la Gardie staat daar, met een be nepen, bedrukt gezicht, waarbij de schitterende uniform een maskerade- pakje lijkt. Achter den troonzetel staat luitenant baron Liljefors, adjudant en verkleefd dienaar der koningin-moeder. Zijn trekken weerspiegelen de-energie van zijn meesteres. En naast hem, groot en statig, in rijpe, betooverende schoonheid, Maegrita Zanteres, dochter van een befaamd Hollandsch koopman, de vertrouwde hofdame der koningin. Er zijn er hier aan het hof weinigen, die nooit, althans voor korten tijd, be zweken voor die stralende, verlokkende schoonheid. Zelfs Gustaaf Adolf. ja, het was handig van de koningin moeder, Maegrita Zanteres aan haar dienst te binden en zoo voortdurend onder de oogen te houden. En hij, Oxenstierna juist met het oog op dit gevaar heeft hij de beschroomde neiging van den jongen koning voor Ebba Brahe begunstigd Beter een jeugdliefde voor dat jonge, reine meisje van Zweedschen adel, dan een slavernij aan de voeten van die wereldwijze schoone. Maar nu Kanselier Oxenstierna denkt aan het ernstige woord, dat Jacob de la Gardie zooeven gesproken heeft. Hij denkt ook aan de plannen, die hij zelf tot heil van Zweden aan 't voorbereiden is, aan de relaties, die hij reeds heeft aangeknoopt met het oog op een eventueel huwelijk met Branden burg. „De mededeelingen van den maar schalk veranderen de zaak, Uwe Ma jesteit," zegt de kanselier ernstig. „Ik zal met welwillend verlof van Uwe Majesteit de huwelijksverbintenis van de Zweed- sche kroon met Brandenburg zoo ijverig mogelijk bevorderen en. ik zal zor gen, dat Zijne Majesteit de koning geen tijd meer heeft voor particuliere uit stapjes." TJij zal wikken en wegen, draadjes knoopen en geultjes graven.... tot 't te laat is," zegt de koningin-moeder bekommerd, als de kanselier met Jacob de la Gardie het vertrek verlaten heeft. „Oxenstierna begint oud te worden. Ik dacht, dat ik slim deed, toen ik Ebba Brahe van het hof joeg en haar naar buiten stuurde, naar haar oom. Ik had wijzer gedaan, als ik haar hier had ge houden, onder, mijn toezicht. net als jou, Maegrita ZanteresWie staat me nu borg, dat de koning in zijn jeug digen overmoed tóch geen middelen vindt, om door de al te voorzichtige

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 30