liet eenige op het eiland Marken overgebleven rookhuis kreeg een plants in het Openluchtmuseum. Wie, dien zulk een perspectief niet aanlokt Wie, die niet graag eens een kijkje neemt in de verzameling historische provinciale kleederdrachten, waarvan honderden stuks aanwezig zijn Welke huismoeder, welke toekomstige huisvrouw, die zich niet eens op de hoogte stelt van het huisraad en het keukengerei, door vroegere generaties gebruikt 1 De vergelijkingen met het heden, den snel voorbij- schietenden tijd, de mechaniseering van alles en nog wat, ze liggen bij tientallen voor de hand. Men vindt er dingen, waarvan men grootvader en groot moeder nog heeft hooren vertellen, dingen, in onze eigen jeugd in gebruik, nu reeds in het museum opgeborgen als een curiositeit, waarvan we op onze beurt onzen kinderen en kindskinderen kunnen verhalen. Marken heeft er z'n houten huis even goed als Drente z'n plaggenhut en Overijsel zijn z.g. „los- hoes" met ap- en dependenties, u vindt er modellen van molens, klein en groot, even goed als een steenen molen of een standerd- of stendermolenin natura; een één-persoons visschershut, zoo- als die vroeger huisvesting ver leende aan de stoere Yolendammer palingleurders te Amsterdam, en het bakhuis met bijenstand eener Saksische nederzetting. De Zuid- Hollandsche kaaspers prijkt er in de buurt van den ouderwetsclien 18e-eeuwschen kinderwagen. Zoo zouden we kunnen door gaan. Maar onze ruimte is beperkt en het beste is toch voor iedereen altijd zelf gaan zien. U op te wekken tot een bezoek aan dit uiterst bezienswaardige plekje van Arnhems schoone Een hoek van een ,,los-hoes" met de stookplaats in het midden. Bechts opklapbare tafel en dichte houten kinderstoel. dreven achten we daarom nauwe lijks noodig. De Nederlander, die in Arnhem komt, moet er heen De toegangsprijs behoeft niemand af te schrikken. Voor luttele dub beltjes doet men er een schat van leering op. En wie in staat zou zijn, met een schenking van interessante oude voorwerpen het museum op den Waterberg te verrijken, moge deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Onze snel wisselende moderne tijd neemt toch al zooveel karak teristieks weg uit onze samen leving, dat elke bijdrage, om de geschiedenis ervan voor den komen den tijd en de komende generaties vast te leggen, welkom is. Wanneer we dezen zomer dus een dagje naar Arnhem gaan, wordt een bezoek aan het Arnhem- sche. Openluchtmuseum op den Waterberg een belangrijk punt op ons reisprogramma. Interieur van een oud molengebouw.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 3