DE PARIJSCHE WERELDTENTOONSTELLING 1937 DE EERSTE PROEFNEMINGEN VOOR HET LICHTFESTIJN DAT MEN IN 1937 TE PARIJS ZAL KUNNEN BEWONDEREN Ondanks zorgen en malaise, ondanks econo mische depressies al lei-wegen, toch 'n wereld tentoonstelling te organiseeren, en nog wel eene op zoo korten termijn als die men te Parijs bezig is op te bouwen langs de oevers der Seine, getuigt ontegenzeglijk van ondernemings geest en durf. Zij, die gedurende de laatste maan den Parijs bezochten, hebben van het imposante feestgebouw, het beroemde Trocadero, tegenover den Eiffeltoren opgetrokken ter gelegenheid eener vorige wereldtentoonstelling (1S78), geen steen meer op den anderen gevonden. Een desolaat gezichtInderdaad, voor wie de glorie en de rijke architectuur van het machtige gebouw heeft gekend, hoe men verder ook over de kunstwaarde mocht denken, een verlies. Geen ver lies evenwel, voor wie weet, dat weldra op diezelfde hoogte een zoo mogelijk nog imposanter bouwwerk zal verrijzen, in modernen trant en met de modern- ste middelen uitgerust. Daarbij zal het echter niet blijven want over een oppervlakte van vijf kilo meter aan weerszijden van den breeden Seinestroom zal een tentoonstellingskwartier verrijzen van ge durfde phantasie, dat bij dag zal schitteren in de stralen dei' zon, en bij nacht zal worden gezet in het vloeiende licht der projectie-lampen, zoodat meer dan ooit dit deel van Parijs den ouden roem van Parijs ..Lichtstad" opnieuw zal bevestigen. De plannen voor deze grootsch opgezette onderneming zijn veel en velerlei. Kunst en techniek beide zullen er een groot aandeel in hebben. In zes groote groepen verdeeld zal heel het terrein der menschelijke be schaving aan de bijzondere aandacht der wereld worden voorgesteld. Meer dan veertig landen hebben hun medewerking voor. deze onderne ming reeds toegezegd. Daartoe behoort, zooals men weten zal, ook ons land, dat ter gelegenheid der Parijsche Koloniale Tentoonstelling van voor Het in niodernen stijl ontworpen ijspaleis krijgt een toren van veertig meter. Een deel der maquette. enkele jaren reeds zooveel succes mocht oogsten. Met koortsaehtigen ijver is men bezig de voorbe reidingen te treffen voor deze expositie. De Jena- hrug, die van het Trocadero over de Seine leidt naar het Champ de Mars met den Eiffeltoren, is bijna dubbel zoo breed geworden en beslaat thans een breedte van vijfendertig meter. Een ongetwijfeld schitterende entrée voor de tentoonstellingster reinen. Als allernieuwste attractie heeft men een ijspaleis ontworpen, waarvan juist dezer dagen de bouw is goedgekeurd. Daarenboven zullen twee nieuwe museums voor moderne kunst worden inge richt, benevens tal van andere kleinei-e gebouwen, van blijvenden aard en heteekenis voor de stad Parijs. Wij twijfelen er niet aan, of in de zomermaanden van hot komende ja.ar zullen weer duizenden Neder landers optrekken naar de Fransche hoofdstad om het sprookje van steen, kleur en licht, door de moder ne kunst en techniek aan de oevers der Seine ver wezenlijkt, in oogenschouw te nemen. Als een klein voorproefje hiervan moge men de op deze bladzijde gereproduceerde foto's bezien. De verbouwing der Jena-brug tot een breedte van vijfendertig meter is bijna gereedgekomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1936 | | pagina 15