TWEE EEUWEN ENGELSCHE KUNST i I Lord Wiüougby de Broke en zijn gezin, naar de schilderij van J.Zoffany (17331810). In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt, van 4 Juli tot en met 4 October een tentoonstelling gehouden van mees terwerken der Engelsche schilderschool, voornamelijk uit de 18e en 19e eeuw. Wij geven op deze en de volgende blad zijden een aantal der beste werken weer, en verwijzen den lezer tevens naar blad zijde 33, waar hij een gekleurde repro ductie vinden zal van een der voornaamste werken dezer expositie, namelijk de z.g. „Red boy" van Sir Th. Lawrence. Onze medewerker geelt van het tentoonge stelde het hieronder volgende overzicht. Het is niet zoo heel velen gegeven, om zich buiten de eigen landsgrenzen door eigen aanschouwing op de hoogte te stellen van hetgeen er aan schilderkunstig schoon te genieten valt. Een enkeling waagt zich nog wel in de groote kunstcentra van het vasteland, Duitsch- land, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, België, maar bij het Kanaal houdt gewoonlijk de belangstelling voor de gewrochten van het „êel penseel" op en slechts zelden komen zoodoende de werken der Engelsche schilderscholen onder het oog van den gemiddelden kunstliefhebber. Eigenaardig gevolg van de geïso leerde ligging van het groote land aan de Noordzee, welke ook op de ontwikkeling der kunst aldaar van invloed is geweest. Het is dan ook met des te grooter voldoening en dankbaarheid, dat we deze even omvangrijke als overzichtelijke tentoonstelling van Engelsche schilderkunst begroeten, die kortelings door den Hertog van Kent in hoogst eigen persoon in het Stedelijk Museum van Amsterdam werd geopend. De eerste opzet was, zooals we in het voorwoord van den Catalogus kunnen lezen, bescheiden. Men wilde een tentoonstelling houden van hedendaag- sche kunst, met een klein retrospectief overzicht van 1750 af. Maar de van Engeland ondervonden medewerking was zoo spontaan, dat het oorspronke lijk plan langzamerhand uitgroeide tot een omvang rijke, volkomen representatieve tentoonstelling van twee eeuwen Engelsche kunst. Dus niet slechts een enkel 18e-eeuwsch portret, maar de groote meesters als Hogarth, Reynolds en Gainsborough, ieder met een aantal hunner beste werken niet slechts een enkel voorbeeld van Engelsche land schapskunst, maar Constable, Boningtou en Turner Portret van Mrs. Williams - ook genoemd: de groote muts - door John Hoppner (17581810) Mrs. Williams, eens een garderobe juffrouw in het Convent Garden Theatre, werd opgevoed op kosten van Captain Williams, die later met haar trouwde.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 4