Voetbal, hockey, paardensport, roeien, zeilen en nog andere takken van sport ontbraken hier en het programma beperkte zich speciaal tot de athletiek, welke intusschen nog altijd de hoofd schotel van elk Olympisch feest is gebleven. Het is wel interessant eenige prestaties uit 1S96 te vermelden. Zoo won de Amerikaan Clark het nummer hoogspringen met 1,81 nr. Op de loopnummers zijn intusschen de tijden heel wat sneller geworden, daar men hier de tech niek, b.v. bij den start, aanmerkelijk verbeterd heeft. Winnaar van het nummer 100 m. werd in 1896 de Amerikaan Burke, die toen 12 seconden over dezen afstand deed. Dezelfde athleet liep over de 400 m. 54,2 sec., terwijl de Engelschman Flack op de 800 m. 2 min. 11 sec. maakte. Op den langeren afstand ging het beter. Louis, de eenvoudige Grieksche koeherder, waar van wij hierboven reeds spraken, liep de Marathon, dus ruinr 42 km., in 2 uur 55 min. en 20 sec., waarbij men nog in aanmerking dient te nemen, dat er een geweldige hitte heersehte en de winnaar absoluut geen geoefend looper was, die achter zijn beesten zeker geen Marathon-tempo onderhield. De Amerikaan Curtis won het nummer 110 m. De ojficieele tribune in 1S9U te Athene, waar het koninklijke hof vertegenwoordigd was. De kleedij der aanwezigen herinnert aan de negentiger jaren. horden in 17,6 sec., hetgeen in vergelijking met thans lang niet snel is. Zwak waren destijds ook de prestaties op de werpnummers. Bij discuswerpen werd door Garret (Amerika) 29.1 5 m. gehaald en dezelfde Amerikaan won liet Veertig jaar later. Spiros Louis is door den Rijks kanselier uitgenoodigd de Olympische Spelen te komen bijwonen. Amerika was reeds in 1896 troef. Winnaar hoog-en verspringen Hog een trionrphator uit 1896. De Anieri- werd Clark, die destijds zijn concurrenten ver de haas bleef. kaan Curtis won de 110 m. horden in 17.6 sec.; destijds een prestatie, welke niet benaderd werd. nummer kogelstooten met 11,20 ui. Intusschen ziet men, dat de Amerikanen reeds van 1896 af op de Olympische Spelen de eerste viool hebben gespeeld. Naast de athletiek was er in Athene ook nog een eigenaardige kamp voor de wielrenners. Zij reden een soort Marathon over 87 km. De Griek Constantinides werd winnaar in 3 uur en 13 minuten. Daar zijn wel andere rijwielen gebruikt dan de tegen woordige renkarretjes. 'T'hans staan wij aan den vooravond der Spelen van 1936, waarvoor de belangstelling, zoowel van de zijde der actieve deelnemers als van die van het publiek, al het vroegere ver overtreft. Vier jaar hebben de sportsmen van vrijwel alle belangrijke naties zich op het Berlijnsche treffen gespitst. Vier jaar heeft men in Duitsch- land gewerkt aan de orga nisatie, waarvan reeds vast staat dat zij buiten gewoon goed is geweest. liet wachten is thans op de prestaties van onze hedendaagsehe sports men. Zij zullen onge twijfeld alle tijden en afstanden van Athene ver overtreffen en het zou ons zelfs in het geheel niet verwonderen, wan - neer talrijke records in Berlijn sneuvelden. Uit de geschiedenis der Olympische Spelen. De eindspurt van den Mara thonloop inhet Olympische Stadion te Athene in 1896.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 29