Wanneer men vloeibare lucid up a tafel schenkt, ver da het aanraken ran 't tafelvlak. De sterke dampvorming lucht, die daar ter plaatst afgekoeld wordt en zich De sterke damp, die bij liet overgieten hiervan te zien komt, is de waterdamp uit de omringende lucht, die afgekoeld wordt door de vloeibare lucht en zich tot nevels verdicht. rtm vloeibare lucht te bewaren, is het noodig dat er van buiten geen warmte bij kan komen daar toe gebruikt men flesschen met dubbelen wand, terwijl de ruimte tussehen de wanden luchtledig is gemaakt. Hetzelfde beginsel is toegepast bij de bekende thermosflesschen. De volgende stap om nóg lagere temperaturen te bereiken was nu het vloeibaar maken van waterstof. Dit gas wordt n.l. eerst vloeibaar bij veel lagere temperaturen dan voor het vloeibaar maken van lucht noodig zijn. Het waterstofgas wordt eerst samengedrukt en dan afgekoeld met vloeibare lucht. Daarna laat men 't weer uitzetten, waarbij het (het verricht n.l. door dit uitzetten weer arbeid) nog kouder wordt en door die koude nu te gebruiken om andere onder druk staande waterstof nóg kouder te maken, lukt het eindelijk ook om waterstof vloeibaar te krijgen. Men stelde vast, dat de temperatuur, waarbij dit gas vloeibaar werd, 253,7° C. onder nul bedraagt. De derde stap tot het bereiken der allerlaagste temperatuur was het vloeibaar maken van helium. Ook dit werd in samengepersten toestand afgekoeld, nu evenwel met waterstof, die een veel lagere tem peratuur heeft dan vloeibare lucht de werk wijze was dus 'n herhaling van wat we reeds zagen. Op deze wijze werd ook vloeibaar helium verkregen. De temperatuur hiervan was 268.0° C. onder nul Daar men nu alle bekende gassen vloeibaar had gemaakt, leek het wel of men niet verder zou kunnen gaan. Toen kwam echter een andere eigenschap van Giet me>i vloeibare lucht over 'n stuk gasslang, dan bevriest deze onmiddellijk tot zoo'n lage temperatuur, dat ze hard wordt en in scherven springt wanneer men er. met een hamer op slaat. Na het ontdooien is de slang haar elasticiteit geheel verloren. vloeistoffen te hulp hun temperatuur wordt lager, als de druk, waar onder ze staan, lager wordt (op een berg, waar de luchtdruk ge ring is, kookt water veel ..kouder" dan onder nor male omstandigheden). Men ging er toe over om den druk van het gas boven de vloeistoffen kleiner te maken, het geen geschiedde met pom pen. Prof. Kamerlingh Onnes gebruikte hiervoor een bijzonder pomp- svsteem, waarmee betere resultaten bereikt werden dan met zuigerpompen. Professor Keesom zette de proeven voort met grootere pompen. Het gelukte dezen hoog leeraar toen 'n tempera tuur van 272.41° 0. onder nul te behalen. Dit was het absolute nulpunt (de grens der temperatuur- schaaldie 27 312° Conder nul is) reeds zóó dicht ge naderd, dat dit hoogst be langrijk experiment de aandacht der geheele we tenschappelijke wereld trok. Omdat men ver wachten kon, dat ook sterkere pompen niet veel resultaat meer zouden opleveren, leek dit wel de grens van het hereik- bare. Het bleek echter mo gelijk (1935) een andere methode van afkoelen te gebruiken en daarmede nog weer verder te ko men, door een gas in een geheel afgesloten ruimte weer arbeid te wel, in korte woorden gezegd, door het in het veld van een magneet te brengenMen bereikte nu een temperatuur van 273,07° C. onder nul, dus slechts 1/20 boven het absolute nulpunt. De Leidsche hoog- leeraar prof. W. J. de Haas verrichtte deze voor de wetenschap zoo belangrijke proef in samenwerking met dr. Wiersma en professor Kramers. Het overgieten van vloeibare lucht door middel ran ecu roet pomp. De vloeibare lucht wordt in een dubbelwandige huis gegoten. Dooi koken" tijdens het overgieten is de vloeistof hier troebel-wit. nipt ze onmiddellijk bij is de waterdamp uit. de tot nevels verdicht. laten verrichten,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3