KRANIGE TELEFOONJUFFROUWEN 12 Zij greep een hamer en bracht hem met volle kracht op de slang neerju ist toen ze uitschoot om te bijten. 'en los woord, een snikgeluid dan het kletteren van een vallenden hoorn, en stilte. Maar de telefoonjuffrouw hoort in die weinige onsamenhangende geluiden het kloppen van den dood ergens aan een deur, een geheimzinnig nachtelijk drama, dat zij maar opeens krijgt op te lossen in enkele mimiten of misschien seconden. Neemt zij, op ingeving van 'f oogenblik, de juiste maatregelen, dan redt zij iemands leven, leden, gezicht of eigendomin tegenovergestelde geval neemt de geschiedenis een tragisch einde. Soms krijgen de heldinnen van schakelbord belooningen in Amerika is daar een fonds voor, dat bedragen van s 250 tot 1000 en medailles toekent), maar daarvoor doen zij in hachelijke momenten hun best niet, vaak met eigen levensgevaar. Zij worden gedreven door het pijnlijke besef, dat zij op 't moment de hoogste macht in 't land zijn, die politie, brandweer, dokters of andere machten der beschaving kunnen zenden om te helpen, maar zij moeten die machten overhaast op wekken en in de goede richting sturen. De telefoon juffrouw is voor de zorgelooze menschheid een soort bewaarengel geworden, die biddend wordt aange roepen in tijden van nood. Grace Gallagher, die nachtdienst had in een der centrales van Chicago, zag op haar bord een lichtje aangaan, gaf contact en sprak het gewone „Num mer alstublieft", maar ten antwoord kwam er slechts die korte reeks onsamenhangende ge luiden, en stilte. Het was een bede om hulp, en zij was aanstonds tot hulp bereid. Maar de bede kwam van een viervoudige lijn er waren vier adressen, waar het drama zich kon afspelen. Een minuut later ontving een politie-luitenant die vier adressen. Aan het eerste vertelde een booze bewoner de politie, dat er niets aan de hand was. Het tweede adres was een villaatje, waar niemand kwam open~ doen. De politie drong binnen en zij bevond zich op het tooneel van het drama. Op den vloer van een slaapkamer lag mevrouw Katherine Adair en naast haar de telefoon, die zij in haar laatste moment van bewustzijn om had gegooid. Dicht bij haar lag haar man bewusteloos en in een andere kamer twee kinderen, Charles, twee jaar, en Calvin, tien jaar. Zij waren allen bedwelmd door kolendamp, die uit een gebarsten kachelpijp kwam en stilaan het heele huis vulde. Het vérreikende oor en de vérreikende stem van de telefoon geeft de telefoonjuffrouw op bepaalde momenten veel kennis en veel macht, maar niemand verwacht van haar, dat zij verder kijkt dan haar schakelbord. Maar als een schrander meisje bij een raam zit, waardoor zij een uitgestrekt gebied kan overzien, wordt zij de eerste verdedigingslinie tegen ieder dreigend gevaar. De telefoniste Leona Smith kon door haar raam te Morrison, Colorado, ver de bergen in kijken. Zij had kijk op 't weer gekregen leeren opmerken, welke teekenen op zware regens wezen, die watervloeden zouden neerzenden in het dal. Op zekeren dag zag zij die teekenen in een zoo donkere en dreigende gedaante, en zonder een alarm af te wachten ging zij aanstonds aan 't werk. Zij belde Idledale op, een stadje verder de bergen in, en vroeg dezen en genen, op te letten en haar bij 't eerste spoor van overstrooming op te bellen. Een kwartier later werd haar gemeld, dat een mtrur van water door een bergkloof werd voortgestuwd. .Miss Smith had al een lijst van telefoon-abonniVs, die gevaar liepen. Die waarschuwde zij en aldus redde zij duizend menschen het leven. C^en doodzenuwachtige New Yorksche drogist belde het telefoonkantoor op met. de boodschap, dat hij aan een dame een fleschje met een scherp zuur had gegeven in plaats van oogdruppels. Hij wist hoe zij heette, en dat zij in een stadje dicht bij Holmdel, New Jersey, woonde. Hij smeekte, dat men haar zou opsporen en haar zeggen, die droppels niet te gebruiken. Die smeekbede kwam terecht bij de telefoniste mevrouw Mary Algor te Holmdel. Zij vond den naam van den broer dier dame in het telefoonboek, maar toen zij dien opbelde, kreeg zij geen gehoor. Zij belde buren op, maar kwam alleen te weten, dat de dame met haar broer naar New York was, en dat zij eerst den volgenden dag terug verwacht werden. Nu leek haar het hulp middel der telefoon uitgeput te zijn maar de ge dachte aan die vrouw, die zichzelf blind maakte met dat zuur, liet haar geen rust. Toen raad pleegde mevrouw Alger haar geheugen. Uit de tienduizenden telefoonverbindingen, die zij het laatste jaar tot stand had gebracht, herin nerde zij er zich eenige van den man, dien zij trachtte op te sporen, met zijn broer in New York. Zij keek den New York- schen telefoongids na, en slaagde er in, met hem in verbinding te komen. Toen zij den man had ingelicht, riep deze uit „Wacht u een oogen- blikje Al spoedig kwam hij terug en vertelde hij de telefoniste, dat zijn zuster, die bij hem was, juist op 't punt- had ge staan, de druppels te gebruiken. De waarschu wing was op tijd gekomen. In een sneeuwstorm geraakt en bijna zonder benzine cirkelde de piloot II. T. Lewis boven Potter, Nebraska. Hjj kon geen hulp van een telefoniste daarbeneden inroepen, tnaar mevr. Mabel Hite hoorde zijn motor in wan hopige kringen rondgon- zen en verhoorde zijn onuitgesproken verzoek. Zij belde het vliegveld te Sidney (20 mijl ver) op, en vroeg, hoe zij hem beneden kon krijgen. Men antwoordde, dat zij een veld op moest zoeken, geschikt om te landen, en dat zij een 30 man moest optrommelen, die er zich omheen op moesten stellen met roode lichten die zij aan een spoorwegstation kon krij gen. Een paar woorden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 12