Zelfs de veldwachter van hel kralendorp War- mensteinach draagt een bont kralensnoer. Een hoekje van de afdeelt ng export in het kralenbedrijj. toenemende beoefening van huisvlijt en zelffabricage is hieraan natuurlijk niet vreemd. En zoo komt het dan ook, dat de zeer speciale industrie, waarvan men op deze bladzijden een aantal interes sante foto's verzameld vindt, weer een tijdperk beleeft van opbloei, dat in het in den loop der laatste jaren sterk verarmde stadje niet onwelkom is. De ondst-c inwoner van het dorpgetooid met den kralenketting. üet plaatsje Warmensteinach, gezien door zijn symbool, een korj van glaskralen. De glasblazerij zendt haar producten de heele wereld rond. meest uiteenloopende doeleinden. Vooral in den bloeitijd van Duitschlands koloniaal bezit was deze plaatselijke industrie van groote vermaardheid. De spreekwoordelijke ijdelheid der negers, hun zin en liefde voor opschik, vooral hun voorliefde voor blin kende koralen en glaswerk, werden door de kolonisten ten nutte gemaakt om de bevolking der onderworpen gebieden aan zich te verplichten. Ook de zendelingen en missionarissen maken veelvuldig van dit onsclml- dige middel gebruik, om met de inlanders op goeden voet te komen. Een kralensnoer, zelfs een handje vol losse kralen doen wonderen. Nadat het gebruik van kralen voor opschik en sieraad gedurende enkele jaren als het ware totaal ver dwenen was, beleefde men sedert enkelen tijd een opleving in deze industrie, die het gevolg was van het meer en meer in zwang komen, ook voor nuttigheidsdoeleinden, van de glaskraal. Men ziet ze niet alleen meer gebruikt als sieraad voor hals of arm, maar er worden beursjes, mandjes, hangers en tafelmatjes van groote kralen ver vaardigd, van de eenvoudigste tot de ingewikkeldste patronen. De

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 5