Ontboezemingen van een vierdaagsche-enthousiast Ut Am&terdaimche Politie ontbreekt bij sportieve evenementen niet op het appel Maart 1936. Een ziekenkamer. In bed 'n herstellende zieke voor het bedde dok ter. Hij geeft den patiënt een serie nut tige wenken voor zijn beterschap en deze hoort gelaten hoe. hoe het vonnis komt! Want dat luidt „Deukt u erom, dit jaar geen krachttoeren als de vierdaagsche!" Patiënt is dagen lang uit zijn humeur, en voelt zich zieker dan ooit. Oorzaak psychische depressie Daarna stelt hij zich teweer. Ilij werkt en wurmt. tot hij eindelijk een middel gevonden heeft, om zon der lichamelijke vermoeienis zijn vierdaagsche-ver langen toch te bevredigen. Wat is nu toch eigenlijk die vier-daagsche en waarin bestaat haar wonderbaarlijke aantrekkingskracht M'n nicht begrijpt er niets van. Als ze er van hoort, wordt haar gezicht een wonderbaarlijk cocktailtje van angst, afschuw en stomme verbazing over zóó veel menschonteeiende zelfkwellingEen jonge blaag, dien ik ken, vervalt in het andere uiterste. Hij weet zeker, dat hij de vierdaagsche wel zonder eenige training kan loopen. „Dat is immers niets voor iemand die. voetballen kan En eenjjpverigens charmante en intelligente jongedame onder onze kennissen kan er ook het juiste begrip maar niet van krijgen. Telkens als ze ons ziet, vraagt ze „of we van 't jaar weer alle maal naar Nijmegen gaan, om dien wedstrijd mee te loopen Het is vreemd. Jaar in jaar uit geven nu de bla den uitvoerige verslagen over de marschen, ieder zou dus kunnen weten, wat de vierdaagsche is.... en toch spoken allerlei wanbegrippen in duizenden hoofden rond, en schijnen maar niet te willen wijken Laat ik het daarom nog eens duidelijk zeggen Men loopt vier dagen lang iederen dag een bepaald aantal kilometers (30, 40, 50 of 55) langs voorgeschreven wegen in de omgeving van Nijmegen, en moet het doen binnen een bepaalden tijd (11 uur). Volwas senen loopen meer dan jongeren, heeren meer dan dames, onbepakte burgers meer dan zwaar bepakte militairen. Maar voor allen geldt, dat het er mits men maar binnen de elf uur blijft niets toe doet, welke „tijden men maakt". Record-jagerij, elkaar de loef afsteken, etc. is uit gesloten en zelfs verboden Deze nuchtere omschrijving bevredigt echter niet. Ik zal het u nog anders zeggen De vierdaagsche is een symphonie van gezonde sport en kameraad schap, van levensblijheid en natuurgenotDe vier daagsche is het groote zomerfeest, waar alle Nijme- genaren en duizenden daarbuiten ieder jaar reikhal zend naar uitzien het sportevenement, dat voort durend groeit in waarde en omvang. Slechts twee De IJtrechts('hr banketbakkers marcheeren door de Groesbeeksche korenvelden. Het bekende beekje bij den Piasmolen bracht tijdens den eersten dag reeds verjrissching. cijfers wil ik noemen. Aantal ingeschreven deelne mers in 1930: 1480; in 1936: 3884! De vierdaag sche is. Enfin, leest u de hier volgende indruk ken, door een oud vierdaagsche-looper heet van de naald gedurende de marschen neergeschreven Ie dag. Met de veertigers op pad. 's Morgens half zeven op het kazerneplein. Vroolijke marschinuziek weerklinkt. Zij, die de 40 km. loopen (dames, mili tairen met volle bepakking, jonge mannen van 16 t/m 18 jaar) staan te trappelen van ongeduld, om hun dagtocht te beginnen Telkens wordt voor een of ander groepje het vertreksein gegeven en dan voorwaarts Door het heerlijke bosch- en heuvel land van Berg-en-Dal en Groesbeek, over Cuyk, Heumen en Hatert naar Nijmegen terug. Als gast van den vriendelijken verzorger van een A'damsche wandelclub volg ik per auto het parcours. Een vierdaagsche per auto Het is een nieuwe sensatie voor me. Al rijdende kan ik een klein plagerijtje niet binnen houden, en bied den passeerenden tippelaars aan, om mee te rijden. De meesten lachen.... enkelen bedanken in vollen ernst

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 18